Gesegmenteerde neutrofielen worden verlaagd

Een afname van gesegmenteerde neutrofielen is een teken van een bepaalde aard van het pathologische proces en de verspreiding van infectie door het hele lichaam. Een kritische afwijking van de norm naar beneden wordt neutropenie genoemd.

Opgemerkt moet worden dat de diagnose niet alleen rekening houdt met het gehalte aan gesegmenteerde neutrofielen, maar ook met andere leukocytelementen. Daarom kan een bloedtest alleen correct worden ontcijferd door een arts. Het wordt niet aanbevolen om naar eigen inzicht therapeutische maatregelen uit te voeren, aangezien dit tot ernstige complicaties kan leiden.

Het is mogelijk om na het doneren van perifeer bloed te bepalen of gesegmenteerde neutrofielen lager zijn bij een volwassene of niet en wat de redenen zijn voor een dergelijke aandoening. Over het algemeen zouden er meer gesegmenteerde neutrofielen in het bloed moeten zijn dan andere leukocytenelementen..

Het percentage wordt bepaald op basis van de leeftijd van de patiënt:

  • bij zuigelingen en kinderen jonger dan één jaar - 30-50%;
  • 1 jaar leven en tot 7 jaar - 35-55%;
  • van 7 tot 12 jaar - 40-60%;
  • bij een volwassene, ongeacht geslacht - 45-70%.

Tegelijkertijd moet in gedachten worden gehouden dat bij sommige mensen de diagnose goedaardige neutropenie wordt gesteld. Bij deze vorm van de ziekte is een afname van gesegmenteerde neutrofielen de norm - een persoon voelt zich goed, er zijn geen klinische manifestaties van de ziekte.

Etiologie

Alleen een arts kan de redenen bepalen waarom deze componenten in het bloed van een kind of een volwassene worden verlaagd door de nodige diagnostische maatregelen uit te voeren.

De waarschijnlijke redenen voor de ontwikkeling van pathologie zijn als volgt:

  • bestraling met radioactieve stoffen;
  • Bloedarmoede;
  • vergiftiging met gifstoffen, chemicaliën, gifstoffen;
  • virale ziekten;
  • leukemie;
  • buiktyfus;
  • zweren van de twaalfvingerige darm of maag;
  • anafylactische shock;
  • chronische depressie, neurosen;
  • cachexie;
  • anorexia.

Daarnaast zijn er een aantal redenen die geen aparte ziekte zijn, maar ook kunnen leiden tot een afname van het aantal van deze component:

  • gebrek aan vitamine B;
  • overmatige fysieke activiteit;
  • frequente en langdurige onderkoeling;
  • het nemen van bepaalde medicijnen;
  • dentatieproces (tandjes krijgen bij een baby);
  • uitputting van het lichaam.

Verlaagde gesegmenteerde neutrofielen en verhoogde lymfocyten hebben de volgende redenen:

  • HIV;
  • tuberculose;
  • overtreding in de samenstelling van de lymfe;
  • schildklier aandoening.

Gesegmenteerde neutrofielen zijn verminderd bij een kind en lymfocyten zijn verhoogd na routinematige vaccinaties. In dit geval wordt aanbevolen de diagnose na 1-2 maanden te herhalen..

Over het algemeen zijn er meer redenen waarom het aantal cellen aanzienlijk lager zal zijn dan normaal. Maar om ze te bepalen, is het noodzakelijk om een ​​volledig onderzoek van de patiënt uit te voeren. Bij bijna elke ziekte zal een afname van het aantal cellen optreden, aangezien deze componenten verantwoordelijk zijn voor de immuunrespons van het lichaam - hoe kleiner hun aantal, hoe complexer de ziekte.

Classificatie

De volgende vormen van neutropenie worden onderscheiden:

  • Goedaardig - gediagnosticeerd bij ongeveer 20% van de patiënten. In dit geval is het verminderde aantal neutrofielen te wijten aan de fysiologische kenmerken van het lichaam en is het geen pathologie, er zijn ook geen klinische symptomen.
  • Cyclisch - neutrofielen worden periodiek verhoogd of verlaagd in het bloed. Het is mogelijk om een ​​dergelijke vorm van de ziekte alleen tijdens een volledig onderzoek vast te stellen, omdat de symptomen in een latente vorm kunnen optreden of volledig afwezig zijn.
  • Kostman's neutropenie is een erfelijke ziekte. In dit geval ontbreken cellen. Dit leidt ertoe dat het kind constant ziek is van besmettelijke aandoeningen en meestal tot de dood leidt..

Ook wordt pathologische neutropenie onderscheiden, die symptomatisch is en zich alleen manifesteert als gevolg van de negatieve impact op het lichaam van deze of gene ziekte.

Symptomen

Er is geen kenmerkende manifestatie dat gesegmenteerde neutrofielen worden verminderd. De symptomen zijn afhankelijk van de oorzaak van de pathologie..

Het collectieve symptomatische complex kan de volgende symptomen bevatten:

  • onstabiele bloeddruk;
  • lage of hoge lichaamstemperatuur;
  • meer zweten;
  • uitslag over het lichaam;
  • ARVI-symptomen;
  • langdurige hoest met slijm of blaffen;
  • verstoring van het maagdarmkanaal - meestal zijn er symptomen van een maagzweer;
  • misselijkheid en overgeven;
  • een sterke afname van het lichaamsgewicht tot kritische niveaus;
  • schending van het hartritme;
  • hoofdpijn, duizeligheid;
  • algemene malaise, zwakte, apathie.

Bij pasgeborenen kan de manifestatie van de ziekte worden uitgedrukt in constant huilen, humeurigheid, slechte slaap, weigering van voedsel, frequente regurgitatie.

Dergelijke symptomen kunnen een manifestatie zijn van bijna elke ziekte, dus u dient zo snel mogelijk een arts te raadplegen en geen symptomatische behandeling uit te voeren.

Diagnostiek

Het is mogelijk om te bepalen of neutrofielen bij een volwassene al dan niet verhoogd zijn, alleen door laboratoriumanalyse. Er wordt een biochemische bloedtest uitgevoerd, maar er wordt niet alleen rekening gehouden met het aantal neutrofielen, maar ook met andere leukocytenelementen.

De regels voor het slagen voor de analyse zijn als volgt:

  • u moet de procedure 's ochtends op een lege maag ondergaan;
  • de dag voor de tests moet u, indien mogelijk, stoppen met het innemen van medicijnen;
  • sluit fysieke activiteit, emotionele shock, zorgen uit.

Als de analyse een kritische afname van het aantal neutrofielen in het bloed van een kind of volwassene aantoont, kan de arts een tweede test voorschrijven om een ​​fout uit te sluiten en een aanvullend onderzoek uitvoeren. Het verdere diagnostische programma zal afhangen van de ontvangen laboratoriumtesten, evenals van het huidige klinische beeld, persoonlijke geschiedenisgegevens.

Behandeling

Er zijn geen medicijnen die uitsluitend bedoeld zijn om het aantal neutrofielen in het bloed te verhogen. De behandeling zal uitgebreid zijn, afhankelijk van de onderliggende factor. Naast het nemen van medicijnen kunnen speciale maaltijden worden voorgeschreven, die niet alleen het genezingsproces versnellen, maar ook het aantal van deze cellen in het bloed helpen verhogen..

Wat betreft preventie zijn er hier geen specifieke aanbevelingen. De meest rationele oplossing zou zijn om je aan de regels van een gezonde levensstijl te houden, om infectie- en ontstekingsziekten te voorkomen, om het immuunsysteem te versterken.

Redenen voor een toename of afname van gesegmenteerde neutrofielen bij een bloedtest

Witte bloedcellen - leukocyten - vervullen een beschermende functie in het menselijk lichaam. Er zijn verschillende soorten van dergelijke cellen..

Gesegmenteerde neutrofielen vormen de grootste groep leukocyten.

Classificatie

Cellen worden gemaakt in het beenmerg.

Afhankelijk van de volwassenheid worden neutrofielen verdeeld in 6 groepen:

  • Myeloblasten. Het wordt gevormd uit stamcellen van het beenmerg. Deze cel is eenvoudig. In de toekomst wordt het getransformeerd en aangepast..
  • Promyelocyten. De cel is behoorlijk groot, rond van vorm. De sleutel in de structuur van promyelocyten is de kern, die bijna het hele volume van de cel vult..
  • Myelocyten. Het element wordt verkleind, neemt de juiste vorm aan. Kernelkleur - helder paars.
  • Metamyelocyten. Ze zijn klein van formaat, rond van vorm. De kern lijkt op de vorm van een hoefijzer.
  • Rod neutrofielen. Het grootste deel van de cel wordt ingenomen door het cytoplasma - de halfvloeibare inhoud. De kern loopt taps toe.
  • Gesegmenteerde neutrofielen. De cel verschilt van de steekstructuur van de kern, die in segmenten is verdeeld. Een segment is een lobulair deel. Andere kenmerken: grootte, volume van cytoplasma, korrelige structuur, veranderen niet. Een gesegmenteerde neutrofiel is een volwassen cel. De rest van de groepen zijn onvolwassen elementen en er zijn er veel minder.

Vormingsmechanisme

Nadat de initiële myeloblastcel zich heeft ontwikkeld, rijpt de neutrofiel geleidelijk tot steken.

Dan komt het in het bloedplasma. Na verloop van tijd wordt de kern van het element gewijzigd.

Het is verdeeld in gesegmenteerde lobben. Dit is hoe volwassen neutrofielen verschijnen..

Volledige cellen, klaar voor bescherming, dringen de capillaire wanden binnen 2-5 uur binnen.

Functies van gesegmenteerde neutrofielen

Elke leukocytcel heeft zijn eigen rol in de immuunrespons:

  • Sommigen zijn verkenners.
  • Deze laatsten zijn verantwoordelijk voor de herinnering aan een aanval door een vreemd voorwerp..
  • Weer anderen "trainen" onvolwassen cellen om zich te verdedigen.

Gesegmenteerde formaties zijn verantwoordelijk voor de tactiek om de stimulus aan te vallen en te bestrijden. Rijpe neutrofielen vernietigen pathologische organismen in het bloed en orgaanweefsels.

Vanwege het speciale vermogen om te bewegen met amoebe-achtige bewegingen, kunnen de gevormde elementen in het bloed drijven of naar het doel toe bewegen met behulp van de "benen"..

Gesegmenteerde neutrofielen, die de focus bereiken, omhullen vreemde cellen en vernietigen ze. In dit geval sterft de neutrofiel zelf.

Tijdens de dood geeft hij een speciale substantie af aan het bloed, die dient als een signaal dat andere elementen aantrekt om te helpen. Zo'n proces vindt bijvoorbeeld plaats in een vergane wond. Er zijn miljoenen dode cellen.

Neutrofielen doden bacteriën.

Daarom zal bij een bacteriële infectie een bloedtest een toename van neutrofielen laten zien..

Elementen kunnen niet omgaan met virussen.

Door het aantal gesegmenteerde neutrofielen en hun concentratie in het bloed, wordt het type infectie onderscheiden:

  • Viraal,
  • Bacterieel.

Normale indicatoren

Er is een leukocytenformule waarmee u de toestand van het bloed en het lichaam als geheel kunt beoordelen.

De tabel toont de indicatoren van een gezond persoon:

InhoudsopgaveNormale waarden
%x10 9 / l
Stab neutrofielen428870,04-0,3
Gesegmenteerde neutrofielen45-722-5.5
Eosinofielen0,5-50,02-0,3
Basofielen0-10-0.065
Monocyten430420,09-0,6
Lymfocyten19-371,2-3

Waar zijn gesegmenteerde neutrofielen verantwoordelijk voor? Voor de immuunrespons tijdens een bacteriële infectie.

Van het totale aantal neutrofielen in het bloed valt 45-72% op cellen met segmenten in de kern. Dit is een indicator van de norm.

Het verandert afhankelijk van een aantal factoren:

  • De leeftijd van de persoon. Bij pasgeborenen kan de indicator op het maximale niveau zijn. Tijdens de eerste levensmaand is er een afname tot het minimumpercentage onrijpe cellen. Wanneer een kind de leeftijd van 6-7 jaar bereikt, stabiliseert het aantal gesegmenteerde neutrofielen. Het immuunsysteem wordt sterker. Na 7 jaar bij een kind valt de norm van volwassen elementen samen met de indicatoren van een volwassene.
  • Een absolute indicator. In sommige gevallen wordt met een dergelijke waarde rekening gehouden, die wordt berekend door het aantal volwassen cellen per microliter bloed. De norm bij een volwassene is 1800-6500 neutrofielen.
  • Tijdelijke factoren. In principe komen afwijkingen voor bij kinderen. Afname en toename treedt op na vaccinatie, met kinderziektes.

In andere gevallen zijn afwijkingen van de norm een ​​teken van een ontstekingsproces..

Afname van gesegmenteerde neutrofielen

Als het aantal rijpe cellen lager is dan normaal, treedt er een toestand van neutropenie op.

Pathologie bestaat uit 2 soorten:

  • Aangeboren,
  • Verworven.

De ernst van neutropenie hangt af van de mate:

  • Milde vorm - verminderd gehalte aan gesegmenteerde neutrofielen, de indicator neemt af tot 1000 / μl.
  • Medium vorm - aantal elementen minder dan 1000 / μl.
  • Ernstige vorm - een afname van de indicator tot de kritische limiet van minder dan 500 / μl.

De afwijking van de norm in het bloed wordt verklaard door:

  • Ziekten van de bloedsomloop,
  • Ernstige allergische reacties,
  • Chemotherapie gebruiken om kanker te behandelen,
  • Antivirale middelen gebruiken,
  • Langdurige virale infectie,
  • Ziekten van de schildklier (thyreotoxicose)
  • Slechte ecologie,
  • Bloedarmoede,
  • Blootstelling aan straling,
  • Vergiftiging door chemicaliën,
  • Erfelijke aanleg geassocieerd met genmutatie.

Gesegmenteerde neutrofielen worden verlaagd door langdurig gebruik van bepaalde medicijnen.

Bijvoorbeeld:

  • Analgin,
  • Penicilline,
  • Ribavirine.

Een afname van de indicator wordt vastgesteld bij 95% van de patiënten die met deze medicijnen worden behandeld.

Neutropenie kan tijdelijk zijn. Een lichte afwijking van de norm wordt waargenomen binnen 3-4 dagen na infectie met influenza, adenovirus-infectie.

Ernstige neutropenie duidt op een ernstig ontstekingsproces:

  • Longontsteking,
  • Ulceratieve stomatitis,
  • Complicaties na een infectie.

Voor sommige mensen is een verlaagd niveau van gesegmenteerde neutrofielen in het bloed een individueel kenmerk. Volgens verschillende bronnen varieert hun aantal van 20% tot 30%.

Tegelijkertijd zijn er geen gezondheidsproblemen. Deze functie komt tot uiting op de polikliniekkaart.

Betere prestaties

Wat is een toename van het aantal neutrofielen bij een bloedtest? Dit betekent dat het beenmerg tijdens de ziekte te veel onrijpe neutrofielen heeft geproduceerd..

Na herstel werden onrijpe bloedelementen omgevormd tot volwaardige cellen, klaar voor de verdediging van het lichaam. De verhoogde waarde van neutrofielen werd weerspiegeld in de analyse.

Een aandoening waarbij het niveau van gesegmenteerde neutrofielen toeneemt, wordt neutrofilie (neutrofilie) genoemd. De indicator overschrijdt 75% van het totale aantal neutrofielen.

Afhankelijk van de ernst zijn er 3 soorten afwijkingen van de norm:

  • Matige vorm - het aantal cellen is niet hoger dan 10 x 109 / l.
  • Uitgesproken vorm - van 10 tot 20 x 109 / l.
  • Ernstige vorm - een indicator boven 20 x 109 / l.

Oorzaken van neutrofilie:

  • Hartaanval,
  • Beroerte,
  • Acute bacteriële, schimmelinfectie,
  • Infectie met spirocheten (een soort microben),
  • Nierziekte,
  • Uitgebreide brandwonden,
  • Tuberculose,
  • Verergering van ontsteking bij reuma, pancreatitis,
  • Intoxicatie met lood, alcohol, giftige stoffen,
  • Kwaadaardige tumor.

Myelocyten in het bloed

Soms wordt de analyse gedomineerd door vroege vormen van neutrofielen - myelocyten. Het aantal gesegmenteerde neutrofielen is normaal.

In de leukocytenformule lijkt dit een verschuiving naar links, te oordelen naar de rangschikking van cellen van onrijpe elementen naar gesegmenteerde cellen.

Het overwicht van gesegmenteerde vormen geeft omstandigheden aan die worden veroorzaakt door:

  • Groot bloedverlies,
  • Bloedtransfusiereacties,
  • Bepaalde soorten bloedarmoede.

Neutrofielen zijn verhoogd bij vrouwen vóór de menstruatie of tijdens de zwangerschap. Bij het dragen van een baby is het aantal leukocyten 20% hoger, omdat beschermende reacties van het lichaam tijdens deze periode beschermen de foetus tegen ongewenste invloeden.

Een toename van het aantal gesegmenteerde cellen in het bloed wordt soms geassocieerd met stress, fysieke belasting, verhoogde mentale stress.

Het behouden van normale prestaties zal helpen:

  • Preventie van virale infecties,
  • Naleving van de hygiënevoorschriften,
  • Gebalanceerd dieet.

Functies en mogelijke oorzaken van pathologieën van gesegmenteerde neutrofielen

De materialen worden alleen ter informatie gepubliceerd en zijn geen recept voor behandeling! We raden u aan om een ​​hematoloog in uw ziekenhuis te raadplegen!

Co-auteurs: Natalya Markovets, hematoloog

Neutrofielen vervullen een belangrijke functie in het menselijk lichaam: het elimineren van infecties in het bloed en weefsels. Soms laat een bloedtest een verlaagd niveau van gesegmenteerde neutrofielen zien. Laten we eens kijken wat deze cellen zijn, welke functies ze vervullen en waarom hun aantal kan afnemen..

Inhoud:

Om de toestand van het menselijk lichaam te bepalen, zal een bloedtest helpen, die laat zien of er een ziekte is. Wanneer gesegmenteerde neutrofielen worden verlaagd, stelt de specialist vast dat er een infectie aanwezig is.

Het concept van neutrofielen en hun typen

Neutrofielen zijn een soort witte bloedcellen of, zoals ze ook wel worden genoemd, witte bloedcellen. Volgens de ontwikkelingsstadia zijn ze onderverdeeld in:

  • Steken. Dit zijn vroege neutrofielen zonder kern;
  • Gesegmenteerd. Heb een volledige kern en worden als volwassen beschouwd.

Aanvankelijk ontstaat een neutrofiel in het beenmerg, na rijping tot een steektoestand komt het de bloedsomloop binnen. Na een bepaalde tijd wordt het opgedeeld in verschillende afzonderlijke segmenten. In dit stadium gaat het over in een volwassen toestand, dat wil zeggen dat het gesegmenteerd wordt en een gevormde kern heeft. De laatste dringt binnen een periode van 2 tot 5 uur de wanden van de vaten van alle organen binnen. Hier begint hij zijn functies te vervullen. Laten we ze eens bekijken.

Functies van gesegmenteerde neutrofielen

Gesegmenteerde neutrofielen. Ze zijn essentieel voor het menselijk lichaam.

De belangrijkste functie van deze cellen is om het menselijk lichaam te beschermen tegen een verscheidenheid aan infecties, bacteriën en schimmels..

Neutrofielen voeren fagocytose uit in het lichaam, dat wil zeggen dat ze schadelijke deeltjes in bloedcellen en weefsels "aanvallen", "absorberen" en vernietigen. Hun bijzonderheid is dat ze niet alleen "zweven" door het bloed, maar ook "benen" loslaten. In dit geval verplaatsen ze zich naar vreemde voorwerpen met amoebeachtige bewegingen. Ze lijken van het ene deel naar het andere te waggelen.

Neutrofielen, die het brandpunt van de infectie naderen, omhullen de bacteriën en vernietigen ze, terwijl ze zelf sterven. Tijdens dit proces geven ze een stof af aan het bloed die andere cellen naar dit gebied trekt. Als de wond etterend is, sterven miljoenen leukocyten..

Belangrijk! Het niveau van neutrofielen in het bloed moet regelmatig worden gecontroleerd, aangezien elke afwijking van het normale aantal een alarmerend baken is dat de aanwezigheid van een ziekte aangeeft. Als neutrofielen laag zijn, is er een infectie.

Indicaties voor het doneren van bloed voor neutrofielen

Neutrofiele vorm. Hij zwemt niet alleen door de bloedvaten, maar beweegt ook zelfstandig door de benen

De arts, bij elk vermoeden van de aanwezigheid van een ontstekingsproces, stuurt een bloedtest om het aantal neutrofielen te bepalen. Een van de belangrijkste is de aanwezigheid van:

  • angina of longontsteking;
  • sepsis of appendicitis;
  • pancreatitis of cholecystitis en andere.

Het aantal neutrofielen en de redenen voor hun afname

Het normale gehalte aan neutrofielen bij een volwassene is 45 tot 70% van het totale aantal leukocyten. Als er verplaatsingen zijn, zowel naar de kleinere als naar de grotere kant, stelt de arts de aanwezigheid van gezondheidsproblemen vast.

De redenen waarom gesegmenteerde neutrofielen bij een volwassene kunnen worden verlaagd, liggen in het uiterlijk in het menselijk lichaam:

  • ontsteking;
  • virale ziekten;
  • Bloedarmoede;
  • stralingsschade;
  • bedwelming met chemicaliën.

Bovendien kan een afname van neutrofielen te wijten zijn aan negatieve omgevingsfactoren, evenals aan het langdurig innemen van medicijnen zoals analgin, penicilline. Een klein aantal neutrofielen of neutropenie is zowel aangeboren als verworven.

Belangrijk! Als de verandering in het aantal neutrofielen verband houdt met het nemen van medicijnen, moet de arts de behandeling aanpassen.

Gesegmenteerde neutrofielen kunnen ook worden verlaagd in het geval van ziekten zoals:

  • waterpokken;
  • griep;
  • hepatitis.

Een afname van gesegmenteerde neutrofielen en een toename van lymfocyten kunnen de volgende redenen hebben:

  • virale ziekten;
  • HIV-infectie;
  • tuberculose;
  • verstoring van de schildklier;
  • lymfatische leukemie;
  • lymfosarcoom.

Bovendien is een dergelijke situatie mogelijk nadat een persoon een virale ziekte heeft gehad: ARVI of influenza. Dit is een tijdelijk fenomeen.

In elk geval, wanneer een bloedtest weinig neutrofielen in het bloed laat zien, moet een specialist een meer gedetailleerd onderzoek uitvoeren en de oorzaak identificeren.

Neutrofielen zijn van bijzonder belang voor het menselijk lichaam, omdat ze zowel bacteriedodende als fagocytische functies vervullen, en de afwijking van hun indicatoren zowel naar boven als naar beneden betekent dat ze reageren op pathogene agentia.

Gesegmenteerd in de bloedtest

7 minuten Auteur: Lyubov Dobretsova 1300

  • De positie van neutrofielen in de bloedtest
  • Gesegmenteerde neutrofielen in de OCA
  • Normale waarden
  • Verhoogde niveaus van gesegmenteerde neutrofielen in het bloed
  • Verlaagde celconcentratie
  • Resultaat
  • Gerelateerde video's

Gesegmenteerde en steekvertegenwoordigers van neutrofielen zijn bloedcellen die meer dan 50% uitmaken van alle gevormde elementen van het cellulaire deel van het bloed. De norm van gesegmenteerd in het bloed heeft geen genderidentiteit, dat wil zeggen, het is identiek voor mannen en vrouwen..

De indicatoren veranderen verschillende keren tijdens de periode van opgroeien van een kind, tegen de leeftijd van 16 jaar worden ze vergeleken met referentiewaarden voor volwassenen. Bepaling van neutrofielen maakt deel uit van de laboratoriumanalyse van capillair bloed.

De positie van neutrofielen in de bloedtest

Bloed bestaat uit plasma en bloedlichaampjes, die worden geteld en bestudeerd in de loop van een algemene klinische analyse (OCA) - de meest voorkomende, informatieve bloedtest. Volgens de resultaten van de analyse worden schendingen van microbiologische processen in het lichaam vastgesteld, wat de ontwikkeling van een bepaalde ziekte aangeeft.

Bloedcellen onderscheiden zich door hun uiterlijke kenmerken en functioneel doel in drie hoofdgroepen:

  • Rode bloedcellen of rode bloedcellen. Ze hebben de vorm van een bol, zijn verantwoordelijk voor het transport van een ijzerhoudend eiwit - hemoglobine, zorgen voor gasuitwisseling in het lichaam (levering van zuurstof uit de longen naar de weefsels van het lichaam en koolstofdioxidemoleculen in de tegenovergestelde richting).
  • Bloedplaatjes. Bloedcellen in de vorm van bloedplaatjes. Het belangrijkste doel is om het behoud van de integriteit van bloedvaten en een correcte stolling (bloedstolling) te waarborgen.
  • Leukocyten of witte (kleurloze) cellen. Een speciale groep bloedcellen omvat twee subgroepen: granulocyten (granulair) en agranulocyten (niet-granulair), die op hun beurt zijn onderverdeeld in verschillende typen. Agranulocyten zijn monocyten en lymfocyten, granulocyten zijn eosinofielen, basofielen en neutrofielen (gestoken en gesegmenteerd). De set leukocytcellen in de OCA is een leukogram, anders de leukocytformule.

Kleurloze bloedcellen beschermen het lichaam tegen de invasie van vreemde agentia (antigenen) - virussen, bacteriën, schimmels, parasieten. Wanneer antigenen doordringen, worden leukocyten gemobiliseerd en proberen ze deze te elimineren..

Het biochemische proces van het vangen en verteren door leukocyten van "buitenstaanders" wordt fagocytose genoemd. Deze afweerreactie verklaart bloedleukocytose (een toename van het aantal witte bloedcellen) bij inflammatoire, infectieuze processen. Neutrofielen zijn uitgesproken fagocyten met de functie van het vangen en vernietigen van pathogene micro-organismen.

WBCleukocytenRBCerytrocyten
LeukogramESRbezinkingssnelheid van erytrocyten (ESR)
NEU of NEUTneutrofielenPLTbloedplaatjes
LYMlymfocytenRETreticulocyten (onrijpe erytrocyten)
MAmonocyten
BASbasofielen
EOSeosinofielen

Gesegmenteerde neutrofielen in de OCA

De typering van neutrofielen is te wijten aan hun rijping. Nadat ze zich in het beenmerg hebben gevormd, komen neutrofiele granulocyten het plasma binnen en zijn ze onderverdeeld in segmenten:

  • Steken. Ze hebben de vorm van staafjes zonder een gesegmenteerde kern - dit zijn onrijpe bloedcellen. Een toename van hun concentratie betekent celverjonging. In de laboratoriumgeneeskunde wordt het "verschuiving van de leukocytenformule naar links" genoemd. Een chronische verschuiving van het leukogram naar links wordt waargenomen bij patiënten met oncologische tumoren, bij diabetici tijdens een diabetische crisis.
  • Gesegmenteerd. Rijpe cellen met een gevormde kern en een duidelijke structuur. Een toename van hun aantal betekent een cellulaire structuur of een verschuiving van het leukogram naar rechts, wat duidt op een zwakte van de beenmergreserves, een onvermogen om jonge cellen te produceren.

Niet-pathologische cellulaire veroudering wordt veroorzaakt door bloedtransfusie (bloedtransfusie). Wanneer het lichaam wordt bedreigd (penetratie van antigenen), zijn gesegmenteerd gericht op het vangen en verteren van bacteriën en schimmels. Door de vorm van het membraan te veranderen, bewegen cellen zich naar ziekteverwekkers, vangen ze op en verteren ze.

Een enkele gesegmenteerde granulocyt kan 20 tot 30 bacteriële agentia vernietigen. Rijpe neutrofielen nemen deel aan de regulering van de lichaamstemperatuur, de ernst van het ontstekingsproces en het niveau van immuniteit. Heeft gedeeltelijk invloed op het stollingsproces.

De levensduur van een gesegmenteerde granulocyt is 3 tot 4 dagen. Na volledige fagocytose sterven bloedcellen en worden ze onderdeel van etterende afscheidingen, samen met andere producten van biochemisch verval.

Neutrofiele respons (verhoogde concentratie NEU in het bloed) is de primaire respons bij acute processen. Bij een grootschalige bacteriële invasie of een aanval van bepaalde soorten bacteriën waar neutrofielen niet tegen kunnen, wordt de infectie in het lichaam een ​​chronische vorm, waarvoor hoge waarden van neutrofiele leukocyten niet kenmerkend zijn.

Normale waarden

Laboratoriumberekening van NEU in klinische analyse is het aantal cellen per 1 ml bloed of 1.000.000.000 cellen per liter (aangegeven als 10 ^ 9 / L in het analyseformulier) en wordt het absolute aantal (abs.) Neutrofiele granulocyten genoemd. De norm van het absolute aantal gesegmenteerde (volwassen) bij adolescenten ouder dan 16 jaar en bij volwassenen is 1,8-6,5 * 10 ^ 9 / l.

Norm abs. steek (onrijpe) cellen - 0,04-0,30 * 10 ^ 9 / l. Een eenvoudigere berekening is om het relatieve aantal gevormde neutrofiele elementen te meten als percentage van het totale aantal leukocyten. Vanaf de leeftijd van 16 zijn de referentiewaarden voor volwassen neutrofielen 45-70%, onvolwassen - 1-6%.

In het bloed van kinderen hangt het aantal volwassen en onvolgroeide neutrofiele granulocyten af ​​van de leeftijd.

Leeftijd van het kindNa de geboorteBaby tot een jaar2-4 jaar4-8 jaar oud8-12 jaar oud12-14 jaar oud14-16 jaar oud
Rijpe cellen48-7215-4633-5633-5943-5944-6044-65
Onrijpe cellen4-111-61-51-50-50-41-5

Onbeduidende neutrofilie is toegestaan ​​bij vrouwen die een kind dragen. Tijdens de zwangerschap wordt de hematopoëse geactiveerd, neemt de immuniteit af, worden biochemische processen volledig herbouwd.

In het geval dat gesegmenteerde neutrofielen significant toenemen (1,5-2 keer), betekent dit dat een infectie actief vordert in het lichaam, waardoor vroeggeboorte of miskraam wordt bedreigd.

Afwijkingen van normale waarden duiden op overtredingen. Hoge percentages duiden meestal op acute infectie- en ontstekingsprocessen die verband houden met bacteriële of schimmelactiviteit.

Een laag niveau van rijpe neutrofiele leukocyten vereist monitoring in de tijd. Het ontcijferen van de resultaten van bloed-OCA die uit het laboratorium is verkregen, wordt uitgevoerd door de arts die het onderzoek heeft gestuurd.

Verhoogde niveaus van gesegmenteerde neutrofielen in het bloed

Gesegmenteerde neutrofilie (meer dan 75%) kan fysiologische en pathologische oorzaken van ontwikkeling hebben. Verhoogde niveaus van neutrofiele leukocyten veroorzaken:

  • langdurige neuropsychologische stress (angst), psycho-emotionele shock;
  • PMS bij vrouwen;
  • overmatige fysieke activiteit (intensieve sporttraining, andere belastingen).

Het aantal rijpe leukocytenneutrofielen is verhoogd bij chronische alcoholisten en bij een eenmalige alcoholvergiftiging. Pathologische verschuiving van het leukogram naar rechts is een klinisch teken van acute infectieuze en necrotische processen.

Gegeneraliseerde en lokale infecties veroorzaakt door de activiteit van pathogene bacteriën (Escherichia coli, stafylokokken, enterokokken, streptokokken, anaëroben, Koch's bacil). De meest voorkomende zijn:

  • ontsteking van de appendix (appendicitis) en etterende ontsteking van de buikholte (peritonitis);
  • acute longontsteking en longtuberculose;
  • de ontwikkeling van acute of herhaling van chronische pyelonefritis;
  • sepsis (bloedvergiftiging);
  • ettering (abcessen) van verschillende locaties (in spieren, onderhuids weefsel, botten);
  • intestinale infectieziekten (dysenterie, cholera, salmonellose, enz.);
  • parasitaire invasies (in de acute periode);
  • streptokokken en streptokokken laesies van de orofarynx.

Neutrofielen boven normaal in de bloedtest worden geregistreerd bij infectie met seksueel overdraagbare aandoeningen (in de acute periode van symptomen). Necrose:

  • laesies van gangreneuze ledematen;
  • infarct (myocardium, milt, nier, enz.);
  • pancreasnecrose (afsterven van pancreascellen).

Chronische gesegmenteerde leukocytose gaat gepaard met niet-genezende trofische ulcera, een ketozuurcrisis bij diabetes mellitus en hematologische oncologische pathologieën (kankers van de bloedsomloop en het lymfestelsel). Het algehele niveau van neutrofiele cellen kan worden verhoogd:

  • in de eerste dagen na de operatie;
  • met avitaminose van cyanocobalamine (chronisch vitamine B-tekort12);
  • na een behandeling met hormoonbevattende geneesmiddelen.

Neutrofilie wordt soms gezien na routinevaccinatie.

Stadiëring van neutrofilie

Afhankelijk van de mate van verschuiving van het leukogram naar rechts, worden drie stadia van neutrofilie onderscheiden. Het eerste stadium is matig (7-10 ab. Eenheden * 10 ^ 9 / l) en het tweede uitgesproken stadium (10-20 ab. Eenheden * 10 ^ 9 / l) zijn kenmerkend voor lokale (lokale) ontstekingen. De derde ernstige fase (20-60 ab. Eenheden * 10 ^ 9 / l) is een teken van een algemeen infectieus en ontstekingsproces. Een toename van NEU-waarden suggereert de omvang van de infectie..

Verlaagde celconcentratie

Een afname van de indices van gesegmenteerde neutrofielen (minder dan 45%) is kenmerkend voor chronische ontstekingsprocessen met lage intensiteit, virale ziekten, bloedziekten, uitputting van beenmergreserves.

  • chronische toxoplasmose;
  • zoönotische infecties (brucellose en tularemie);
  • SARS en griep,
  • virale hepatitis A, B, C;
  • hemolytische en hypoplastische soorten bloedarmoede;
  • disfunctie van het beenmerg bij het produceren van bloedcellen veroorzaakt door bestraling of chemotherapie.

Virale ziekten bij de kindertijd, waarbij de NEU-waarden bij een kind worden verlaagd: mazelen, rode hond, waterpokken. Neutropenie kan optreden op de achtergrond van een onjuiste therapie met medicijnen: cytostatica (antineoplastische geneesmiddelen), sulfonamiden, analgetica.

Fysiologische redenen voor het ontbreken van gesegmenteerde bloedcellen zijn te wijten aan de eigenaardigheden van voedingsgewoonten (wanneer er niet genoeg voedingsmiddelen met B-vitamines in de voeding zijn). Nutritionele neutropenie geassocieerd met eetstoornis (anorexia) en verspilling (cachexie).

Stadiëring van neutropenie

Verlaging van de waarden van neutrofielen in fasen:

  • licht (1-1,5 ab. eenheden * 10 ^ 9 / l);
  • matig (0,5-1,0 ab. eenheden * 10 ^ 9 / l);
  • zwaar (0-0,5 ab. eenheden * 10 ^ 9 / l).

Een laag niveau van neutrofiele leukocyten in een bloedtest zonder uitgesproken stoornissen in het werk van het lichaam kan in verband worden gebracht met het genetische Kostmann-syndroom - het onvermogen van steken om te rijpen.

Resultaat

Gesegmenteerde neutrofielen zijn rijpe neutrofielen (een soort leukocyten) die verantwoordelijk zijn voor de eliminatie van infecties, voornamelijk de activiteit van pathogene bacteriën. Bij bacteriële infectie neemt het aantal gesegmenteerde kernen toe.

In de klinische praktijk is dit een indicator van een acuut infectieus proces. Trage chronische ziekten van bacteriële etiologie en virale ziekten gaan niet gepaard met een toename van de waarden van gesegmenteerde cellen. Chronische neutrofilie kan wijzen op de ontwikkeling van oncologische processen.

Gesegmenteerd worden om een ​​reden verlaagd

Op inhoud · Gepubliceerd 12.07.2014 · Bijgewerkt 10.17.2018

Inhoud van dit artikel:

Om de gezondheidstoestand van een volwassen patiënt te bepalen, schrijft de arts een bloedtest voor. Een gedetailleerde studie ervan stelt ons in staat om veel ziekten in een vroeg stadium van ontwikkeling te identificeren. Een volledig bloedbeeld weerspiegelt het niveau van rode en witte bloedcellen. Rode bloedcellen - erytrocyten en bloedplaatjes zijn verantwoordelijk voor het verzadigen van het lichaam met zuurstof, en wit (leukocyten) beschermen het tegen infecties. Als uit de analyse blijkt dat neutrofielen (een soort leukocyt) toenemen of afnemen, kunnen deze afwijkingen wijzen op de aanwezigheid van een inflammatoire of virale ziekte.

Wat is het gevaar van een verlaging van het aantal neutrofielen in het bloed?

Hun lage waarden geven vaak aan dat de patiënt ernstig ziek is. Analyse voor lymfocyten, monocyten, evenals voor het niveau van neutrofielen kan de volgende diagnoses bevestigen:

  • tularemie;
  • brucellose;
  • rodehond;
  • mazelen;
  • infectieuze hepatitis;
  • griep.

Bloedonderzoek wordt ook uitgevoerd wanneer het lichaam is vergiftigd met stoffen.

Wat zijn neutrofielen?

Deze cellen worden geproduceerd door het beenmerg. Hun belangrijkste taak is om het lichaam te beschermen tegen pathogene microflora, virussen en sommige schimmelinfecties. Als het immuunsysteem wordt vernietigd door een infectie, wordt dit bestanddeel op een verbeterde manier geproduceerd, waardoor andere cellen (zoals lymfocyten en monocyten) het virus kunnen weerstaan.

De functie van neutrofielen is om viruscellen te herkennen en te absorberen. De redenen voor de vorming van een etterende kook zijn bijvoorbeeld het resultaat van de afbraak van neutrofielen, leukocyten en monocyten.

De moderne geneeskunde onderscheidt twee soorten neutrofielen:

  1. steek - onvolwassen, met een onvolledig gevormde staafvormige kern;
  2. gesegmenteerd - hebben een gevormde kern met een duidelijke structuur.

De aanwezigheid van neutrofielen in het bloed, evenals cellen zoals monocyten en lymfocyten, is van korte duur: het varieert van 2 tot 3 uur. Daarna worden ze naar weefsel vervoerd, waar ze van 3 uur tot een paar dagen zullen blijven. De exacte tijd van hun leven hangt grotendeels af van de aard en ware oorzaak van het ontstekingsproces..

Een laag aantal neutrofielen baart zorgen

Bij een volwassene kunnen neutrofielen worden verlaagd in het geval van een gevaarlijke ziekte. Om de oorzaken van het begin van de ziekte te achterhalen, is het noodzakelijk om een ​​procedure te ondergaan waarbij bloed wordt afgenomen voor analyse voor verder onderzoek. Van bijzonder belang voor de laboratoriumassistent zijn:

  • lymfocyten;
  • monocyten;
  • aantal neutrofielen.

Als uit de analyse blijkt dat gesegmenteerde neutrofielen worden verminderd, kan deze informatie erop wijzen dat het lichaam is geïnfecteerd met een infectie en de actieve verspreiding ervan. Deze aandoening wordt neutropenie genoemd..

  • trombocytopenie;
  • leukemie;
  • tekort aan vitamines zoals B12;
  • Bloedarmoede;
  • beenmergmetastasen;
  • maagzweer;
  • zweer in de twaalfvingerige darm;
  • anafylactische shock;
  • virale infectie:
  • vergiftiging;
  • complicaties na kuren met bestralingstherapie.

Een afname van gesegmenteerde neutrofielen treedt ook op wanneer de patiënt in slechte omgevingsomstandigheden leeft. Het is opgemerkt dat langdurig gebruik van geneesmiddelen zoals: tot hetzelfde verlagende effect leidt:

  • Penicilline;
  • Analgin.

Bij vrouwen tijdens zwangerschap en borstvoeding kunnen neutrofielen toenemen. Dit komt door het feit dat de foetus in de baarmoeder afvalproducten afscheidt. Dit proces veroorzaakt de afgifte van een extra aantal leukocyten in het bloed, inclusief neutrofielen. Het is noodzakelijk om hun indicatoren constant te volgen en scherpe afwijkingen van de norm te voorkomen, vooral naar beneden, want als neutrofielen aanzienlijk worden verminderd, kan dit een dergelijke dreiging signaleren, zoals het risico op een miskraam.

Normaal aantal neutrofielen

Bij een volwassene en een kind kunnen de indicatoren verschillen: voor de eerste is het gehalte van 50-70% van het totale aantal leukocyten kenmerkend, bij pasgeborenen is deze indicator in de regel niet meer dan 30% en tegen de leeftijd van 16-17 is deze in lijn met de norm van volwassenen.

Heel vaak kunnen steekneutrofielen worden verhoogd in het geval van een aanval door een virus in het menselijk lichaam. De redenen hiervoor zijn de continue reproductie van cellen zoals monocyten (mononucleaire leukocyten) door het beenmerg. Hun belangrijkste functie is om infecties te weerstaan. Als het immuunsysteem niet goed werkt, vindt het tegenovergestelde proces plaats. Dit komt tot uiting in de indicatoren die tijdens de analyse zijn verkregen (leukocyten worden verminderd).

Het aantal gesegmenteerde neutrofielen in het bloed en de redenen voor de overtreding ervan

Studies van bloedleukocyten hebben het mogelijk gemaakt om hun variëteiten te identificeren, die niet alleen verschillen in hun affiniteit voor kleurstoffen en uiterlijk, maar ook verschillende taken uitvoeren. Gesegmenteerde neutrofielen vormen de grootste groep cellen onder leukocyten. Gebaseerd op het principe van de rationele structuur van het lichaam, kan men raden dat ze de belangrijkste rol spelen.

Structuur

Door structuur zijn leukocyten verdeeld in granulocyten, die puntkorrels in het plasma hebben, en agranulocyten, zonder extra insluitsels. In tegenstelling tot erytrocyten en bloedplaatjes zijn deze cellen begiftigd met een kern en kunnen ze de bloedvaten verlaten en naar ontstoken weefsels gaan.

Granulocyten verschillen met betrekking tot kleuring volgens de Romanovsky-methode voor basofielen, eosinofielen en neutrofielen.

De groep neutrofielen is ook niet homogeen: volgens de vorm van de kern zijn ze verdeeld in gesegmenteerd (de kern is door vernauwingen in delen verdeeld) en steken (de kern heeft de vorm van een langwerpige bal).

Als u geïnteresseerd bent in de normen van deze indicator bij kinderen en de redenen voor hun afwijking, raden we u aan dit artikel te lezen.

Functies van neutrofielen

De leer van immuniteit evolueert voortdurend en wordt steeds complexer. De rol van elk type leukocytcellen wordt gespecificeerd. Sommigen zijn "verkenners", anderen bewaren de herinnering aan de aanval van een buitenlandse agent en "trainen" jonge cellen.

Gesegmenteerde cellen zijn samen met lymfocyten verantwoordelijk voor de directe organisatie van de "aanval" en nemen deel aan de "strijd" met pathologische organismen zowel in het bloed als in weefsels.

Wat belangrijk is, is hun vermogen om niet alleen langs de bloedbaan te "zwemmen", maar ook om hun eigen "benen" los te laten en naar de focus te gaan met amoebe-achtige bewegingen (overlopend van het ene deel naar het andere).

Neutrofiel, dat de focus van infectie nadert, omhult bacteriën en vernietigt ze. In dit geval sterft hij zelf, waarbij hij een stof in het bloed afgeeft die de hulp van andere cellen naar de focus trekt. Miljoenen leukocyten sterven in een etterende wond. Dode cellen worden gevonden in afscheidingen.

Door het aantal en percentage neutrofielen kunnen virale en bacteriële infecties worden onderscheiden. Elke afwijking van de norm duidt op belangrijke stoornissen in het immuunsysteem..

Als gesegmenteerde neutrofielen verhoogd zijn

De groei van cellen van een neutrofiele soort wordt neutrofilie genoemd. Gesegmenteerde neutrofieleniveaus zijn hoger dan 75%.

Zowel gesegmenteerde als steekcellen nemen toe.

Soms verschijnen in de bloedtest eerdere vormen - myelocyten en gesegmenteerde veranderen niet. In de leukocytenformule lijkt dit op een verschuiving naar links (volgens de locatie van cellen in de lijst met leukocytvormen). Tegelijkertijd wordt korreligheid gedetecteerd in neutrofielen.

De oorzaken van neutrofilie kunnen zijn:

  • infectie met acute bacteriële infectie, schimmelinfectie, spirocheten;
  • verergering van het ontstekingsproces bij reuma, pancreatitis, polyartritis;
  • de aanwezigheid van een dood gebied in het lichaam, bijvoorbeeld bij een acuut myocardinfarct;
  • recente vaccinatie;
  • ernstige alcoholvergiftiging;
  • desintegrerende tumor;
  • schade aan het nierweefsel, vooral bij diabetische nefropathie;
  • behandeling met steroïde hormonen, heparine.

Een verschuiving naar rechts wordt gevonden wanneer een hoog niveau van gesegmenteerde vormen overheerst boven jongere steekvormen. Dit is mogelijk:

  • na acuut bloedverlies;
  • als reactie op bloedtransfusie;
  • met sommige soorten bloedarmoede.

De reden voor een tijdelijke toename van neutrofielen kan zijn:

  • toestand vóór de menstruatie bij vrouwen;
  • langdurige stress geassocieerd met verhoogde werkdruk;
  • lichamelijke stress.

Om de ernst van de ziekte te bepalen, is neutrofilie onderverdeeld in vormen:

  • matig - het aantal cellen is niet hoger dan 10 x 10 9 / l;
  • uitgedrukt - de absolute inhoud is van 10 tot 20 x 10 9 / l;
  • ernstig - het aantal cellen is meer dan 20 x 10 9 / l.

Als gesegmenteerde neutrofielen laag zijn

Gesegmenteerde neutrofielen zijn verminderd in een aandoening die neutropenie wordt genoemd. Detectie van het niveau in de leukocytenformule onder normaal (47% of minder) vereist de berekening van het absolute aantal cellen.

De gebruikelijke snelheid is van 1500 tot 7000 cellen per mm 3 bloedplasma (1,5 - 7,0 x 103 cellen / mm 3). De daling treedt op:

  • met ziekten van het bloed en hematopoëtische organen;
  • het gebruik van chemotherapie bij de behandeling van patiënten met kanker;
  • behandeling met antivirale middelen;
  • langdurige blootstelling aan een virale infectie;
  • ernstige allergische reacties;
  • thyrotoxicose;
  • vanwege genetische mutaties.

Neutropenie kan tijdelijk zijn en manifesteert zich in lage aantallen in de eerste 3 tot 4 dagen in het geval van influenza- of adenovirusinfecties. Een verlaagd niveau van gesegmenteerde neutrofielen wordt gevonden bij 95% van de patiënten die worden behandeld met de bekende antivirale middelen interferon en ribavirine..

Het is belangrijk om ernstige neutropenie tijdig te identificeren en de oorzaak ervan vast te stellen..

  1. De afname van granulaire neutrofielen tot 500 - 1000 cellen in 1 mm 3 wordt als matig beschouwd.
  2. Als het aantal cellen lager is dan 500, is de vorm van de ziekte ernstig en gaat deze gepaard met een afbraak van alle beschermende reacties.

Klinisch manifesteert het zich door longontsteking, ernstige ulceratieve stomatitis, inflammatoire ooraandoeningen, complicatie van een veel voorkomende infectie met een septische aandoening.

Verschillende wetenschappers hebben 20 tot 30% van de volwassen bevolking geïdentificeerd die aanhoudende neutropenie heeft zonder andere veranderingen in het bloed. Deze mensen hebben geen ziektesymptomen. Dit komt meestal tot uiting op de polikliniekkaart. En patiënten moeten zich bewust zijn van hun kenmerken en de arts waarschuwen.

Een andere variant van de norm is cyclische neutropenie. Het wordt herhaaldelijk met tussenpozen van enkele weken tot twee maanden in menselijk bloed aangetroffen. Tegelijkertijd neemt het niveau van monocyten en eosinofielen toe. Veranderingen worden vanzelf weer normaal.

Hoe neutrofieleniveaus normaal te houden

Om normale indices van gesegmenteerde neutrofielen te hebben, moet u ervoor zorgen dat uw immuniteit behouden blijft en deze niet verspillen. Tijdens de zwangerschap moet bijzondere aandacht worden besteed aan de omgeving van de vrouw..

  • Vitaminen uit fruit en groenten hebben een positief effect, voedsel moet matig voedzaam en gevarieerd zijn.
  • Volgens indicaties moeten vaccinaties tegen griep en andere ziekten worden gegeven, zonder te wachten op het begin van de periode van incidentie.
  • Bij de gebruikelijke hygiënepraktijken voor het wassen van handen met zeep, moet het spoelen van de neus met schoon water worden toegevoegd. Door het slijmvlies en de villi te reinigen, wordt hun beschermende functie verbeterd.

Met hardingsprocedures kunt u het lichaam van veel problemen verlichten.

Wat ze zeggen over verlaagde neutrofielen in het bloed van een volwassene (redenen en hoe deze te verhogen)

Veel mensen zouden graag willen weten wanneer een volledig bloedbeeld aangeeft dat neutrofielen bij een volwassene laag zijn, wat betekent dit, of het de moeite waard is om naar een arts te gaan. Een afname van neutrofielen in het bloed kan worden veroorzaakt door ziekte, een bijwerking van medicijnen of aangeboren afwijkingen. Om de factor te bepalen die de veranderingen heeft veroorzaakt, moet u een onderzoek bij een specialist uitvoeren.

Normwaarden en afwijkingen

Om een ​​laag aantal neutrofielen te detecteren, moet een volledige bloedtelling worden uitgevoerd met een gedetailleerde formule voor het percentage leukocyten. Neutrofiele cellen zijn een soort witte bloedcellen. De verhouding tussen verschillende soorten leukocyten wordt in procenten bepaald. De soorten leukocyten verschillen qua uiterlijk en functie. Neutrofielen zijn het meest talrijke type leukocytcellen, hun doel is om een ​​persoon te beschermen tegen infecties door pathogene micro-organismen en de kleinste vreemde deeltjes te vernietigen.

Deze soorten bloedcellen zijn van 2 soorten: jong (onrijpe vormen worden stab genoemd) en volwassen - gesegmenteerd. Na verloop van tijd veranderen de eerste hun structuur en worden ze gesegmenteerd. In de analyse worden deze cellen NEUT genoemd.

Normaal gesproken is het percentage steekneutrofielen bij volwassenen 1-6%, en de gesegmenteerde neutrofielen variëren van 42 tot 72% van het totale aantal leukocytcellen. Waarden onder deze getallen in de analyse geven aan dat neutrofielen onder normaal zijn. De indicatoren van de norm zijn niet afhankelijk van geslacht, maar veranderen met de leeftijd - bij jonge kinderen is het percentage gesegmenteerde volwassen cellen lager dan bij adolescenten en volwassenen.

Een onderschatting van het niveau van neutrofielen gaat gepaard met een toename van andere bloedbestanddelen, meestal lymfocyten, monocyten of eosinofielen, omdat terwijl het totale gehalte aan variëteiten van leukocyten 100% zou moeten zijn.

In de testresultaten kan het aantal neutrofielen worden aangegeven ten opzichte van andere soorten leukocyten (NEUT%) of in absolute waarde (abs). Absolute neutrofielen worden verlaagd als hun aantal minder is dan 1500 cellen per 1 ml bloedvloeistof.

Waarom zijn neutrofielen laag?

Afwijkingen van normale waarden kunnen verschillende oorzaken hebben. Bij ontsteking, een pathologische oorzaak, zijn er bij volwassenen minder steekneutrofielen. Afname van gesegmenteerde neutrofiele cellen wordt vaker waargenomen. Bij een laag gehalte van dit soort witte bloedcellen ontwikkelt zich een aandoening die neutropenie wordt genoemd. Het kan aangeboren of verworven zijn. Aangeboren pathologie is vaak erfelijk, terwijl er naast lage neutrofielen in de testresultaten geen klachten zijn over een verandering in de toestand van de patiënt.

Verworven neutropenie kan optreden als gevolg van ziekte, allergieën, vitaminegebrek, vergiftiging, medicamenteuze behandeling. Een afname van neutrofielen kan virale, bacteriële of protozoale ziekten veroorzaken. Een verlaagd niveau van neutrofielen kan wijzen op een pathologie van hematopoëse of stofwisselingsproblemen, onvoldoende voeding, overmatige lichamelijke inspanning. Het gehalte aan neutrofielen in het bloed neemt af na de overgedragen virale ziekten, het kan een bijwerking op de therapie zijn..

Virale ziekten

De aanwezigheid van neutropenie duidt op problemen met immuniteit, waardoor de afweer van het lichaam wordt verminderd. Daarom duiden afgenomen neutrofielen in het bloed vaak op de aanwezigheid van een virus. Deze aandoening gaat gepaard met een toename van het percentage lymfocyten in de leukocytenformule..

Een verminderd aantal neutrofielen kan wijzen op het beloop van virale ziekten zoals:

  • griep;
  • ARVI;
  • rodehond;
  • waterpokken;
  • bof (bof);
  • mazelen;
  • virale hepatitis;
  • HIV.

In aanwezigheid van een virale ziekte heeft een persoon een aantal symptomen die kenmerkend zijn voor elk afzonderlijk virus.

Bacteriële ziekten

Neutrofielen in het bloed worden verlaagd, zelfs als het lichaam infecties heeft die door bacteriën worden veroorzaakt. Het aantal neutrofielen in het bloed van vrouwen en mannen kan afnemen als:

  • tuberculose;
  • buiktyfus;
  • paratyfus;
  • brucellose;
  • tularemie;
  • subacute bacteriële endocarditis;
  • acute blindedarmontsteking;
  • otitis;
  • roodvonk;
  • sepsis;
  • acute pyelonefritis;
  • bacteriële longontsteking;
  • meningitis;
  • osteomyelitis;
  • peritonitis;
  • acute cholecystitis;
  • bacteriële keelpijn;
  • secundaire infectie met tromboflebitis.

Ernstige brandwonden met de toevoeging van een secundaire bacteriële infectie gaan gepaard met een afname van het aantal neutrofielen.

Andere redenen

Een verlaagd percentage neutrofielen bij een algemene bloedtest kan wijzen op de aanwezigheid van protozoaire ziekten - dit zijn infecties veroorzaakt door parasieten. Deze omvatten malaria en toxoplasmose. Neutropenie kan ook wijzen op een infectie van het lichaam met wormen - parasitaire wormen.

Een afname van neutrofielen wordt waargenomen bij kwaadaardige tumoren die de bloedsomloop en het beenmerg aantasten.

Neutropenie kan gepaard gaan met pathologieën die verband houden met het metabolische proces. Ook daalt het niveau van neutrofielen met thyreotoxicose.

De indices van gestoken en gesegmenteerde neutrofielen in de analyses kunnen worden verlaagd als gevolg van verstoringen in de processen van hematopoëse, die optreden als gevolg van leukemie (bloedkanker), worden waargenomen bij een tekort aan vitamines van groep B. De belangrijkste rol in het proces van hematopoëse wordt gespeeld door vitamine B6, B12 en B9 (foliumzuur)... Hun tekort kan optreden als gevolg van onvoldoende uitgebalanceerde voeding, wanneer de noodzakelijke stoffen voor een normaal leven niet in het menselijk lichaam komen.

Een afname van het niveau van neutrofielen ontwikkelt zich tegen de achtergrond van disfunctie van het beenmerg. Dit kan verschillende redenen hebben, waaronder het effect van achtergrondstraling. Pathologische veranderingen in het beenmerg treden op na chemotherapie. bij een dergelijke behandeling worden niet alleen de kwaadaardige cellen aangetast, maar ook de omliggende gezonde weefsels. Een van de bijwerkingen van therapie is een schending van de processen van hematopoëse en als gevolg daarvan een afname van de beschermende functies van immuniteit.

Beenmergpathologieën kunnen optreden als gevolg van vergiftiging met zware metalen, zouten, vergiften.

Neutropenie kan betekenen dat iemand onlangs een infectieziekte heeft gehad. Na herstel zijn neutrofielen enige tijd verminderd, maar binnen een paar weken benaderen ze zelfstandig normale waarden.

Als het aantal neutrofielen laag is in het bloed, kan dit duiden op een allergische reactie en anafylactische shock..

Neutropenie kan een bijwerking zijn van bepaalde medicijnen. Deze omvatten sulfonamiden, anticonvulsiva, analgetica, antithyroid-geneesmiddelen, cytostatica.

Het niveau van neutrofielen kan worden verlaagd door zware lichamelijke activiteit, in welk geval, na een korte rustpauze, het percentage bloed weer normaal zal worden.

Als uit de analyse blijkt dat er weinig neutrofiele cellen zijn, betekent dit niet altijd dat er veranderingen optreden in het menselijk lichaam, zoals ontstekingsprocessen, vergiftiging, vitaminegebrek.

Neutropenie kan een aangeboren erfelijke aandoening zijn die geen klinische symptomen vertoont.

Aparte goedaardige chronische neutropenie en cyclisch.

In het eerste geval blijft het gehalte aan neutrofielen minimaal 20-30%, er worden geen externe manifestaties van de overtreding waargenomen. De cyclische vorm van de ziekte wordt gekenmerkt door het verdwijnen van neutrofiele cellen uit het bloed met ongeveer dezelfde tijdsintervallen - van 2-3 weken tot een paar maanden. Het gaat gepaard met een toename van monocyten en eosinofielen. Na enige tijd bereikt de bloedsamenstelling normale waarden..

Verlaag de symptomen

Als neutrofielen worden verlaagd als gevolg van de ontwikkeling van een virale of bacteriële infectie, protozoale ziekte of metabole pathologie, de vorming van een tumor, zullen de symptomen van de ziekte verschijnen, wat veranderingen in de analyses veroorzaakte.

Neutropenie als gevolg van vitaminegebrek of fysieke vermoeidheid manifesteert zich niet met externe klinische symptomen. Eveneens, zoals in het geval van aangeboren neutropenie, duiden alleen testresultaten op een afwijking van de norm..

Als de afname van het niveau van neutrofiele cellen geen kritische waarde heeft bereikt, heeft het lichaam voldoende middelen om zichzelf te beschermen. Andere leukocyten zijn in staat om de beschermende functies van neutrofielen uit te voeren, maar de strijd tegen infectie duurt in dergelijke omstandigheden langer.

Een tekort aan dit soort witte bloedcellen kan onaangename gevolgen voor de gezondheid hebben. Bij een dergelijke overtreding bestaat de mogelijkheid van de overgang van de ziekte naar een chronische vorm, omdat er zijn niet genoeg neutrofiele cellen in het lichaam om de ontstekingsfocus te neutraliseren. Verminderde immuniteit, kenmerkend voor een neutropenische toestand, verhoogt het risico op infectie op drukke plaatsen en leidt tot een versnelde verspreiding van bacteriën en virussen in het lichaam.

Bij ernstige neutropenie, wanneer neutrofiele cellen praktisch afwezig zijn in het bloed, reageert het lichaam niet op de vermenigvuldiging van pathogene micro-organismen. Tegelijkertijd is er een snelle toename van de specifieke symptomen van de ziekte..

Hoe te verhogen

Om neutropenie te elimineren, moet u weten wat de oorzaak is. Om de reden te achterhalen, moet een aanvullend onderzoek worden uitgevoerd. een bloedtest is een indirecte indicator en verklaart niet welke pathologische aandoening de daling van het niveau van neutrofiele cellen veroorzaakte. Er is geen specifiek medicijn om de neutrofieleniveaus te verhogen.

Als neutrofielen zijn afgenomen tegen de achtergrond van een infectieziekte, wordt antivirale en antibiotische therapie uitgevoerd of worden antiprotozoale geneesmiddelen voorgeschreven. Bij kanker of problemen met de schildklier wordt de behandeling uitgevoerd door specialisten.

Als neutropenie medicatiegerelateerd is, zal de arts de behandeling aanpassen, de medicatie die de bijwerking veroorzaakte stoppen of deze vervangen door andere. Neutropenie is niet altijd de reden voor het annuleren van recepten - bij kanker is behandeling belangrijker dan bijwerkingen. Na bestraling of chemotherapie wordt een vitaminekuur voorgeschreven om het lichaam te herstellen.

Bij gebrek aan voedingsstoffen kunnen vitaminecomplexen worden voorgeschreven om het tekort weg te werken en de voeding aan te passen. In sommige gevallen kan de arts de inname van immunomodulatoren voorschrijven.

Een milde mate van neutropenie vereist geen speciale maatregelen. Deze toestand vereist regelmatige monitoring. Na eliminatie van de factoren die veranderingen in de leukocytenformule veroorzaakten, treedt onafhankelijk na 1-2 weken een toename van neutrofiele cellen op.

Kortademigheid tijdens het lopen. Ernstige kortademigheid tijdens het lopen: oorzaken, behandeling

Is het mogelijk om tachycardie te verslaan: principes en behandelingsmethoden