Waarom stijgen basofielen in het bloed, wat is de norm bij volwassenen en kinderen?

Basofielen zijn de kleinste groep leukocyten die worden geproduceerd in het granulocytencentrum van hematopoëse, zoals eosinofielen en neutrofielen.

De eigenaardigheid van de structuur van deze cellen is een grote kern met twee segmenten en veel korrels.

De functionele activiteit van basofielen wordt ondersteund door biologisch actieve stoffen: histamine, serotonine, prostaglandine.

Waar zijn basofielen verantwoordelijk voor??

Net als andere cellen van de leukocytengroep beheersen basofielen ontstekingsprocessen in het lichaam..

Vanwege hun mobiliteit en het vermogen om buiten de bloedbaan te migreren, zorgen ze voor de manifestatie van allergische reacties.

Het zijn dus dezelfde hulpcellen van het immuunsysteem, zoals bloedplaatjes en mestcellen..

Bij het betreden van het getroffen gebied scheiden basofielen ontstekingsmediatoren af, die tot jeuk, zwelling of roodheid leiden. Ook zijn leukocyten van dit type verantwoordelijk voor de beweging van de bloedstroom en zorgen ze voor het proces van bloedstolling in geval van schade aan bloedvaten..

Basofielen vervullen dus de volgende functies:

  • Voorkomen van de effecten van allergenen op het lichaam,
  • De tonus van bloedvaten en haarvaten behouden,
  • Mobilisatie van beschermende krachten,
  • Zorgen voor bloedstolling en fagocytose,
  • Controle van het metabolisme van de huid,
  • Blokkeer de verspreiding van gifstoffen en gifstoffen.

Wat is "baso"?

Bij laboratoriumanalyse wordt het niveau van basofielen aangeduid met de term "baso" - het aantal cellen per liter bloed. De norm wordt beschouwd als een indicator van maximaal 1%, wat kenmerkend is voor witte bloedcellen in een rustige toestand..

Basofielen norm

Het percentage hangt af van de leeftijd en het geslacht van de persoon.

De norm van het gehalte aan basofielen in het bloed

Pasgeboren0,7 procent van de totale witte bloedcellen
Baby's0,4-0,6%
Twee jaar oud kind0,7%
Kinderen onder de 12 jaar0,7%
Volwassenen0,5-1%

Het pediatrische percentage basofielen is iets lager dan dat van volwassenen en kan variëren van 0,4 tot 1%. Bij vrouwen kan, als gevolg van de periodieke stijging van de oestrogeenspiegels tijdens PMS, de hoeveelheid baso toenemen..

Bij een pathologisch verhoogd niveau van basofielen in het bloed wordt basofilie gediagnosticeerd - een ziekte die wordt veroorzaakt door de overmatige productie van basofielen door de lever en het beenmerg.

Redenen voor een stijging boven normaal

De redenen voor de toename van basofielen zijn:

  • Allergische reacties,
  • Acute leverinfecties,
  • Ontstekingsprocessen in het maagdarmkanaal (maagdarmkanaal),
  • PMS (premenstrueel syndroom bij vrouwen),
  • Ziekten van de bloedsomloop en hematopoëtische systemen,
  • Overmatige stralingsstraling.

De bepaling van het niveau van basofielen gebeurt op basis van een algemeen bloedonderzoek dat 's ochtends op een lege maag wordt afgenomen. Met een tijdige diagnose kunt u ziekten identificeren voordat de pathologie begint.

Redenen voor een toename van het aantal volwassenen

De verhoogde productie van basofielen heeft altijd een oorzaak..

Vaak leidt deze pathologie tot:

  • Stressvolle situaties,
  • Luchtwegaandoeningen,
  • Oncologie (carcinoom, lymfoom, neoplasmata in het beenmerg),
  • Allergische reactie,
  • Ontstekingsprocessen (eczeem, reumatoïde artritis, colitis, ziekte van Crohn),
  • Influenza, tuberculose,
  • Bloedarmoede, algemene uitputting.

Redenen voor een toename van een kind

Een verhoging van het niveau van basofielen in het bloed bij kinderen duidt op een krachtige beschermende reactie van het lichaam.

Zo'n irriterend kan zijn:

  • Voedselvergiftiging,
  • Helminthische invasie,
  • Een beet van een insect,
  • Allergie,
  • Schildklier problemen,
  • Infecties,
  • Bloedarmoede of leukemie,
  • Aandoeningen van het maagdarmkanaal.

De exacte oorzaak van de ontwikkeling van pathologie kan alleen door een specialist worden vastgesteld op basis van een uitgebreide studie.

Redenen voor een afname van basofielen

Bij een laag niveau van basofielen wordt basopenie gediagnosticeerd. De belangrijkste oorzaak van deze ziekte is een daling van de leukocytenreserve in het lichaam..

De overeenkomstige voorwaarde wordt nageleefd wanneer:

  • Longontsteking,
  • Infectieziekten,
  • Hyperthyreoïdie,
  • Ondervoeding,
  • Nerveuze uitputting.

Infectieziekte longontsteking

Basopenie kan ook worden vastgesteld bij vrouwen in het eerste trimester van de zwangerschap tijdens de actieve ontwikkeling van de foetus. In dit geval is dit proces absoluut natuurlijk..

Aanbevelingen voor het normaliseren van het niveau van basofielen in het bloed

Er is geen effectieve behandelingskuur voor patiënten met basofilie. Het percentage basofielen in het bloed bereikt de norm onmiddellijk na het wegnemen van de oorzaak die leidde tot hun afname of toename.

Vaak is het voor herstel voldoende om een ​​kuur met vitamines te drinken, evenals anti-schildkliermedicijnen te annuleren en het niveau van het hormoon oestrogeen te verlagen.

Als preventieve maatregel bij een toename van basofielen, moet u regelmatig in uw dieet opnemen:

  • Melk,
  • Vlees,
  • Eieren,
  • Nier.

Deze dierlijke producten bevatten voldoende vitamine B12, wat nodig is om de bloedvorming te ondersteunen. Lever, zeevruchten, boekweit, appels, bieten, waarin ijzer aanwezig is, zullen ook nuttig zijn.

Gevolgtrekking

Er zijn veel indicatoren met een toename van basofielen in het bloed. Dit kan een uiting zijn van ernstige ontstekings- en allergische reacties in het lichaam..

Er moet aan worden herinnerd dat een verhoging van de basofieleniveaus niet kan worden genegeerd..

Door tijdig uitgebreid onderzoek en daaropvolgende behandeling kunt u van de ziekte af zonder ernstige gevolgen.

Wat te doen als de basofieleniveaus stijgen en wat dit zou kunnen betekenen?

De materialen worden alleen ter informatie gepubliceerd en zijn geen recept voor behandeling! We raden u aan om een ​​hematoloog in uw ziekenhuis te raadplegen!

Co-auteurs: Natalya Markovets, hematoloog

Een verhoogd niveau van basofielen duidt op problemen in het lichaam. Deze cellen zijn een soort indicatoren, dus als er afwijkingen zijn, moet u medisch advies inwinnen en de reden voor de toename van hun aantal achterhalen..

Inhoud:

Als uit de resultaten van een bloedtest blijkt dat de basofielen verhoogd zijn, is er een serieuze reden tot ongerustheid. Het aantal van deze bloedcellen is onbeduidend, maar hun rol voor het lichaam is enorm. Daarom mogen eventuele afwijkingen niet worden genegeerd..

Basofielen onder een microscoop

Wat zijn basofielen?

Laten we om te beginnen eens kijken naar wat voor soort cellen het zijn: basofielen. Ze behoren tot de categorie van leukocyten, dat wil zeggen witte bloedcellen. Dit is een bijzondere vorm van de zogenaamde granulocyten. Ze nemen indirect deel aan de afweer van het lichaam tegen infecties en irriterende stoffen..

Soorten granulocytische leukocyten

De aard van het onderwijs en de inhoudelijke norm

Basofielen worden gevormd in het beenmerg, namelijk in het granulocytische proces. Ze komen in de perifere bloedbaan terecht en worden zo door de weefsels verdeeld. Daar vervullen ze hun functies en blijven ze tot twaalf dagen in het lichaam..

Het menselijk lichaam maakt kleine hoeveelheden basofielen aan. De norm met betrekking tot de totale lymfatische formule varieert van 0,5-1%. Deze hoeveelheid is voldoende voor een gezonde activiteit en eventuele afwijkingen duiden vaak op pathologische processen. De absolute waarde van de norm is 0,01-0,065 * 10 9 eenheden per liter bloed.

Vormen van leukocytenAantal witte bloedcellen
%absolute waarden (X 10 9 / l)
Stab neutrofielen1-60,04-0,3
Gesegmenteerde neutrofielen47-722.0-5.5
Eosinofielen0,5-50,02-0,3
Basofielen0-10.0-0.065
Lymfocyten19-371.2-3.0
Monocyten3-110,09-0,6

Tabel: Normen van het gehalte aan basofielen en andere vormen van leukocyten

Als een volwassene verhoogde basofielen heeft, wordt deze aandoening basofilie genoemd. Kleine schommelingen zijn toegestaan ​​in sommige categorieën mensen, bijvoorbeeld bij vrouwen, wat verband houdt met de menstruatiecyclus en hormonen.

Om te begrijpen wat basofielen zijn in een bloedtest, moet u hun functies nader bekijken..

Monocyten zijn een groep cellen, een subtype van leukocyten. Hun belangrijkste functies zijn het handhaven van het menselijke immuunsysteem, het voorkomen van de ontwikkeling van infecties en het bestrijden van kanker en parasieten. Omdat deze cellen lymfocyten aantasten, spelen ze dus een belangrijke rol in het gehele hematopoëtische systeem. Wat zegt het verhoogde en verlaagde niveau van monocyten??

Cell functies

Basofilie duidt op storingen in bepaalde delen van het lichaam, waarvoor de overeenkomstige cellen verantwoordelijk zijn.

Belangrijk! Basofielen zijn niet direct betrokken bij het handhaven van immuniteit. Andere groepen lymfocyten spelen een actieve rol.

Basofielen synthetiseren stoffen zoals serotonine, heparine, histamine, leukotriënen, prostaglandinen, dat wil zeggen zeer actieve verbindingen die de menselijke conditie kunnen beïnvloeden wanneer ze worden geconfronteerd met een vreemde stimulus.

De functie van dit type cel is als volgt:

  • deelname aan allergische reacties;
  • identificatie van brandpunten van ontsteking en infecties;
  • opwekken van samentrekking van gladde spieren, waardoor de bloedstroom wordt versneld;
  • de vorming van nieuwe haarvaten bevorderen;
  • fagocytose;
  • reguleren de bloedstolling.

Als de basofielen in het bloed van een volwassene verhoogd zijn, betekent dit dat het in een of meer richtingen nodig is om het aantal van deze cellen te verhogen vanwege een verstoring van het normale leven.

Basisfuncties van basofielen

Belangrijk! De belangrijkste taak is om allergenen te herkennen en erop te reageren. In dit geval kan de reactie snel verlopen in de vorm van anafylactische shock, wanneer alleen basofielen betrokken zijn. Met de aanhechting van lymfocyten treedt een allergie van het vertraagde type op, die minder gevaarlijk is voor mensen.

Symptomen en oorzaken van hoogte

Het is nogal moeilijk om specifieke symptomen te isoleren dat de basofielen in het bloed toenemen. Het hangt allemaal af van de reden die de afwijkingen heeft veroorzaakt. Over het algemeen kunnen de volgende voorwaarden worden nageleefd:

  • zwakheid;
  • lichte temperatuurstijging;
  • huiduitslag, jeuk, roodheid;
  • hoesten;
  • tranenvloed, zwelling;
  • gewrichtspijn;
  • ontlasting;
  • spontane gewichtsveranderingen;
  • vergroting van de milt;
  • leverproblemen.

Lees ook het artikel over waarom lymfocyten bij volwassenen verlaagd kunnen worden op onze website.

Allergische symptomen kunnen wijzen op basofilie

Wanneer het niveau van basofielen boven de norm uitkomt, laten bepaalde tekenen van pathologie zich voelen. Het komt uiterst zelden voor dat niets wijst op aarzeling. De afwezigheid van symptomen kan te wijten zijn aan veranderingen in het lichaam bij vrouwen (menstruatie, ovulatie, zwangerschap).

Het komt ook vaak voor dat gesegmenteerde neutrofielen in het bloed verhoogd zijn. In dit geval moet u zich meer in detail vertrouwd maken met de oorzaken van deze pathologie..

Bij zwangere vrouwen is milde basofilie normaal

De belangrijkste oorzaken van basofilie zijn als volgt:

  • reactie op een allergeen;
  • chronische sinusitis;
  • helminthiasis;
  • vroege fase van infectieziekten;
  • uitputting van de immuniteit;
  • ziekten van het hematopoietische systeem;
  • Bloedarmoede;
  • Hodgkin-lymfoom;
  • disfunctie van de schildklier, diabetes;
  • hepatitis;
  • verwijderde milt;
  • pulmonale oncologie;
  • chronische gastro-intestinale ziekten;
  • bestralingstherapie;
  • hormonale medicijnen gebruiken.

Om het exacte beeld en de oorzaken van overtredingen te achterhalen, is het noodzakelijk om een ​​gedetailleerde bloedtest uit te voeren en een aantal aanvullende onderzoeken uit te voeren. Dit geldt met name voor die patiënten die vermoedens hebben van de aanwezigheid van ernstige pathologieën..

Oplossing voor het probleem

Het is mogelijk om de basofiele indicator alleen te normaliseren door een hoogwaardige behandeling van de onderliggende ziekte, die de toename ervan veroorzaakte. Pas na het elimineren van het irriterende middel zijn positieve veranderingen mogelijk.

Als het gaat om allergieën, wordt een basofielenactiveringstest uitgevoerd om erachter te komen welke stoffen de ongewenste reactie veroorzaken. Hiervoor worden cellen gebruikt die zijn verkregen uit het bloed van de patiënt. De in vitro-methode wordt gebruikt om de gezondheid van een persoon niet in gevaar te brengen en hem geen ongemak te bezorgen tijdens het experiment.

Opmerking: de reactie van het lichaam op de gebruikte stoffen maakt het mogelijk om voorheen onbekende potentiële bronnen van allergenen te identificeren. Zo'n test is vooral relevant in de aanwezigheid van atopische dermatitis..

Het is mogelijk om basofielen in het bloed te normaliseren wanneer ze gedeeltelijk toenemen op de volgende manieren:

  • stop met het gebruik van medicijnen die een verhoogde synthese van deze cellen kunnen veroorzaken;
  • verrijk het menu met ijzerhoudende voedingsmiddelen;
  • elimineren vitamine B12-tekort.

Het wordt aanbevolen om het tekort aan vitamine B12 en ijzer op te vullen

In aanwezigheid van basofilie is het noodzakelijk om de oorzaak van de ontwikkeling ervan bij de arts te raadplegen en maatregelen te nemen om deze te elimineren. Hoewel er niet zo veel van deze cellen in het menselijk lichaam zijn als er andere lymfocyten zijn, kan een toename van hun concentratie, zelfs met een klein percentage, de gezondheid negatief beïnvloeden en soms zelfs het leven bedreigen, zoals in het geval van een snelle allergische reactie..

Basofielen in de bloedtest

Ondanks de schaarste aan basofielen, in vergelijking met andere bloedcellen, is het zeker niet te zeggen dat ze minder belangrijk zijn voor het lichaam. Net als alle leukocyten hebben basofielen een beschermende functie, omdat ze als eerste reageren op een allergeen of infectie. Hun reactie leidt tot de mobilisatie van de resterende cellen van dit type - granulocyten naar de laesiefocus.

Net als andere bloedcellen kunnen basofielen hun concentratie veranderen, wat vaak een teken is van een ziekte, soms behoorlijk ernstig. Daarom, als bij het slagen voor de test blijkt dat de basofielen in het bloed verlaagd of verhoogd zijn, moet u zo snel mogelijk naar een specialist gaan voor overleg en een uitgebreid onderzoek..

Basiskenmerken en functies van basofielen

Basofielen zijn een subtype van granulocyten, samen met bloedcellen zoals neutrofielen en eosinofielen, en zijn een type leukocyt dat ook lymfocyten en monocyten omvat. Basofiele granulocyten hebben een S-vormige kern, die zelfs op krachtige microscopen vrij moeilijk te zien is vanwege histaminekorrels en andere allergeenmediatoren die het cytoplasma blokkeren.

Deze cellen zijn de grootste van alle granulocyten. Ze bevatten een groot aantal mediatoren van allergische en ontstekingsprocessen: histamine, prostaglandines, serotonine, leukotriënen, enz. Basofielen werken als mediatoren bij de vorming van allergische reacties die verband houden met het directe type (anafylactische shock).

Dankzij deze bloedcellen worden gifstoffen geblokkeerd, waardoor ze zich niet door het lichaam kunnen verspreiden. Bovendien zijn basofielen verantwoordelijk voor de regulatie van stolling, geproduceerd door heparine. Op hun oppervlak dragen ze immunoglobuline E, en kunnen ze cellysiseren (oplossen) of degranuleren (afgifte van korrels) bij contact met een allergeen.

Wanneer basofiele granulocyten oplossen, komen veel van de bovengenoemde biologisch actieve stoffen vrij. Dit vormt de zichtbare manifestatie van allergie en het ontstekingsproces veroorzaakt door allergenen. Basofielen kunnen vaste deeltjes opnemen (fagocytose), maar deze functie is niet van toepassing op de belangrijkste en zelfs natuurlijke.

De belangrijkste taak van deze cellen is snelle degranulatie, wat een toename van de bloedtoevoer, vasculaire permeabiliteit en de stroom van vloeistof en andere granulocyten veroorzaakt. Dat wil zeggen, het primaire doel van basofielen is om andere cellen van deze soort naar de bron van ontsteking te lokken..

Normparameters voor volwassenen en kinderen

Omdat basofiele granulocyten tot het type leukocyten behoren, wordt hun aantal bepaald als een percentage van de totale hoeveelheid van deze bloedcellen. In sommige gevallen worden de absolute waarden aangegeven in de analyseformulieren. De norm van basofielen in het bloed van volwassenen, dat wil zeggen het soortelijk gewicht, is 0-1 procent en de absolute waarde is 0-0,065 * 10 9 g / l.

Normale indicatoren van basofiele granulocyten bij kinderen zijn bijna hetzelfde als bij volwassenen en zijn gelijk aan 0,4-0,9%. In de vormen van medische analyses is de informatie over deze cellen als volgt: VA% (basofielen) - een relatieve indicator en VA (abs. Basofielen) - het absolute gehalte aan basofielen. In dit artikel leest u meer over basofielen in het bloed van een kind..

Wat zeggen afwijkingen van de norm??

Het niveau van basofielen in het bloed is een soort indicator van de aanwezigheid van allergische of ontstekingsprocessen in het menselijk lichaam. Deze indicator is niet doorslaggevend bij het stellen van een diagnose, maar in de meeste situaties moet de arts het volledige plaatje begrijpen dat de functionele activiteit van leukocyten bepaalt. Met zijn hulp is het mogelijk om de reactie van witte bloedcellen op de werking van verschillende pathogenen te volgen.

Basofiele indicatoren zijn verhoogd

De absolute inhoud van deze cellen is niet constant. Het kan worden beïnvloed door vele endogene en exogene factoren. Tegelijkertijd wordt een aanzienlijke toename van basofielen (meer dan 0,2 * 10 9 g / l) uiterst zelden waargenomen, maar minder uitgesproken is een veel voorkomend verschijnsel. Bij volwassenen zijn de meest voorkomende redenen voor een toename van basofielen in het bloed de volgende:

  • ziekten van de hematopoëtische organen (hemolytische anemie);
  • diabetes mellitus, intoxicatie van verschillende etiologieën, waterpokken;
  • myxoedeem - falen van de alvleesklier;
  • acute en chronische ziekten van het spijsverteringsstelsel (gastritis, colitis ulcerosa, maag- en darmzweren);
  • allergische reacties: schade aan de ademhalingsorganen, jeuk, urticaria, dermatitis, eczeem en andere;
  • neoplasmata in de longen en bronchiën in de beginfase.

De oorzaak van verhoogde basofielen kan ook de inname zijn van corticosteroïden, oestrogenen of hormonen die worden voorgeschreven voor schildklierdisfunctie. Allergische reacties en bloedpathologieën zijn groepen van de meest voorkomende aandoeningen wanneer een overschrijding van de norm van deze cellen wordt opgemerkt bij bloedonderzoek bij volwassenen. Bij een kind worden soortgelijke manifestaties veroorzaakt door vergelijkbare redenen, maar het is nog steeds de moeite waard om vergiftiging met giftige stoffen en worminfecties aan hen toe te voegen.

Bloedpathologieën die tot basofilocytose leiden, omvatten een lijst van ziekten zoals acute en chronische leukemie (kwaadaardige pathologie van het hematopoietische systeem), de ziekte van Hodgkin of lymfogranulomatose (kwaadaardige pathologie van het lymfestelsel), echte polycytemie (goedaardige schade aan het hematopoëtische systeem). Elk van de vermelde pathologieën kan een toename van het aantal leukocytgroepen veroorzaken, met uitzondering van basofiele granulocyten.

De processen die de beschermende functie van het lichaam uitoefenen tegen ongunstige invloeden, kunnen voorkomen in de luchtwegen, urinewegen en spijsvertering. De negatieve invloed van factoren geeft een signaal om de immuunrespons op gang te brengen, waardoor hormonen en enzymen die zich in basofiele korrels bevinden nodig worden.

Het uiteenvallen van basofiele granulocyten leidt tot het vrijkomen van prostaglandine, histamine en andere elementen, wat de aanzet is voor het starten van een beschermende weefselreactie op het antigeen dat het lichaam is binnengedrongen. Bovendien zijn er verschillende andere niet-pathologische situaties waarin basofielen ook kunnen worden verhoogd. Dergelijke redenen bij vrouwen omvatten een aandoening voorafgaand aan het begin van de menstruatiecyclus en de ovulatieperiode, maar bij hen is de toename van het niveau in de regel niet hoog..

Het is ook vermeldenswaard dat ijzertekort in het lichaam vaak leidt tot een toename van het aantal basofielen. Uit het voorgaande volgt dat als een algemene bloedtest een toename van het gehalte van deze cellen aangeeft, de specialist alleen kan begrijpen wat een dergelijke toename betekent. Zelfdiagnose zal in dergelijke situaties niet het gewenste resultaat opleveren, en uitstel van het bezoeken van een arts zal de ontwikkeling van de ziekte alleen maar verergeren.

Een benadering om basofilocytose te elimineren

In de meeste gevallen, bij het kiezen van de juiste behandelingsstrategie om de patiënt van de onderliggende ziekte te ontdoen en de tijdige afspraak, wordt het aantal basofielen weer normaal. Als de oorzaak van basofilocytose ligt in het langdurig gebruik van hormonale middelen, worden medicijnen geannuleerd of worden analogen geselecteerd die dergelijke bijwerkingen niet veroorzaken.

Om het bloedbeeld te normaliseren na de behandeling van infectie- en ontstekingsziekten, krijgen patiënten een aanvullende kuur met vitamines voorgeschreven, evenals een dieet met de opname van voedingsmiddelen die veel B bevatten12. Deze benadering heeft een gunstig effect op de hematopoëtische functie, die de algemene toestand van een persoon beïnvloedt. De constant waargenomen toename van het niveau van basofielen is een grote kans op een chronische ziekte die moet worden gediagnosticeerd en geëlimineerd..

Verlaagd basofielengehalte

Een verandering in het bloedbeeld, waarbij de indicatoren van basofiele granulocyten worden verlaagd, wordt basofilopenie genoemd. Het spreekt van de uitputting van reserves van witte bloedcellen (leukocyten) in de hematopoëtische organen. In sommige gevallen blijkt bij het uitvoeren van een bloedtest dat de basofielen eenvoudigweg afwezig zijn. De redenen voor de afname van het aantal van deze granulocyten bij volwassenen hebben een vrij groot bereik..

Van deze vallen op:

  • infectieziekten die voorkomen in acute vorm;
  • verhoogde fysieke activiteit, inclusief sport;
  • langdurig vasten, strikte diëten, leidend tot uitputting van het lichaam;
  • hyperthyreoïdie - verhoogde productie van schildklierhormonen;
  • Cushing-syndroom - hyperfunctie van de bijnierschors (hypercortisolisme).

Vaak wordt in het eerste trimester een afname van het aantal VA waargenomen bij zwangere vrouwen. Maar dergelijke waarden worden als onjuist beschouwd, omdat het niveau van deze cellen, net als de rest, daalt als gevolg van een toename van het totale bloedvolume door het vloeibare deel ervan te vergroten. Als resultaat blijkt dat het aantal basofielen ongewijzigd blijft, maar de concentratie per volume-eenheid afneemt. Tegelijkertijd is het nuttig op te merken dat niet alle aandoeningen die tot basofilopenie leiden, medische aandacht vereisen..

Vaak keren deze bloedelementen vanzelf terug naar normale niveaus. Een afname van het niveau van basofielen bij volwassenen heeft geen voor de hand liggende waarde voor de diagnose, dus het is vaak niet nodig om op kleine fluctuaties te letten. Maar met een uitgesproken afname of toename van de waarden van deze bloedcellen, zal de arts waarschijnlijk een reeks aanvullende diagnostische maatregelen voorschrijven om de oorzaak van deze afwijkingen te vinden..

Basofielen namen toe

Een toename van basofielen in het bloed is een proces van overmatige productie van deze componenten, die kan worden veroorzaakt door een bepaalde ziekte of de impact van externe negatieve factoren op de gezondheid. De redenen dat de basofielen verhoogd zijn, kunnen alleen worden bepaald door laboratorium- en instrumentele onderzoeksmethoden..

Verhoogde basofielen in het bloed hebben geen specifieke klinische manifestatie - de aard van de symptomen hangt af van de onderliggende factor. Daarom moet u, als u zich onwel voelt, een arts raadplegen en uzelf niet behandelen.

Therapeutische maatregelen worden op individuele basis geselecteerd, afhankelijk van wat heeft geleid tot een verhoogd aantal basofielen in het bloed. Hetzelfde kan gezegd worden voor prognoses..

Etiologie

Basofielen zijn elementen van leukocyten. De redenen waarom basofielen boven normaal zijn, kunnen de volgende zijn:

  • ziekten van het hematopoietische systeem;
  • verschillende soorten bloedarmoede;
  • oncologische ziekten;
  • pathologische processen in het beenmerg;
  • allergische reacties;
  • infectieziekten;
  • Ziekte van Hodgkin (lymfogranulomatose);
  • gastro-enterologische ziekten;
  • acuut ijzertekort.

Bovendien zijn er fysiologische redenen dat de basofielen in het bloed toenemen:

  • postoperatieve periode na verwijdering van de milt;
  • hormonale medicijnen nemen;
  • herstelperiode na een langdurige infectie- of ontstekingsziekte;
  • tijd vóór de menstruatie bij vrouwen.

Alleen een arts kan precies vaststellen waarom basofielen bij een volwassene verhoogd zijn - men kan de bestaande symptomen niet onafhankelijk vergelijken met de ziekte en op basis hiervan therapeutische maatregelen nemen.

Symptomen

Aangezien een toename van deze cellen in het bloed geen aparte ziekte is, maar de reactie van het lichaam op een bepaalde stimulus, is er geen specifiek klinisch beeld. Symptomen zijn afhankelijk van de onderliggende factor en kunnen het volgende omvatten:

  • aandoeningen van het maagdarmkanaal: misselijkheid en braken na het eten, dyspeptische aandoeningen, diarree en obstipatie, buikpijn;
  • hoofdpijn;
  • duizeligheid;
  • zwakte, groeiende malaise;
  • bleekheid van de huid;
  • uitslag op de huid, die gepaard kan gaan met jeuk en roodheid;
  • rhinitis;
  • verhoogde tranenvloed.

Een soortgelijk ziektebeeld kan een manifestatie zijn van niet alleen een verhoogd aantal basofielen, maar ook van andere ziekten. Alleen een arts kan de symptomen correct interpreteren..

Diagnostiek

Het tellen van basofielen in het bloed wordt uitgevoerd door middel van een algemene bloedtest. De bemonstering van vloeistof voor onderzoek wordt uit de vinger genomen. De analyse moet de dag ervoor op een lege maag worden uitgevoerd, u moet een lichtgewicht dieet volgen en indien mogelijk weigeren medicijnen te nemen.

De analyse houdt niet alleen rekening met de toename van deze cellen in het bloed. De volledige leukocytenformule en het absolute gehalte aan basofielen worden onderzocht. Meestal wordt met de volgende combinaties rekening gehouden:

  • verhoogde eosinofielen en basofielen duiden op een allergische reactie of parasitaire infectie;
  • lymfocyten en basofielen zijn verhoogd - een indicatie van infectie- en virale ziekten.

Als blijkt dat de basofielen te hoog zijn, kan de arts een tweede KLA voorschrijven om een ​​fout uit te sluiten.

Behandeling

Er zijn geen medicijnen die de hoeveelheid basofielen in het bloed reguleren, dus de behandeling moet alleen gebaseerd zijn op een geïntegreerde benadering..

Therapeutische maatregelen zijn gebaseerd op de volgende methoden:

  • medicijnen nemen;
  • correctie van voeding, naleving van dieetvoeding;
  • fysiotherapieprocedures;
  • het uitvoeren van een operatie als conservatieve methoden niet het gewenste resultaat geven of in dit geval helemaal niet aan te raden zijn.

Wat betreft voeding: u moet die voedingsmiddelen die leiden tot een toename van basofielen uit de voeding verwijderen en de voeding verrijken met vitamines, mineralen en nuttige sporenelementen.

Verdere voorspellingen zijn afhankelijk van de vorm van de onderliggende ziekte, de ernst van het beloop, algemene gezondheidsindicatoren en de tijdigheid van de start van therapeutische maatregelen..

Preventie

Er zijn geen specifieke preventieve maatregelen voor een dergelijk pathologisch proces. U kunt het risico van de ontwikkeling ervan verkleinen door het volgende in de praktijk toe te passen:

  • versterken van het immuunsysteem;
  • hygiëne in acht nemen;
  • vermijd allergenen en neem tijdig antihistaminica in als er aanleg is voor allergische reacties;
  • uitvoeren van preventie van infectie- en parasitaire ziekten.

Bovendien moet u systematisch een medisch onderzoek ondergaan voor een vroege diagnose of preventie van een bepaalde ziekte. Als u zich onwel voelt, moet u naar een arts gaan en niet naar zelfmedicatie.

Wat te doen als de basofieleniveaus stijgen en wat dit zou kunnen betekenen?

Het lichaam van elke persoon produceert van nature verschillende soorten witte bloedcellen (witte bloedcellen gevormd in het beenmerg, vanwaar ze door de bloedsomloop naar verschillende organen worden getransporteerd).

We hebben leukocyten nodig zodat we gezond kunnen verslaan, ze vernietigen verschillende infectieuze agentia, virussen, bacteriën, parasieten en schimmelinfecties die het lichaam binnendringen.

Er zijn 5 soorten witte bloedcellen (neutrofielen, eosinofielen, lymfocyten, monocyten, basofielen).

Basofielen zijn een soort witte bloedcellen. Ze maken deel uit van het immuunsysteem en spelen een rol bij de afweer van het lichaam.

Als basofielen bij een volwassene verhoogd zijn, duidt dit op een probleem van de schildklier, bepaalde soorten bloedkanker (leukemie, leukemie), verschillende ontstekingsprocessen en nog veel meer..

Abnormale veranderingen in het aantal van deze kleine groepen witte bloedcellen hebben vele oorzaken, van 'klein' tot 'meestal fataal'. Wat dit zegt, de zoektocht naar de ware oorzaak wordt uitgevoerd door de methode om elke mogelijkheid uit te sluiten of te bevestigen - met andere woorden, de diagnose.

Inhoud:

  1. Wat zijn basofielen?
  2. De aard van het onderwijs en de inhoudelijke norm
  3. Cell functies
  • Symptomen en oorzaken van hoogte
  • Oplossing voor het probleem

    ← Wat te doen met verhoogde bilirubinespiegels tijdens de zwangerschap?

    Laag niveau van totaal bilirubine in het bloed: redenen voor een afname van de indicator →

    Als uit de resultaten van een bloedtest blijkt dat de basofielen verhoogd zijn, is er een serieuze reden tot ongerustheid. Het aantal van deze bloedcellen is onbeduidend, maar hun rol voor het lichaam is enorm. Daarom mogen eventuele afwijkingen niet worden genegeerd..

    Basofielen onder een microscoop

    Preventie en prognose

    Tegen de achtergrond van het feit dat basofielen in het bloed van mannen, vrouwen en kinderen verschijnen in het geval van een pathologie, is het allereerst de moeite waard om het optreden ervan te voorkomen. Om dit te doen, moet u meerdere keren per jaar een volledig laboratorium- en instrumenteel onderzoek ondergaan in een medische instelling met een verplicht bezoek aan alle clinici.

    Aanvullende preventieve aanbevelingen zijn:

    • volledige afwijzing van slechte gewoonten;
    • een matig actieve levensstijl behouden;
    • gezonde en uitgebalanceerde voeding;
    • het vermijden van de invloed van stressvolle situaties;
    • het nemen van medicijnen strikt zoals voorgeschreven door de behandelende arts.

    Op zichzelf is de afwijking van basofielen van de norm niet gevaarlijk en komt deze vrij zelden voor. Er moet echter rekening worden gehouden met de factoren die tot een dergelijke overtreding hebben geleid, aangezien elke onderliggende ziekte vele gevolgen heeft..

    Wat zijn basofielen?

    Laten we om te beginnen eens kijken naar wat voor soort cellen het zijn: basofielen. Ze behoren tot de categorie van leukocyten, dat wil zeggen witte bloedcellen. Dit is een bijzondere vorm van de zogenaamde granulocyten. Ze nemen indirect deel aan de afweer van het lichaam tegen infecties en irriterende stoffen..


    Soorten granulocytische leukocyten

    De aard van het onderwijs en de inhoudelijke norm

    Basofielen worden gevormd in het beenmerg, namelijk in het granulocytische proces. Ze komen in de perifere bloedbaan terecht en worden zo door de weefsels verdeeld. Daar vervullen ze hun functies en blijven ze tot twaalf dagen in het lichaam..

    Het menselijk lichaam maakt kleine hoeveelheden basofielen aan. De norm met betrekking tot de totale lymfatische formule varieert van 0,5-1%. Deze hoeveelheid is voldoende voor een gezonde activiteit en eventuele afwijkingen duiden vaak op pathologische processen. De absolute waarde van de norm is 0,01-0,065 * 109 eenheden per liter bloed.

    Vormen van leukocytenAantal witte bloedcellen
    %absolute waarden (X 109 / l)
    Stab neutrofielen1-60,04-0,3
    Gesegmenteerde neutrofielen47-722.0-5.5
    Eosinofielen0,5-50,02-0,3
    Basofielen0-10.0-0.065
    Lymfocyten19-371.2-3.0
    Monocyten3-110,09-0,6

    Tabel: Normen van het gehalte aan basofielen en andere vormen van leukocyten

    Als een volwassene verhoogde basofielen heeft, wordt deze aandoening basofilie genoemd. Kleine schommelingen zijn toegestaan ​​in sommige categorieën mensen, bijvoorbeeld bij vrouwen, wat verband houdt met de menstruatiecyclus en hormonen.

    Om te begrijpen wat basofielen zijn in een bloedtest, moet u hun functies nader bekijken..

    We raden je aan om ook over dit onderwerp te studeren:

    Redenen voor de toename en afname van monocyten in het bloed bij een volwassene

    Cell functies

    Basofilie duidt op storingen in bepaalde delen van het lichaam, waarvoor de overeenkomstige cellen verantwoordelijk zijn.

    Belangrijk! Basofielen zijn niet direct betrokken bij het handhaven van immuniteit. Andere groepen lymfocyten spelen een actieve rol.

    Basofielen synthetiseren stoffen zoals serotonine, heparine, histamine, leukotriënen, prostaglandinen, dat wil zeggen zeer actieve verbindingen die de menselijke conditie kunnen beïnvloeden wanneer ze worden geconfronteerd met een vreemde stimulus.

    De functie van dit type cel is als volgt:

    • deelname aan allergische reacties;
    • identificatie van brandpunten van ontsteking en infecties;
    • opwekken van samentrekking van gladde spieren, waardoor de bloedstroom wordt versneld;
    • de vorming van nieuwe haarvaten bevorderen;
    • fagocytose;
    • reguleren de bloedstolling.

    Als de basofielen in het bloed van een volwassene verhoogd zijn, betekent dit dat het in een of meer richtingen nodig is om het aantal van deze cellen te verhogen vanwege een verstoring van het normale leven.


    Basisfuncties van basofielen

    Belangrijk! De belangrijkste taak is om allergenen te herkennen en erop te reageren. In dit geval kan de reactie snel verlopen in de vorm van anafylactische shock, wanneer alleen basofielen betrokken zijn. Met de aanhechting van lymfocyten treedt een allergie van het vertraagde type op, die minder gevaarlijk is voor mensen.

    Basiskenmerken en functies van basofielen

    Basofielen zijn een subtype van granulocyten, samen met bloedcellen zoals neutrofielen en eosinofielen, en zijn een type leukocyt dat ook lymfocyten en monocyten omvat. Basofiele granulocyten hebben een S-vormige kern, die zelfs op krachtige microscopen vrij moeilijk te zien is vanwege histaminekorrels en andere allergeenmediatoren die het cytoplasma blokkeren.

    Deze cellen zijn de grootste van alle granulocyten. Ze bevatten een groot aantal mediatoren van allergische en ontstekingsprocessen: histamine, prostaglandines, serotonine, leukotriënen, enz. Basofielen werken als mediatoren bij de vorming van allergische reacties die verband houden met het directe type (anafylactische shock).

    Dankzij deze bloedcellen worden gifstoffen geblokkeerd, waardoor ze zich niet door het lichaam kunnen verspreiden. Bovendien zijn basofielen verantwoordelijk voor de regulatie van stolling, geproduceerd door heparine. Op hun oppervlak dragen ze immunoglobuline E, en kunnen ze cellysiseren (oplossen) of degranuleren (afgifte van korrels) bij contact met een allergeen.

    Wanneer basofiele granulocyten oplossen, komen veel van de bovengenoemde biologisch actieve stoffen vrij. Dit vormt de zichtbare manifestatie van allergie en het ontstekingsproces veroorzaakt door allergenen. Basofielen kunnen vaste deeltjes opnemen (fagocytose), maar deze functie is niet van toepassing op de belangrijkste en zelfs natuurlijke.

    De belangrijkste taak van deze cellen is snelle degranulatie, wat een toename van de bloedtoevoer, vasculaire permeabiliteit en de stroom van vloeistof en andere granulocyten veroorzaakt. Dat wil zeggen, het primaire doel van basofielen is om andere cellen van deze soort naar de bron van ontsteking te lokken..

    Referentie! Bij een langdurige ontstekingsreactie (meer dan 3 dagen) neemt de productie van nieuwe bloedcellen van deze ondersoort toe in het beenmerg, wat leidt tot basofilocytose of basofilie (een toename van het niveau van basofielen).


    Beknopte informatie over de functies van basofiele granulocyten

    Symptomen en oorzaken van hoogte

    Het is nogal moeilijk om specifieke symptomen te isoleren dat de basofielen in het bloed toenemen. Het hangt allemaal af van de reden die de afwijkingen heeft veroorzaakt. Over het algemeen kunnen de volgende voorwaarden worden nageleefd:

    • zwakheid;
    • lichte temperatuurstijging;
    • huiduitslag, jeuk, roodheid;
    • hoesten;
    • tranenvloed, zwelling;
    • gewrichtspijn;
    • ontlasting;
    • spontane gewichtsveranderingen;
    • vergroting van de milt;
    • leverproblemen.

    Lees ook het artikel over waarom lymfocyten bij volwassenen verlaagd kunnen worden op onze website.


    Allergische symptomen kunnen wijzen op basofilie

    Wanneer het niveau van basofielen boven de norm uitkomt, laten bepaalde tekenen van pathologie zich voelen. Het komt uiterst zelden voor dat niets wijst op aarzeling. De afwezigheid van symptomen kan te wijten zijn aan veranderingen in het lichaam bij vrouwen (menstruatie, ovulatie, zwangerschap).

    Het komt ook vaak voor dat gesegmenteerde neutrofielen in het bloed verhoogd zijn. In dit geval moet u zich meer in detail vertrouwd maken met de oorzaken van deze pathologie..


    Bij zwangere vrouwen is milde basofilie normaal

    De belangrijkste oorzaken van basofilie zijn als volgt:

    • reactie op een allergeen;
    • chronische sinusitis;
    • helminthiasis;
    • vroege fase van infectieziekten;
    • uitputting van de immuniteit;
    • ziekten van het hematopoietische systeem;
    • Bloedarmoede;
    • Hodgkin-lymfoom;
    • disfunctie van de schildklier, diabetes;
    • hepatitis;
    • verwijderde milt;
    • pulmonale oncologie;
    • chronische gastro-intestinale ziekten;
    • bestralingstherapie;
    • hormonale medicijnen gebruiken.

    Om het exacte beeld en de oorzaken van overtredingen te achterhalen, is het noodzakelijk om een ​​gedetailleerde bloedtest uit te voeren en een aantal aanvullende onderzoeken uit te voeren. Dit geldt met name voor die patiënten die vermoedens hebben van de aanwezigheid van ernstige pathologieën..

    Oorzaken van verhoogde basofieleniveaus bij volwassenen?

    De volgende redenen kunnen een toename van basofielen in het bloed veroorzaken:

    Hyperthyreoïdie: een aandoening waarbij de productie van schildklierhormonen te laag is.

    Lage schildklierhormoonspiegels kunnen het functioneren van uw lichaam vertragen..

    • Zwelling van het gezicht;
    • Schorre stem;
    • Broos haar;
    • Ruwe huid;
    • Gewichtstoename;
    • Constipatie;
    • Gevoelens van ongemak als gevolg van een daling van de lichaamstemperatuur.

    Myeloproliferatieve aandoeningen: een proces waarbij het lichaam een ​​teveel aan witte bloedcellen, rode bloedcellen of bloedplaatjes heeft, gevormd in het beenmerg (een orgaan van het hematopoëtische systeem). De aandoening ontwikkelt zich zelden tot leukemie.

    Leukemie is een oncologische ziekte van het bloed en de bloedvormende organen doordat beenmergcellen (erytrocyten, bloedplaatjes) muteren.

    De belangrijkste soorten myeloproliferatieve aandoeningen zijn onder meer:

    • Polycythemia Rabra Vera (PRV): dit is een bloedaandoening die resulteert in een overproductie van rode bloedcellen. Symptomen zijn onder meer vermoeidheid, zwakte en kortademigheid.
    • Myelofibrose: de aandoening treedt op wanneer fibreus bindweefsel hematopoëtische cellen in het beenmerg vervangt en bloedarmoede, een vergrote milt en een abnormale vorm van rode bloedcellen veroorzaakt. Symptomen zijn onder meer vermoeidheid, aanhoudende bloeding, koorts en botpijn.
    • Trombocytemie: deze aandoening veroorzaakt een overproductie van bloedplaatjes, wat resulteert in bloedstolling of, minder vaak, aanhoudende bloeding. Symptomen zijn onder meer een branderig gevoel, roodheid en tintelingen in de handen en voeten. U kunt ook koude vingertoppen hebben..

    Oplossing voor het probleem

    Het is mogelijk om de basofiele indicator alleen te normaliseren door een hoogwaardige behandeling van de onderliggende ziekte, die de toename ervan veroorzaakte. Pas na het elimineren van het irriterende middel zijn positieve veranderingen mogelijk.

    Als het gaat om allergieën, wordt een basofielenactiveringstest uitgevoerd om erachter te komen welke stoffen de ongewenste reactie veroorzaken. Hiervoor worden cellen gebruikt die zijn verkregen uit het bloed van de patiënt. De in vitro-methode wordt gebruikt om de gezondheid van een persoon niet in gevaar te brengen en hem geen ongemak te bezorgen tijdens het experiment.

    Opmerking: de reactie van het lichaam op de gebruikte stoffen maakt het mogelijk om voorheen onbekende potentiële bronnen van allergenen te identificeren. Zo'n test is vooral relevant in de aanwezigheid van atopische dermatitis..

    Het is mogelijk om basofielen in het bloed te normaliseren wanneer ze gedeeltelijk toenemen op de volgende manieren:

    • stop met het gebruik van medicijnen die een verhoogde synthese van deze cellen kunnen veroorzaken;
    • verrijk het menu met ijzerhoudende voedingsmiddelen;
    • elimineren vitamine B12-tekort.


    Het wordt aanbevolen om het tekort aan vitamine B12 en ijzer op te vullen

    In aanwezigheid van basofilie is het noodzakelijk om de oorzaak van de ontwikkeling ervan bij de arts te raadplegen en maatregelen te nemen om deze te elimineren. Hoewel er niet zo veel van deze cellen in het menselijk lichaam zijn als er andere lymfocyten zijn, kan een toename van hun concentratie, zelfs met een klein percentage, de gezondheid negatief beïnvloeden en soms zelfs het leven bedreigen, zoals in het geval van een snelle allergische reactie..

    ← Wat te doen met verhoogde bilirubinespiegels tijdens de zwangerschap?

    Laag niveau van totaal bilirubine in het bloed: redenen voor een afname van de indicator →

    We raden u aan om soortgelijke materialen te bestuderen:

    1. 1. Oorzaken en gevaren van een verhoging van het niveau van basofielen bij kinderen
    2. 2. Het niveau van basofielen bij volwassenen daalde: hoe basofilie te behandelen
    3. 3. De redenen voor de toename of afname van neutrofielen bij bloedonderzoek bij kinderen?
    4. 4. Functies en mogelijke oorzaken van pathologieën van gesegmenteerde neutrofielen
    5. 5. Wat betekent een hoog gehalte aan neutrofielen en is het gevaarlijk??
    6. 6. Wat betekenen verhoogde eosinofielen bij een bloedtest bij volwassenen??
    7. 7. Juiste voeding met verhoogde bilirubinespiegels in het bloed

    Symptomen

    Aangezien een toename van deze cellen in het bloed geen aparte ziekte is, maar de reactie van het lichaam op een bepaalde stimulus, is er geen specifiek klinisch beeld. Symptomen zijn afhankelijk van de onderliggende factor en kunnen het volgende omvatten:

    • aandoeningen van het maagdarmkanaal: misselijkheid en braken na het eten, dyspeptische aandoeningen, diarree en obstipatie, buikpijn;
    • hoofdpijn;
    • duizeligheid;
    • zwakte, groeiende malaise;
    • bleekheid van de huid;
    • uitslag op de huid, die gepaard kan gaan met jeuk en roodheid;
    • rhinitis;
    • verhoogde tranenvloed.

    Een soortgelijk ziektebeeld kan een manifestatie zijn van niet alleen een verhoogd aantal basofielen, maar ook van andere ziekten. Alleen een arts kan de symptomen correct interpreteren..

    Aanbevelingen voor de procedure

    • 8-12 uur vóór de procedure wordt de laatste maaltijd ingenomen en 2-4 uur - water;
    • De dag voor de analyse moet de patiënt sporttraining, geslachtsgemeenschap (stress voor het lichaam), gewichtheffen en alle andere fysiek en psychologische stressvolle situaties opgeven. U moet ook pittige, vette voedingsmiddelen, halffabrikaten en snacks (chips, crackers enz.), Alcoholische dranken en tonische dranken (energiedranken, sterke koffie enz.) Van het dieet uitsluiten;
    • Onmiddellijk voordat bloed wordt gedoneerd, informeert de patiënt de arts over het nemen van medicijnen en recent voltooide kuren met medicamenteuze therapie.
    • 1. Karasuyama H. ​​Basofielen zijn naar voren gekomen als een belangrijke speler in immuniteit. - Huidige mening in immunologie. Vol. 31 december 2019.
    • 2. Gegevens van het Invitro-laboratorium.
    • 3. Database van het laboratorium Helix.
    • 4. L.A. Danilova, MD, DSc, prof. Tests van bloed, urine en andere biologische vloeistoffen van een persoon in verschillende leeftijdsperiodes, - SpetsLit, 2019.
    • 5. A.A. Kishkun, MD, prof. Gids voor diagnostische methoden in het laboratorium, - GEOTAR-Media, 2007.
    • 6. H. Naushad, MD. Leukocytenaantal (WBC). - Medscape, september 2015.
    • 7. Karasuyama H. ​​Nieuw gewaardeerde rollen voor basofielen bij allergie en beschermende immuniteit. - Allergie, september 2011.

    Algemene informatie

    Basofielen zijn granulocyten die in het perifere bloed worden verspreid. Ze worden geproduceerd door het beenmerg en afgegeven aan serum, waarna ze worden afgezet in de weefsels. De levenscyclus van een basofiel is ongeveer 7-12 dagen..

    Wanneer er een ontstekingsproces optreedt, worden basofielen en andere witte lichamen naar de focus gestuurd. In weefsels veranderen basofielen in mestcellen. Ze (mestcellen) zijn verantwoordelijk voor de aanmaak van histamine (bestrijding van een allergische reactie), serotonine (basofiele serotonine activeert bloedplaatjes, verhoogt de doorlaatbaarheid van de wanden van kleine bloedvaten en vergroot hun lumen) en heparine (een stof die de bloedstolling vermindert). Basofielen bevatten ook prostaglandinen, die samen met histamine een irriterend (allergeen) binden en deze neutraliseren. Op dit punt merkt de patiënt de ontwikkeling van ontstekingsprocessen op (koorts, koorts, zwakte, weefseloedeem, enz.). Dit alles is een reactie op een verhoogde bloedstroom en verhoogde doorlaatbaarheid van bloedvaten, waarvoor basofielen verantwoordelijk zijn..

    Het belangrijkste doel van basofielen is om deel te nemen aan een onmiddellijke overgevoeligheidsreactie en, minder vaak, een vertraagd type. Ze blijken een van de eersten te zijn in het brandpunt van ontstekingen en roepen als het ware andere bloedcellen op om vreemde agentia te bestrijden. Dit proces wordt chemotaxis genoemd en is een van de functies van het menselijke immuunsysteem. Als het ontstekingsproces langer dan 3 dagen aanhoudt, begint het beenmerg meer basofielen te produceren. Deze aandoening wordt in de geneeskunde basofilocytose genoemd..

    Basofielen beïnvloeden de bloedstolling met behulp van natuurlijke heparine, verhogen de capillaire permeabiliteit, bevorderen de vorming van nieuwe bloedvaten, stimuleren de samentrekking van glad spierweefsel.

    Een belangrijke functie van basofielen is ook om te beschermen tegen infectie met parasieten, waaronder teken en wormen 1.

    Behandeling

    Basofielen zijn niet specifiek genormaliseerd. Deze indicator keert terug naar normaal nadat de oorzaak is verholpen. Bij diabetes mellitus, reactieve ontstekingsprocessen veroorzaakt door artritis, afwezigheid van milt, hypofunctie of atrofie van de schildklier, zwangerschap of om andere redenen die verband houden met hormonale disfunctie bij vrouwen, zullen de indicatoren alleen normaal zijn bij een kunstmatige afname van het gehalte aan basofiele lichamen, en dit is niet aan te raden.

    Als er geen pathologieën zijn, wordt de indicator als volgt genormaliseerd:

    1. Verrijking van het lichaam met ijzer: medicijnen - Actovegin, hematogeen; voedsel - zeevruchten of lever (kalfsvlees en kip, in mindere mate varkensvlees); aanvullende aanbevelingen - minstens 2-3 uur per dag in de frisse lucht wandelen.
    2. Allergie: medicijnen - suprastin, tavegil; dieet - meer gebakken voedsel en minder plantaardige vetten; aanbevelingen - om onderkoeling en plotselinge temperatuurveranderingen te voorkomen.
    3. Gebrek aan vitamine B12 - vitaminecomplexen nemen en meer eieren, zuivelproducten en gistproducten eten.

    Belangrijk! Basofielen normaliseren niet altijd na een kuur van deze of gene therapie. Hemoglobine stijgt sneller en leukocyten normaliseren. Met de normalisatie van deze indicatoren moet u de therapie voortzetten totdat de basofielen normaliseren - ongeveer een week.

    Basofielen zijn een soort witte bloedcellen (leukocyten) die, samen met neutrofielen en eosinofielen, worden gevormd in de granulocytische lijn van het beenmerg. Van daaruit komen basofielen enkele uren in de perifere bloedbaan terecht, waarna ze naar weefsels migreren, waar ze 10-12 dagen functioneren. Kenmerkend voor basofielen is de aanwezigheid van een grote kern, bestaande uit lobben, en talrijke korrels in het cytoplasma. Deze cellen bevatten grote hoeveelheden prostaglandinen, leukotriënen, serotonine en histamine.

    De absolute inhoud wordt verhoogd - wat betekent het?

    Een toename van meer dan 0,2 * 109 / l wordt basofilie genoemd..

    Deze aandoening kan worden veroorzaakt door antithyroid-geneesmiddelen (tijdens de behandeling van schildklierpathologieën) en hormonale geneesmiddelen op basis van oestrogenen..

    Bij mannen en vrouwen

    Andere redenen voor een toename van basofielen:

    • chronische pathologieën van het maagdarmkanaal - enterocolitis, colitis ulcerosa, gastritis, maagzweer en 12 darmzweren;
    • acute ontstekingsprocessen in de lever;
    • pathologieën van de bloedsomloop - een chronische vorm van myeloïde leukemie, een acute vorm van leukemie, polycytemie, hemofilie, lymfogranulomatose, ijzertekort en hemolytische anemieën;
    • allergie - een individuele reactie op een irriterend middel;
    • vroege stadia van remissie van infectieziekten;
    • hypothyreoïdie;
    • diabetes;
    • De ziekte van Hodgkin;
    • oncologische processen;
    • blootstelling aan kleine doses straling.

    Basofilie wordt ook waargenomen bij patiënten met een verwijderde milt..

    Bij vrouwen nemen basofielen toe vóór het begin van het ovulatieproces, tijdens menstruatiebloedingen - dit gaat gepaard met een toename van de oestrogeenconcentratie.

    Zwangerschap is een andere reden voor de toename van basofielen bij de schone seks. In dit geval is basofilie volkomen normaal en hoeft u zich geen zorgen te maken..

    Belangrijk! Om een ​​juiste diagnose te stellen, moet de patiënt, voordat hij bloed doneert voor basofiele analyse, de arts waarschuwen voor het gebruik van bepaalde medicijnen.

    Wat betekent het als een dergelijke indicator hoger is dan de norm bij een kind??

    De redenen voor de toename van basofielen bij kinderen zijn in principe dezelfde als bij volwassenen. Maar er zijn ook enkele nuances. Bij pasgeborenen is het niveau verhoogd en is de norm 0,75%. Dit komt door het feit dat het lichaam van de baby net in ontwikkeling is en daarom extra bescherming nodig heeft. Op de leeftijd van 2 jaar zou de indicator moeten afnemen.

    Indicatoren van de norm en afwijkingen daarvan

    De kwantitatieve indicator van cellen wordt aangegeven en gemeten door clinici als een percentage van de totale concentratie van leukocyten. Minder vaak worden absolute waarden aangegeven in medische formulieren voor een algemeen klinisch bloedonderzoek..

    Basofielen de norm in de vormen van de OBK wordt aangegeven door verschillende punten:

    • VA% is de relatieve waarde van een dergelijk bloedproduct, die kan variëren van 0,5 tot 1%;
    • VA is het absolute gehalte aan basofielen: in dergelijke gevallen wordt de hoeveelheid uitgedrukt in waarden van 0,01-0,065x10 9 g / l.

    Kenmerken

    Bloed is samengesteld uit plasma en drie groepen cellen. Elk van hen vervult zijn eigen functie. De taak van leukocyten is om een ​​signaal te genereren om de locatie van een vreemd agens te bepalen.

    Basofielen zijn een van de weinige groepen leukocyten. Hun aantal is 0,5-1% van het totaal. Dit kleine aandeel maakt het moeilijk om deze cellen in bloeduitstrijkjes te detecteren. Hun diameter is ongeveer 10-15 micron.

    Deze cellen worden gevormd in het granulocytische gebied van het beenmerg. Van daaruit komen ze in de bloedbaan en circuleren daar enkele uren. Hun volgende bestemming is stoffen. De levensduur van zo'n cel is 8-12 dagen..

    Deze cellen zijn samengesteld uit:

    Vorming van bloedcellen.

    • leukotrieen;
    • serotonine;
    • prostaglandine;
    • histamine;
    • heparine.

    Al dit "arsenaal" helpt deze leukocyten om te reageren op verschillende soorten pathogenen.

    Diagnose van de ziekte

    Om een ​​volledig beeld te krijgen van de gezondheidstoestand van de mens, is het allereerst nodig om een ​​biochemische bloedtest te doorstaan, een dergelijke studie kan de reden aangeven waarom eosinofielen verhoogd zijn. Verder is het volgens de resultaten noodzakelijk om een ​​aantal onderzoeken uit te voeren:

    1. Echografisch onderzoek van inwendige organen;
    2. Analyse van uitwerpselen op de aanwezigheid van parasieten en hun eieren;
    3. Analyse van urine;
    4. Tests om het werk van interne organen (nieren, lever, enz.) Te bepalen;
    5. Fluorografie van de longen.
    6. Allergologische studies (studie van slijm, provocatieve tests, spirometrie, punctie van de interarticulaire vloeistof en andere manipulaties).

    Normen voor leeftijdsgroepen

    In de medische praktijk wordt de basofiele indicator berekend in twee uitdrukkingen:

    • VA% is de relatieve hoeveelheid ten opzichte van andere leukocyten; gespecificeerd in%;
    • BA # - absoluut bedrag, de norm is 0,01-0,065 * 10 9 gram / liter.

    Bij de berekening van de leukocytenformule op basis van een gedetailleerde analyse wordt rekening gehouden met de bepaling van het aantal basofielen.

    Norm voor kinderen

    Indicatoren voor de concentratie van beschermende cellen bij een kind zijn verschillend in de levensfasen. Ze worden pas stabiel op de leeftijd van 12 jaar. De tabel naar leeftijd maakt het mogelijk om de sprongen in het gehalte aan basofielen in het bloed te traceren:

    7 minuten Auteur: Lyubov Dobretsova 3024

    Ondanks de schaarste aan basofielen, in vergelijking met andere bloedcellen, is het zeker niet te zeggen dat ze minder belangrijk zijn voor het lichaam. Net als alle leukocyten hebben basofielen een beschermende functie, omdat ze als eerste reageren op een allergeen of infectie. Hun reactie leidt tot de mobilisatie van de resterende cellen van dit type - granulocyten naar de laesiefocus.

    Basofiele norm

    In het analyseformulier ziet u de volgende indicatoren van basofielen:

    • VA% (relatieve hoeveelheid als percentage van andere leukocyten)
    • VA # (absoluut bedrag)

    Dus in het Invitro-laboratorium zijn de volgende waarden normaal:

    • 0-1,0% 2 binnen de leukocytenformule

    Helix Lab definieert de volgende 3 bereiken:

    • absolute waarden - 0-0,08 * 10 9 / l
    • relatief - 0-1,2%

    In de medische vakliteratuur zijn de volgende betekenissen te vinden:

    In het handboek van A.A. Kishkun worden meer gedetailleerde normen van basofielen 5 gegeven:

    Oorzaken van pathologie

    Als eosinofielen verhoogd zijn, is het noodzakelijk om de oorzaak te achterhalen, aangezien pathologie een symptoom is van een ziekte en geen afzonderlijke ziekte. Een toename van het aantal van deze bloedcellen duidt op een intensieve inspanning van het immuunsysteem en behoeft niet altijd behandeling.

    Er zijn verschillende voorwaarden voor de ontwikkeling van eosinofilie:

    • Parasitaire infecties;
    • Allergische reacties;
    • Ziekten van de inwendige organen;
    • Ziekten van het bloed;
    • Dermatologische pathologieën;
    • Auto-immuunziekten;
    • Infecties;
    • Vormingen van kwaadaardige aard.

    Parasieten

    Een bloedtest onthult eosinofilie wanneer een persoon is geïnfecteerd met helminthiases. De volgende ziekten kunnen de oorzaak zijn:

    • Toxocariasis;
    • Opisthorchiasis;
    • Giardiasis;
    • Ascariasis;
    • Filariasis;
    • Strongyloïdose;
    • Malaria;
    • Paragonimiasis;
    • Echinococcosis;
    • Trichinose;
    • Amebiasis.

    Allergie

    Een allergische reactie neemt de leidende plaats in onder de redenen voor de toename van eosinofielen. De aandoening ontstaat wanneer:

    • Hooikoorts;
    • Oedeem Quincke;
    • Bronchiale astma;
    • Allergische reactie op medicijnen;
    • Hooikoorts;
    • Allergisch voor antibiotica;
    • Rhinitis van allergische aard;
    • Netelroos;
    • Fasciitis;
    • Myositis en anderen.

    Inwendige ziekten

    Eosinofilie manifesteert zich in ziekten van de volgende organen:

    LongenMaag-darmkanaalEen hartLever
    alveolitisgastritishartinfarctcirrose
    pleuritiscolitisaangeboren afwijkingen
    De ziekte van Lefflerzweer
    sarcoïdosegastro-enteritis
    histiocytose
    aspergillose
    longontsteking
    aanwezigheid van infiltraten

    Bloedziekten

    Een toename van eosinofielen wordt waargenomen met erythremie, myeloïde leukemie, lymfogranulomatose, polycytemie, pernicieuze anemie, het syndroom van Sesari.

    Dermatologische pathologieën

    Bijna elke huidziekte leidt tot verhoogde eosinofielen:

    • Korstmos;
    • Pemphigus vulgaris;
    • Contact of atopische dermatitis;
    • Pemphigus;
    • Eczeem;
    • Schimmelziekte.

    Auto-immuunziekten

    Vaak onthult een bloedtest een toename van eosinofielen bij sclerodermie, SLE (systemische lupus erythematosus), en een groot aantal van deze cellen wordt gevormd wanneer het transplantaat wordt afgewezen.

    Infecties

    Inname van een infectie veroorzaakt altijd eosinofilie. Zowel de acute fase als de verergering van chronische ziekten kunnen de aandoening veroorzaken:

    • Roodvonk;
    • Tuberculose;
    • Gonorroe;
    • Mononucleosis;
    • Syfilis en anderen.

    Kwaadaardige tumoren

    Verschillende vormen van kwaadaardige tumoren, waaronder lymfomen en lymfogranulomatose, veroorzaken een toename van eosinofiele cellen in het bloed. Tumoren kunnen gelokaliseerd zijn in verschillende organen: geslachtsorganen of inwendige organen, schildklier, huid, maag, enz., De toestand verslechtert wanneer uitzaaiingen verschijnen.

    Indicaties voor analyse

    Analyse op basofielen is nodig in de volgende gevallen:

    • geplande preventieve controle;
    • onderzoek vóór de operatie;
    • diagnostiek van ontstekings- en infectieprocessen, evenals bloedziekten;
    • het bewaken van de effectiviteit van de therapie.

    Meestal wordt een studie voor basofielen niet apart uitgevoerd, maar worden de resultaten gedecodeerd in het kader van de leukocytenformule. Het niveau van basofielen geeft een idee van verschillende ontstekingsprocessen, allergische reacties (belangrijk voor de diagnose van anafylactische shock), oncologische ziekten (bloedkanker).

    De constructie van een leukocytenformule wordt uitgevoerd op basis van een gedetailleerde klinische bloedtest.

  • Hoe u uw bloed thuis kunt verdunnen - de beste manieren

    Portaal- of poortader van de lever: normen en pathologieën