Voorbereiden op eiken

Sommige soorten bloedonderzoeken (biochemische analyse, bloedonderzoek op hormonen) vereisen een speciale training. Maar er zijn algemene regels om je voor te bereiden op een bloedtest. En overweeg ze.

1. Er moet 's ochtends een bloedtest worden gedaan - van 8 tot 11 uur. Aangezien hormonale en biochemische parameters onderhevig zijn aan dagelijkse schommelingen, en de referentiewaarden de gemiddelde gegevens zijn die worden verkregen bij het afnemen van bloed in de ochtend.

2. Bloed wordt op een lege maag gedoneerd. 'S Avonds, aan de vooravond van een bloedtest, is het ongewenst om zwaar, gefrituurd en vet voedsel te eten. Tussen het avondeten en de bloedafname moeten minimaal 8, maar niet meer dan 14 uur verstrijken. In deze periode mag u alleen niet-koolzuurhoudend water drinken. Een dergelijke voorbereiding voor een bloedtest is te wijten aan het feit dat voedsel, dat in de darm wordt opgenomen, niet alleen een direct effect heeft op de betrouwbaarheid van het resultaat, maar ook indirect - het niveau van hormonen verandert, troebelheid van het monster verschijnt als gevolg van een verhoogde hoeveelheid vetdeeltjes.

3. Het wordt niet aanbevolen om een ​​bloedtest te laten doen als u medicijnen gebruikt, omdat dit de testresultaten kan verstoren. Zorg ervoor dat u de arts die u voor de bloedtest heeft gestuurd, vertelt dat u medicijnen gebruikt. Misschien zal de arts u aanraden om een ​​tijdje te stoppen met het gebruik van het medicijn, lang genoeg zodat het lichaam het kan zuiveren (10-14 dagen). Als het nodig is om bloed te doneren om de effectiviteit van de ontvangen behandeling te beoordelen, mag dit niet eerder dan 7-14 dagen na de laatste medicijninname gebeuren..

4. Bij de voorbereiding op een bloedonderzoek is het ten strengste verboden om de dag voor het onderzoek alcohol te drinken. Omdat alcohol de stofwisselingsprocessen in het lichaam beïnvloedt, kan dit de betrouwbaarheid van de analyseresultaten beïnvloeden.

5. Rook een uur voor de bloedafname niet, omdat roken de afscheiding van biologisch actieve stoffen beïnvloedt.

6. Voorbereiding op een bloedtest houdt in dat u zich onthoudt van sterke emotionele en fysieke stress om biochemische en hormonale veranderingen en, als gevolg daarvan, vervorming van het testresultaat te voorkomen..

7. Het is niet wenselijk om bloed te doneren na instrumenteel onderzoek, fysiotherapie of andere medische handelingen. Omdat ze een verandering in sommige laboratoriumparameters kunnen veroorzaken.

8.Als het nodig is om meerdere keren achter elkaar een bloedtest af te nemen om laboratoriumparameters in dynamica te controleren, dan moeten om echte resultaten te verkrijgen alle tests op hetzelfde tijdstip van de dag, in hetzelfde laboratorium, met dezelfde voorbereiding voor een bloedtest worden uitgevoerd.

9. Voordat u bloed afneemt, wordt aanbevolen om te kalmeren en te rusten, bijvoorbeeld door 10-15 minuten in de laboratoriumgang te zitten.

Hoe u op de juiste manier een bloedtest op hormonen uitvoert

Om nauwkeurige resultaten van een bloedtest op hormonen te verkrijgen, moeten de algemene regels voor het voorbereiden van bloedafname worden aangevuld. Afhankelijk van welk hormoon wordt getest, is een andere voorbereiding vereist voor het afleveren van een bloedtest.

1. Schildklierhormonen. Het is noodzakelijk om 2-4 weken voor de analyse te stoppen met het innemen van medicijnen die de werking van de schildklier beïnvloeden. Als de studie wordt uitgevoerd om de effectiviteit van de behandeling te controleren, is het noodzakelijk om het gebruik van medicijnen alleen op de dag van de analyse uit te sluiten (dit moet in de richting van de analyse worden genoteerd).

2. Anti-Mülleriaans hormoon (AMH / MIS). Bloedafname voor dit hormoon wordt uitgevoerd op de 3-5e dag van de menstruatiecyclus. Een paar dagen voor het onderzoek is het noodzakelijk om verhoogde fysieke activiteit uit te sluiten. Analyse kan niet worden uitgevoerd tijdens acute ziekte.

3. Norepinefrine en adrenaline. Het gebruik van alfablokkers en sacylaten moet 8 dagen voor de bloedafname worden stopgezet. Vermijd de dag voor de studie alcohol, thee, koffie, bananen en vitamine B.

4. Angiotensine. Voorbereiding op een bloedtest voor dit hormoon moet van tevoren worden gestart. Als oestrogeeninname wordt voorgeschreven, moeten deze 1-2 maanden vóór het onderzoek worden uitgesloten. Diuretica innemen - 3 weken, antihypertensiva gebruiken - 1 week voordat bloed wordt afgenomen.

5. ACTH, cortisol - dit zijn stresshormonen, dus vóór de studie moet u 20 minuten in een rustige en ontspannen toestand zitten. Het bemonsteren van materiaal voor analyse wordt tot 9 uur uitgevoerd, aangezien het niveau van deze hormonen gedurende de dag verandert.

6. Geslachtshormonen. Vrouwen in de vruchtbare leeftijd worden strikt op de dagen van de menstruatiecyclus op dit type hormonen getest. Dit is de voorbereiding voor een bloedtest op geslachtshormonen. In de richting van analyse is het noodzakelijk om de fase van de cyclus aan te geven. Wanneer geslachtshormonen innemen:

- LH, FSH worden binnen 3-5 dagen van de cyclus gegeven;

- 17-OH-progesteron, DHA - sulfaat, testosteron - 7-9 dagen van de cyclus;

- oestradiol - 5-7 of 21-23 dagen van de cyclus;

- progesteron - 21-23 dagen van de cyclus.

Vóór de analyse op het hormoon prolactine moet palpatie van de borstklieren worden uitgesloten.

Voorbereiding op een biochemische bloedtest

Voorbereiding op een biochemische bloedtest houdt strengere beperkingen in het dieet en het dagelijkse regime in dan hierboven uiteengezet in de basisregels. Overweeg hoe u zich goed kunt voorbereiden op een biochemische bloedtest, afhankelijk van welke indicatoren zullen worden bestudeerd.

1. Ureum. 1-2 dagen vóór de bloedafname moet worden gestopt met het gebruik van de nieren en lever, vis, vlees, thee en koffie in het dieet moeten worden beperkt. Lichamelijke activiteit is de dag ervoor verboden.

2. Lipoproteïnen, cholesterol. Het is noodzakelijk om 12-14 uur na de laatste maaltijd bloed te doneren voor deze indicatoren. Als het hypolipidemische effect van medicamenteuze behandeling niet hoeft te worden bepaald, moeten twee weken voor de bloedtest worden gestopt met geneesmiddelen die de lipideniveaus verlagen..

3. Glucose. Voordat u bloed afneemt, is het niet alleen verboden om te eten en te drinken (behalve water natuurlijk), maar zelfs om kauwgom te kauwen en uw tanden te poetsen. Ook diuretica, anticonceptiva en andere geneesmiddelen hebben invloed op de waarde van de glucose-indicator..

4. Glucosetolerantietest (GTT). Uitgevoerd wanneer voorlopige bloedglucoseresultaten beschikbaar zijn. Om u binnen 3 dagen voor te bereiden op een bloedtest, moet u zich houden aan uw gebruikelijke dieet en normale dagelijkse lichamelijke activiteit. De bloedglucose wordt tweemaal gemeten: op een lege maag en 2 uur na de glucosebelasting.

5. Haptoglobine. Alvorens deze indicator te onderzoeken, is het noodzakelijk om het gebruik van de volgende geneesmiddelen uit te sluiten: methyldopa, dapson, oestrogenen, sulfasalazine, androgenen, tamoxifen, orale anticonceptiva.

6. Alfa-2-macroglobuline. 3 dagen voor de bloedafname moet u stoppen met het eten van vlees.

Algemene bloedanalyse

Een algemeen bloedonderzoek is een onderzoeksmethode die het mogelijk maakt om de aard van het optreden van bepaalde symptomen te achterhalen. Naast een hoog gehalte aan diagnostische informatie, helpt het om de effectiviteit van therapie te bewaken. Het is belangrijk om bloed af te nemen voor analyse voor profylactische doeleinden bij zowel kinderen als volwassenen.

De UAC neemt een speciale plaats in in de kindergeneeskunde, wat te wijten is aan het gebrek aan vermogen bij jonge kinderen om problemen met welzijn of ongemak in woorden te beschrijven.

Niet de laatste plaats wordt ingenomen door een algemene bloedtest tijdens de zwangerschap - vrouwen in een positie zouden elke maand een dergelijke procedure moeten ondergaan. De noodzaak om te slagen voor een algemene bloedtest is niet alleen om de gezondheid van de aanstaande moeder te controleren, maar ook om het adequate verloop van de periode van het baren van het kind te volgen.

Indicaties en contra-indicaties

Algemene klinische analyse bij kinderen en volwassenen wordt als de meest informatieve laboratoriumtest beschouwd. Het is noodzakelijk om de test uit te voeren, zelfs bij de minste verslechtering van de gezondheid - dit is de belangrijkste indicatie voor de procedure.

De studie, gecombineerd met informatie die is verkregen tijdens aanvullende laboratoriumtests en instrumentele onderzoeken, stelt de clinicus in staat om de aanwezigheid van zelfs de meest gevaarlijke ziekte in een vroeg stadium te identificeren..

Indicaties voor het afleveren van een algemene bloedtest zijn:

  • gepland klinisch onderzoek;
  • vaccinatie;
  • keuze van therapietactieken;
  • het achterhalen van de aanwezigheid van contra-indicaties voor medicijnen;
  • controle van de therapeutische effecten van geneesmiddelen;
  • bloedtransfusie;
  • een sterke afname van het lichaamsgewicht;
  • periode van het dragen van een kind;
  • toelating tot een onderwijsinstelling;
  • gebruikte apparatuur;
  • chirurgische ingreep;
  • het feit van succes bepalen of, omgekeerd, het ontbreken van een resultaat van therapie.

Dat in situaties waarin de klinische studie van bloed verboden is, het UCK geen contra-indicaties heeft. Het is niet verboden om een ​​algemene bloedtest uit te voeren bij zwangere vrouwen (ongeacht de zwangerschapsduur). Bij kinderen wordt het onderzoek gedaan vanaf de eerste dag van de geboorte van een pasgeborene..

Voorbereiding op UAC

Specifieke voorbereiding voor een algemeen bloedonderzoek is niet vereist, aangezien de procedure vrij eenvoudig is. Medische professionals raden aan om zich aan deze regels te houden:

  • weigering om vette voedingsmiddelen te consumeren de dag vóór bloedafname;
  • volledige uitsluiting van alcoholische dranken ongeveer 3 dagen voor het onderzoek;
  • tijdens de menstruatie is het raadzaam om de analyse uit te stellen - als dit niet mogelijk is, zal de hematoloog hiermee rekening houden bij het interpreteren van de resultaten;
  • wanneer u medicijnen gebruikt, is het beter om de arts hierover te informeren.

De enige belangrijke regel betreft het gebruik van gerechten op de dag van bezoek aan een medische instelling voor het behalen van de UAC. Iemand die een bemonsteringsprocedure voor biomateriaal krijgt toegewezen, is vaak geïnteresseerd in: wordt een algemene bloedtest uitgevoerd op een lege maag of niet? Het is belangrijk om te onthouden dat het onderzoek alleen op een lege maag wordt uitgevoerd, omdat sommige voedingsmiddelen de inhoud van componenten in het bloed kunnen beïnvloeden, waardoor de analyse valse waarden zal vertonen, hoewel de persoon eigenlijk gezond is. Wat betreft de consumptie van vloeistoffen zijn er geen beperkingen (behalve voor alcoholische dranken). Als de procedure op kinderen wordt uitgevoerd, is voorbereiding niet nodig.

Hoe wordt bemonstering van biovloeistoffen uitgevoerd?

Vaak hebben patiënten een vraag waarbij ze een volledig bloedbeeld afnemen. In de meeste situaties wordt het verzamelen van biologische vloeistof met een vinger uitgevoerd. In sommige situaties hebben clinici veneus bloed nodig, met name om een ​​uitgebreide set indicatoren te verkrijgen. De tijd die nodig is voor de analyse zal hetzelfde zijn - ongeveer 3 dagen.

Direct voor de ingreep wordt met een tampon een alcoholoplossing op een van de vingers van de linkerhand aangebracht. Daarna maakt de clinicus snel een incisie van niet meer dan 2-3 millimeter op het gedesinfecteerde gebied..

De uitstekende biologische vloeistof wordt opgevangen met een speciale pipet en in een lange dunne buis gegoten. Een kleine hoeveelheid bloed wordt op laboratoriumglas aangebracht.

Wanneer laboratoriumonderzoek de studie van vloeistof uit een ader omvat, omvat de analyse de volgende manipulaties:

  • de onderarm vastklemmen met een speciale tourniquet;
  • de uitvoering van bepaalde bewegingen met de elleboog - zodat de arts de aderen kan zien;
  • smering van de injectieplaats aan de binnenkant van de arm in het gebied van de elleboogbocht met een antiseptische oplossing;
  • een ader doorboren met een naald;
  • verzamelen van biologisch materiaal in een kolf;
  • verband op de injectieplaats - om bloeding te voorkomen.

Het belangrijkste verschil tussen de tests is wat capillair of veneus bloed kan aantonen. In het eerste geval zullen de resultaten van het onderzoek gedetailleerder zijn. Een algemene bloedtest wordt normaal gesproken gedurende enkele dagen vanaf het moment van bemonstering ontcijferd, waarna de hematoloog de resultaten naar de behandelende arts stuurt.

Doeleinden van CBC

Algemene klinische studie van menselijk bloed - onderzoek, met behulp waarvan het niveau van basisparameters en componenten van bloed wordt bepaald.

De lijst met wat een algemene bloedtest laat zien, omvat de parameters van dergelijke componenten:

  • erytrocyten of rode bloedcellen - hebben vergelijkbare functies als hemoglobine, geven bloed een rode tint;
  • hemoglobine - is verantwoordelijk voor de distributie van zuurstof door het lichaam, neemt deel aan gasuitwisseling;
  • hematocriet;
  • verspreidingsbreedte van erytrocyten;
  • reticulocyten - onrijpe erytrocyten, waarvan het aantal de snelheid van bloedvernieuwing aangeeft;
  • het gemiddelde volume van één erytrocyt;
  • hemoglobinegehalte in één erytrocyt;
  • bloedplaatjes - zijn verantwoordelijk voor stolling;
  • leukocyten of witte bloedcellen die het lichaam beschermen tegen virussen, infecties en allergenen - als ze afwijken van de toegestane aanduidingen, praten ze over een algemene bloedtest met een leukocytenformule met een verschuiving naar links of rechts;
  • kleurindicator;
  • lymfocyten;
  • trombocyt;
  • granulocyten;
  • monocyten;
  • eosinofielen - elimineer allergische reacties en parasieten;
  • erytrocytbezinkingssnelheid (ESR) - met de ontwikkeling van een pathologisch proces blijven de cellen aan elkaar plakken en bezinken ze sneller.

Elk van de bloedcellen heeft normaal gesproken zijn eigen toegestane indicatoren - individueel voor zowel kinderen als volwassenen.

Normale UAC-waarden

De snelheid van een volledig bloedbeeld kan verschillen afhankelijk van de invloed van verschillende factoren - van de leeftijdscategorie en het geslacht van de patiënt.

Normale indicatoren van een volledig bloedbeeld voor volwassen mannen en vrouwen worden weergegeven in de volgende tabel:

IndicatorenMannelijk geslachtVrouw
Hemoglobine (g / l)11.7-17.411.7-16.1
Erytrocyten (x10 ^ 6 / μl)3.8-5.83.8-5.2
Reticulocyten (%)5.1-18.15-17
Bloedplaatjes (x10 ^ 3 cellen / μl)150-400150-400
Neutrofielen (%)48-7848-78
Lymfocyten (%)19-3719-37
Monocyten (%)3-113-11
Leukocyten (x10 ^ 3 cellen / μl)4.5-114.5-11
ESR (mm / uur)0-200-30
Eosinofielen (%)1-51-5
Basofielen (%)0-10-1

Een algemene bloedtest bij een kind heeft de volgende normen:

Indicatoren1 dag1 maandEen half jaarJaar1-6 jaar oud7-12 jaar oud13-16 jaar oud
Hemoglobine13.4-19.810.7-17.111.1-14.111.3-14.111-1411.5-14.511.5-16
Erytrocyten3.9-5.93.5-5.14-5.33.8-4.83,7-4,93.9-5.13.8-5.2
Reticulocyten30-702-202-285-185-185-185-18
Bloedplaatjes180-490160-390160-390160-390160-390160-390160-390
ESR0-100-100-100-100-100-100-10
Leukocyten6-17.56-17.56-17.56-17.55.5-15.54.5-13.54,5-13
Neutrofielen31-5617-5117-5117-5133-6142-6646-66
Lymfocyten22-5545-7045-7045-7033-5530-4630-45
Monocyten5-154-104-104-103-93-93-9
Eosinofielen1-61-51-51-51-61-51-5
Basofielen0-10-10-10-10-10-10-1

Als in het bloed de norm van toegestane waarden naar boven of naar beneden afwijkt, kunnen clinici het beloop van een bepaalde ziekte detecteren. In sommige gevallen kan het percentage bij vrouwen en mannen veranderen tegen de achtergrond van fysiologische factoren:

  • slechte voeding;
  • menstruatie;
  • periode van het dragen van een kind;
  • ongecontroleerde inname van medicijnen.

Het is belangrijk om te onthouden dat u om betrouwbare indicatoren te krijgen, moet weten hoe u een volledig bloedbeeld correct kunt afnemen. Vergeet niet rekening te houden met het feit dat aanvullende laboratoriumtesten en instrumentele onderzoeken nodig kunnen zijn om een ​​definitieve diagnose te stellen..

Algemene bloedtest - voorbereiding, hoe bloed te doneren, is het mogelijk om te eten voordat bloed wordt gedoneerd, indicatoren, normtabellen voor kinderen en volwassenen, decodering, prijs van analyse

De site biedt alleen achtergrondinformatie voor informatieve doeleinden. Diagnose en behandeling van ziekten moeten worden uitgevoerd onder toezicht van een specialist. Alle medicijnen hebben contra-indicaties. Een specialistisch advies is vereist!

Een algemene bloedtest is een veel gebruikte laboratoriumtest waarmee u een groot aantal pathologieën kunt vaststellen en vermoeden, en de toestand van een persoon bij chronische pathologieën of tijdens therapie kunt controleren. Kortom, een algemene bloedtest is zowel een universele als een niet-specifieke test, omdat de resultaten ervan alleen correct kunnen worden ontcijferd en geïnterpreteerd in verband met de klinische symptomen van een persoon.

Compleet bloedbeeld - kenmerken

Een volledig bloedbeeld wordt nu correct een CBC genoemd. Artsen, laboratoriumpersoneel en patiënten gebruiken in het dagelijks leven echter nog steeds de oude en bekende term "volledig bloedbeeld" of, in afgekorte vorm, UAC. Iedereen is gewend aan de oude term en begrijpt wat het betekent, daarom worden verschillende veranderingen in terminologie eenvoudigweg niet opgemerkt door artsen of patiënten, en daarom blijft de naam algemene bloedtest in het dagelijks leven regeren. In de verdere tekst zullen we ook een alledaagse term gebruiken die iedereen kent, en geen nieuwe correcte naam, om niemand in verwarring te brengen en verwarring te veroorzaken..

Momenteel is een volledig bloedbeeld een routinemethode voor laboratoriumdiagnose van de meest uiteenlopende pathologieën. Deze analyse wordt gebruikt om een ​​vermoedelijke ziekte te bevestigen en om verborgen pathologieën te identificeren die geen symptomen vertonen, en voor preventief onderzoek, en om de toestand van een persoon te volgen tegen de achtergrond van een behandeling of een chronisch beloop van een ongeneeslijke ziekte, enz., Aangezien het een breed scala aan informatie biedt. over de toestand van het bloedsysteem en het lichaam als geheel. Deze veelzijdigheid van de algemene bloedtest wordt verklaard door het feit dat tijdens de uitvoering ervan verschillende bloedparameters worden bepaald, die worden beïnvloed door de toestand van alle organen en weefsels van het menselijk lichaam. En daarom worden alle pathologische veranderingen in het lichaam weerspiegeld in verschillende mate van ernst op de parameters van het bloed, omdat het letterlijk elke cel van ons lichaam bereikt.

Maar deze universaliteit van de algemene bloedtest heeft ook een keerzijde: het is niet-specifiek. Dat wil zeggen, veranderingen in elke parameter van de algemene bloedtest kunnen wijzen op verschillende pathologieën van de kant van verschillende organen en systemen. De arts kan uit de resultaten van een algemeen bloedonderzoek niet ondubbelzinnig zeggen welke ziekte iemand heeft, maar kan alleen een aanname doen die bestaat uit een hele lijst van verschillende pathologieën. En om de pathologie nauwkeurig te diagnosticeren, is het ten eerste noodzakelijk om rekening te houden met de klinische symptomen die een persoon heeft, en ten tweede om andere aanvullende onderzoeken voor te schrijven die specifieker zijn.

Zo levert een algemeen klinisch bloedonderzoek enerzijds een grote hoeveelheid informatie op, maar anderzijds behoeft deze informatie opheldering en kan ze als basis dienen voor verder gericht onderzoek..

Momenteel omvat de algemene bloedtest noodzakelijkerwijs het tellen van het totale aantal leukocyten, erytrocyten en bloedplaatjes, het bepalen van het hemoglobinegehalte, de erytrocytensedimentatiesnelheid (ESR) en het tellen van het aantal verschillende soorten leukocyten - neutrofielen, eosinofielen, basofielen, monocyten en lymfocyten (leukocytenformule). Deze parameters worden in elk laboratorium bepaald en zijn verplichte onderdelen van een algemene bloedtest..

Vanwege het wijdverbreide gebruik van verschillende geautomatiseerde analysatoren in de afgelopen jaren, zijn andere parameters die door deze apparaten worden bepaald (bijvoorbeeld hematocriet, gemiddeld erytrocytvolume, gemiddeld hemoglobinegehalte in één erytrocyt, gemiddeld bloedplaatjesvolume, trombocyt, reticulocyten, enz.). Al deze aanvullende parameters zijn niet nodig voor een algemene bloedtest, maar aangezien ze automatisch worden bepaald door de analysator, neemt het laboratoriumpersoneel ze op in het uiteindelijke testresultaat.

Over het algemeen maakt het gebruik van analysatoren het mogelijk om snel een algemene bloedtest uit te voeren en een groter aantal monsters per tijdseenheid te verwerken, maar deze methode maakt het niet mogelijk om verschillende pathologische veranderingen in de structuur van bloedcellen diepgaand te evalueren. Bovendien maken analysatoren, net als mensen, fouten, en daarom kan hun resultaat niet als de ultieme waarheid of nauwkeuriger worden beschouwd dan het resultaat van berekeningen in handmatige modus. En het aantal indices dat automatisch door analysatoren wordt berekend, is ook geen indicator van hun voordeel, omdat ze worden berekend op basis van de basiswaarden van de analyse - het aantal bloedplaatjes, erytrocyten, leukocyten, hemoglobine, leukocytenformule, en kan daarom ook fout zijn.

Dat is de reden waarom ervaren artsen laboratoriumpersoneel in moeilijke gevallen vaak vragen om een ​​algemene bloedtest in een handmatige modus uit te voeren, aangezien een dergelijke methode individueel is en het mogelijk maakt om dergelijke kenmerken en nuances te identificeren die geen enkel apparaat kan bepalen, werkend volgens bepaalde gemiddelde canons en normen. We kunnen zeggen dat een algemene bloedtest in handmatige modus vergelijkbaar is met individueel maatwerk, zoals handmatig werk, maar dezelfde analyse op een automatische analysator is als massaproductie van kleding volgens gemiddelde patronen of als werken aan een lopende band. Dienovereenkomstig is het verschil tussen een handmatige bloedtest en een analysator hetzelfde als tussen handmatige individuele productie en assemblagelijnassemblage. Als u bijvoorbeeld aan de analysator werkt, kunt u bloedarmoede (verlaagd hemoglobinegehalte) detecteren, maar om de oorzaak te achterhalen, moeten aanvullende onderzoeken worden uitgevoerd. Als de bloedtest handmatig wordt uitgevoerd, kan de laboratoriumassistent de oorzaak van bloedarmoede in de meeste gevallen bepalen aan de hand van de grootte en structuur van rode bloedcellen..

Met voldoende ervaring van de laboratoriumassistent is een handmatige algemene bloedtest natuurlijk nauwkeuriger en completer dan die op de analysator. Maar om dergelijke analyses uit te voeren, is een staf van laboratoriumassistenten en hun nogal nauwgezette en lange training nodig, maar minder specialisten zijn voldoende om aan de analysator te werken, en ze zullen niet zo zorgvuldig moeten worden onderwezen met de lay-out van verschillende nuances en 'onderwaterstromen'. De redenen voor de overgang naar een eenvoudigere, maar minder informatieve algemene bloedtest op de analysator zijn divers en iedereen kan ze onafhankelijk isoleren. We zullen er niet over praten, omdat ze niet het onderwerp van het artikel zijn. Maar in het kader van het beschrijven van de verschillen tussen de opties voor handmatige en automatische uitvoering van een algemeen bloedonderzoek, moeten we dit vermelden..

Elke optie (handmatig of op een analysator) van een algemene bloedtest wordt veel gebruikt in de medische praktijk van artsen van alle specialismen. Zonder dit is het gebruikelijke preventieve jaarlijkse onderzoek en elk onderzoek naar iemands ziekte ondenkbaar..

Momenteel kan een bloedmonster uit een ader en uit een vinger worden gebruikt voor een volledig bloedbeeld. De resultaten van de studie van zowel veneus als capillair (van een vinger) bloed zijn even informatief. Daarom kunt u de methode kiezen om bloed te doneren (uit een ader of uit een vinger), die prettiger is voor de persoon zelf en beter wordt verdragen. Als u echter bloed uit een ader moet doneren voor andere tests, dan is het rationeel en voor een algemene analyse in één benadering om een ​​veneus bloedmonster te nemen.

Wat laat een compleet bloedbeeld zien?

Het resultaat van een algemene bloedtest toont de functionele toestand van het lichaam en stelt u in staat om de aanwezigheid van algemene pathologische processen erin te detecteren, zoals bijvoorbeeld ontstekingen, tumoren, wormen, virale en bacteriële infecties, hartaanvallen, intoxicatie (inclusief vergiftiging met verschillende stoffen), hormonale onbalans, bloedarmoede, leukemie, stress, allergieën, auto-immuunziekten, enz. Helaas kan het resultaat van een algemene bloedtest alleen deze pathologische processen aan het licht brengen, maar het is bijna onmogelijk om te begrijpen welk orgaan of systeem is aangetast. Hiervoor moet de arts de gegevens van het algemene bloedonderzoek en de symptomen van de patiënt combineren, en pas dan kan worden gezegd dat er bijvoorbeeld een ontsteking is in de darmen of in de lever, enz. En dan, op basis van het geïdentificeerde algemene pathologische proces, zal de arts aanvullende noodzakelijke onderzoeken en laboratoriumtests voorschrijven om een ​​diagnose te stellen..

Samenvattend kunnen we dus zeggen dat een algemene bloedtest aantoont op welke manier (ontsteking, dystrofie, tumor, etc.) een bepaalde pathologie bij een persoon voorkomt. Samen met de symptomen is het volgens de gegevens van de algemene bloedtest mogelijk om de pathologie te lokaliseren - om te begrijpen welk orgaan is aangetast. Maar verder, voor de diagnose schrijft de arts verhelderende tests en onderzoeken voor. Een volledig bloedbeeld in combinatie met symptomen is dus een onschatbare richtlijn in diagnostiek: "Waar moet je op letten en waar moet je zoeken?".

Bovendien kunt u met een algemene bloedtest de toestand van een persoon controleren tijdens de therapie, maar ook bij acute of ongeneeslijke chronische ziekten, en om de behandeling tijdig aan te passen. Om de algemene toestand van het lichaam te beoordelen, is ook een algemene bloedtest vereist ter voorbereiding op geplande en noodoperaties, na chirurgische ingrepen om complicaties op te sporen, met verwondingen, brandwonden en andere acute aandoeningen..

Ook moet een algemene bloedtest worden afgenomen als onderdeel van preventieve onderzoeken voor een uitgebreide beoordeling van de toestand van de menselijke gezondheid..

Indicaties en contra-indicaties voor een algemene bloedtest

Indicaties voor het afleveren van een algemene bloedtest zijn de volgende situaties en condities:

  • Preventief onderzoek (jaarlijks, bij toelating tot het werk, bij inschrijving in onderwijsinstellingen, kleuterscholen, enz.);
  • Routineonderzoek vóór opname in het ziekenhuis;
  • Vermoeden van bestaande infectieziekten, ontstekingsziekten (een persoon kan last hebben van een verhoogde lichaamstemperatuur, lethargie, zwakte, slaperigheid, pijn in een deel van het lichaam, enz.);
  • Vermoeden van bloedziekten en kwaadaardige tumoren (een persoon kan gestoord worden door bleekheid, frequente verkoudheid, langdurige niet-genezing van wonden, broosheid en haaruitval, enz.);
  • Monitoring van de effectiviteit van lopende therapie voor de bestaande ziekte;
  • Controle over het verloop van een bestaande ziekte.

Er zijn geen contra-indicaties voor het uitvoeren van een algemene bloedtest. Als een persoon echter ernstige ziekten heeft (bijvoorbeeld ernstige opwinding, lage bloeddruk, verminderde bloedstolling, enz.), Kan dit problemen veroorzaken bij het nemen van een bloedmonster voor analyse. In dergelijke gevallen wordt bloedafname uitgevoerd in een ziekenhuisomgeving..

Voor een algemeen bloedonderzoek (voorbereiding)

Het uitvoeren van een algemene bloedtest vereist geen speciale voorbereiding, dus het is niet nodig om een ​​speciaal dieet te volgen. Het is voldoende om normaal te eten en gedurende de dag geen alcoholische dranken te gebruiken.

Aangezien een algemene bloedtest echter op een lege maag moet worden afgenomen, moet u gedurende 12 uur geen voedsel eten voordat u een bloedmonster neemt, maar u kunt onbeperkt vloeistof drinken. Daarnaast is het raadzaam om 12-14 uur voor het afnemen van een bloedtest af te zien van roken, hoge lichamelijke inspanning en sterke emotionele indrukken. Als het om welke reden dan ook niet mogelijk is om binnen 12 uur voedsel te weigeren, is het toegestaan ​​om 4-6 uur na de laatste maaltijd een algemene bloedtest te doen. Als het niet mogelijk is om roken, fysieke en emotionele stress binnen 12 uur uit te sluiten, moet u er minstens een half uur van afzien voordat u de analyse uitvoert..

Kinderen moeten worden gerustgesteld voordat ze slagen voor een algemene bloedtest, aangezien langdurig huilen een toename van het totale aantal leukocyten kan veroorzaken.

Het is raadzaam om 2-4 dagen voor de bloedtest te stoppen met het innemen van medicijnen, maar als dit niet mogelijk is, moet u de arts precies vertellen welke medicijnen u gebruikt..

Het is ook raadzaam om een ​​volledige bloedtelling te hebben voordat u andere medische ingrepen uitvoert. Met andere woorden, als een persoon een uitgebreid onderzoek moet ondergaan, moet u eerst een algemene bloedtest ondergaan en pas daarna andere diagnostische manipulaties..

Algemene bloedtest

Algemene regels voor het afnemen van een algemeen bloedonderzoek

Nadat u bent geslaagd voor een algemene bloedtest, kunt u uw gebruikelijke werkzaamheden voortzetten, aangezien het afnemen van een bloedmonster geen significant effect heeft op het welzijn.

Voltooi het bloedbeeld met een vinger

Voor het maken van een algemene analyse kan bloed uit een vinger worden afgenomen. Om dit te doen, veegt de arts of laboratoriumassistent het kussen van de vinger van de niet-werkende hand (links bij rechtshandigen en rechts bij linkshandigen) af met watten die zijn bevochtigd met een antisepticum (alcohol, Belasept-vloeistof, enz.), En doorboort dan snel de huid van het kussen met een verticuteermachine of lancet. Knijp vervolgens aan beide kanten lichtjes in het kussentje van de vinger zodat er bloed naar buiten komt. De eerste druppel bloed wordt verwijderd met een wattenstaafje gedrenkt in een antiseptisch middel. Vervolgens neemt de laboratoriumassistent met een capillair uitpuilend bloed op en brengt het over in een reageerbuis. Na het nemen van de vereiste hoeveelheid bloed, wordt watten bevochtigd met een antisepticum op de prikplaats aangebracht, die enkele minuten moet worden vastgehouden, zodat het bloeden stopt.

Bloed wordt meestal van de ringvinger afgenomen, maar als het na het doorboren van de elektroden niet mogelijk is om een ​​druppel bloed eruit te persen, wordt een andere vinger doorboord. In sommige gevallen moet u meerdere vingers doorboren om de juiste hoeveelheid bloed te krijgen. Als het onmogelijk is om bloed uit een vinger te halen, dan wordt het uit de oorlel of hiel genomen met dezelfde techniek als uit de vinger.

Volledig bloedbeeld uit een ader

Voor een algemene analyse kan bloed uit een ader worden afgenomen. Meestal wordt de bemonstering uitgevoerd uit de ellepijpader van de niet-werkende hand (links voor rechtshandigen en rechts voor linkshandigen), maar als dit niet mogelijk is, wordt bloed afgenomen uit de aderen op de rug van de hand of voet.

Om bloed uit een ader te nemen, wordt een tourniquet op de arm net onder de schouder aangebracht, waarbij wordt gevraagd om de vuist verschillende keren in en uit te drukken, zodat de aderen duidelijk in het gebied van de elleboogbocht verschijnen, opzwellen en zichtbaar worden. Daarna wordt het gebied van de elleboogbocht behandeld met een tampon die is bevochtigd met een antisepticum en wordt een ader doorboord met een injectienaald. De verpleegster gaat de ader binnen en trekt de zuiger van de spuit naar zich toe om bloed te trekken. Wanneer de vereiste hoeveelheid bloed is verzameld, haalt de verpleegster de naald uit de ader, giet het bloed in een reageerbuis en legt watten gedrenkt in een antisepticum op de prikplaats en vraagt ​​om de arm bij de elleboog te buigen. De hand moet enkele minuten in deze positie worden gehouden totdat het bloeden stopt..

Voer een algemene bloedtest uit op een lege maag of niet?

Een volledige bloedtelling mag alleen op een lege maag worden uitgevoerd, aangezien het eten van voedsel een toename van het aantal bloedleukocyten veroorzaakt. Dit fenomeen wordt voedingsleukocytose genoemd en wordt als de norm beschouwd. Dat wil zeggen, als een persoon binnen de volgende 4 tot 6 uur na het eten een algemene bloedtest ondergaat en een groot aantal leukocyten ontvangt, dan is dit de norm en geen teken van pathologie.

Daarom moet, om een ​​betrouwbaar en nauwkeurig resultaat te verkrijgen, een volledige bloedtelling altijd alleen op een lege maag worden uitgevoerd na de voorafgaande 8-14 uur vasten. Dienovereenkomstig is het begrijpelijk waarom het wordt aanbevolen om 's ochtends op een lege maag een algemene bloedtest te doen - wanneer na een nacht slapen een voldoende vasteninterval verstrijkt.

Als het om de een of andere reden niet mogelijk is om 's ochtends op een lege maag een algemene bloedtest te doen, dan is het toegestaan ​​om de test op elk moment van de dag uit te voeren, maar alleen minstens 4 uur na de laatste maaltijd. Er moeten dus minstens 4 uur verstrijken vanaf het moment dat een persoon heeft gegeten tot een algemene bloedtest (maar het is beter als het langer duurt - 6 - 8 uur).

Algemene indicatoren voor het aantal bloedcellen

De algemene bloedtest omvat zonder twijfel de volgende indicatoren:

  • Totaal aantal rode bloedcellen (kan RBC worden genoemd);
  • Het totale aantal leukocyten (kan worden aangeduid als WBC);
  • Totaal aantal bloedplaatjes (kan PLT worden genoemd);
  • Hemoglobineconcentratie (kan worden aangeduid als HGB, Hb);
  • Erytrocytbezinkingssnelheid (ESR) (kan worden aangeduid als ESR);
  • Hematocriet (kan worden aangeduid als HCT);
  • Het aantal verschillende soorten leukocyten in procenten (leukocytenformule) - neutrofielen, basofielen, eosinofielen, lymfocyten en monocyten. De leukocytenformule geeft ook afzonderlijk het percentage jonge en explosieve vormen van leukocyten, plasmacellen, atypische mononucleaire cellen aan, indien aanwezig in een bloeduitstrijkje.

Soms schrijven artsen een verkort volledig bloedbeeld voor, de "trojka" genoemd, waarvoor alleen de hemoglobineconcentratie, het totale aantal witte bloedcellen en de bezinkingssnelheid van erytrocyten worden bepaald. Zo'n verkorte versie is in principe geen algemene bloedtest, maar in het kader van toepassing in één medische instelling worden vergelijkbare termen gebruikt.

Naast de gespecificeerde verplichte parameters kunnen aanvullende indicatoren worden opgenomen in de algemene bloedtest. Deze indicatoren worden niet specifiek bepaald, ze worden automatisch berekend door de hematologieanalysator waarop de analyse wordt uitgevoerd. Afhankelijk van de programma's die in de analyser zijn opgenomen, kunnen de volgende parameters aanvullend worden opgenomen in de algemene bloedtest:

  • Het absolute gehalte (aantal) neutrofielen (kan worden aangeduid als NEUT #, NE #);
  • Het absolute gehalte (aantal) eosinofielen (kan worden aangeduid als EO #);
  • Het absolute gehalte (aantal) basofielen (kan worden aangeduid als BA #);
  • Het absolute gehalte (aantal) lymfocyten (kan worden aangeduid als LYM #, LY #);
  • Het absolute gehalte (aantal) monocyten (kan worden aangeduid als MON #, MO #);
  • Gemiddeld erytrocytenvolume (MCV);
  • Gemiddeld hemoglobinegehalte in één erytrocyt in picogrammen (MCH);
  • De concentratie van hemoglobine in één erytrocyt in procenten (MCHC);
  • De verspreidingsbreedte van erytrocyten naar volume (kan worden aangeduid als RDW-CV, RDW);
  • Gemiddeld bloedplaatjesvolume (MPV);
  • Breedte bloedplaatjesvolume distributie (kan worden aangeduid als PDW);
  • Het relatieve gehalte aan monocyten, basofielen en eosinofielen in procenten (kan worden aangeduid als MXD%, MID%);
  • Het absolute gehalte (aantal) monocyten, basofielen en eosinofielen (kan worden aangeduid als MXD #, MID #);
  • Het relatieve gehalte aan onrijpe granulocyten - neutrofielen, basofielen en eosinofielen in procenten (kan worden aangeduid als IMM% of jonge vormen);
  • Het absolute gehalte (aantal) onrijpe granulocyten - neutrofielen, basofielen en eosinofielen (kan worden aangeduid als IMM # ​​of jonge vormen);
  • Het relatieve gehalte van alle granulocyten - neutrofielen, basofielen en eosinofielen in procenten (kan worden aangeduid als GR%, GRAN%);
  • Het absolute gehalte (aantal) van alle granulocyten - neutrofielen, basofielen en eosinofielen (kan worden aangeduid als GR #, GRAN #);
  • Het relatieve gehalte aan atypische lymfocyten in procenten (kan worden aangeduid als ATL%);
  • Het absolute gehalte (aantal) atypische lymfocyten (kan worden aangeduid als ATL #).

De bovenstaande aanvullende parameters zijn opgenomen in de algemene bloedtest wanneer ze automatisch worden berekend door de analysator. Maar aangezien de analysatoren verschillend kunnen zijn, is de lijst met dergelijke aanvullende parameters van de algemene bloedtest ook anders en hangt deze af van het type hematologisch apparaat. In principe zijn deze aanvullende parameters niet al te noodzakelijk, omdat de arts ze, indien nodig, zelf kan berekenen op basis van de belangrijkste indicatoren van de algemene bloedtest. Daarom besteden artsen in de praktijk weinig aandacht aan alle aanvullende parameters in de algemene bloedtest die door de analysator wordt berekend. Dienovereenkomstig moet u niet van streek zijn als er weinig of geen gespecificeerde aanvullende parameters zijn in de algemene bloedtest, aangezien deze in principe niet nodig zijn.

Algemene bloedtesten bij volwassenen

U moet weten dat een volwassene wordt beschouwd als een persoon die de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Dienovereenkomstig zijn de normen van verschillende indicatoren van een algemene bloedtest voor volwassenen van toepassing op mensen ouder dan 18 jaar. Hieronder zullen we bekijken wat de normale waarden zijn van zowel basis- als aanvullende parameters van een volledig bloedbeeld voor volwassenen. In dit geval moet u weten dat de gemiddelde normale waarden worden gegeven en dat nauwkeuriger limieten van de normen in elk specifiek laboratorium moeten worden verduidelijkt, aangezien ze kunnen verschillen afhankelijk van de regio, de kenmerken van de analysatoren en laboratoriumtechnici, de gebruikte reagentia, enz..

Het totale aantal rode bloedcellen wordt dus berekend in stukjes per liter of microliter. Bovendien, als de telling per liter is, wordt het aantal erytrocyten als volgt aangegeven: X T / l, de X is het aantal en T / l is een tera per liter. Het woord tera betekent het getal 1012. Als er dus als resultaat van de analyse 3,5 T / l wordt geschreven, betekent dit dat er 3,5 * 1012 erytrocyten circuleren in één liter bloed. Als de telling per microliter is, wordt het aantal erytrocyten aangeduid met X mln / μl, waarbij X het aantal is en mln / μl een miljoen per microliter. Dienovereenkomstig, als wordt aangegeven dat erytrocyten 3,5 miljoen / μl zijn, betekent dit dat 3,5 miljoen erytrocyten in één microliter circuleren. Het is kenmerkend dat het aantal erytrocyten in T / L en mln / μL samenvalt, aangezien er slechts een wiskundig verschil tussen hen is in de meeteenheid van 106. Dat wil zeggen, een tera is meer dan een miljoen bij 106, en een liter is meer dan een microliter bij 106, wat betekent dat de concentratie van erytrocyten in T / L en mln / μL is precies hetzelfde, en alleen de meeteenheid verschilt.

Normaal gesproken is het totale aantal erytrocyten 3,5 - 4,8 bij volwassen vrouwen en 4,0 - 5,2 bij volwassen mannen..

Het totale aantal bloedplaatjes in het bloed, normaal bij mannen en vrouwen, is 180 - 360 g / l. De maateenheid G / l betekent 109 stuks per liter. Als het aantal bloedplaatjes bijvoorbeeld 200 G / L is, betekent dit dat er 200 * 109 stuks bloedplaatjes in een liter bloed circuleren..

Het totale aantal leukocyten is normaal bij mannen en vrouwen 4 - 9 g / l. Ook kan het aantal leukocyten worden geteld in duizend / μl (duizenden per microliter), en het is precies hetzelfde als in g / l, aangezien zowel het aantal stukjes als het volume 106 verschillen en de concentratie hetzelfde is.

Volgens de leukocytenformule bevat normaal bloed bij volwassen mannen en vrouwen verschillende soorten leukocyten in de volgende verhoudingen:

  • Neutrofielen - 47 - 72% (waarvan 0 - 5% jong, 1 - 5% gestoken en 40 - 70% gesegmenteerd);
  • Eosinofielen - 1 - 5%;
  • Basofielen - 0 - 1%
  • Monocyten - 3-12%;
  • Lymfocyten - 18 - 40%.

Blasten, atypische mononucleaire cellen en plasmacellen worden normaal gesproken niet aangetroffen in het bloed van volwassenen. Als die er zijn, worden ze ook als percentage berekend.

De hemoglobineconcentratie is normaal bij volwassen vrouwen 120 - 150 g / l, en bij volwassen mannen - 130 - 170 g / l. Naast g / l kan de hemoglobineconcentratie worden gemeten in g / dl en mmol / l. Om g / l naar g / dl te converteren, deelt u de waarde in g / l door 10 om de waarde in g / dl te krijgen. Om g / dl om te rekenen naar g / l, moet de hemoglobineconcentratiewaarde dus met 10 worden vermenigvuldigd. Om de waarde in g / l om te rekenen naar mmol / l, moet het getal in g / l worden vermenigvuldigd met 0,0621. En om mmol / l om te rekenen naar g / l, moet u de hemoglobineconcentratie in mmol / l vermenigvuldigen met 16,1.

De normale hematocriet voor volwassen vrouwen is 35 - 47 en voor mannen - 39 - 54.

De bezinkingssnelheid van erytrocyten (ESR) is normaal gesproken 5 - 15 mm / uur voor vrouwen van 17-60 jaar oud en 5-20 mm / uur voor vrouwen ouder dan 60 jaar. ESR bij mannen van 17-60 jaar oud is normaal gesproken minder dan 3-10 mm / uur en ouder dan 60 jaar - minder dan 3-15 mm / uur.

Het gemiddelde erytrocytenvolume (MCV) is normaal gesproken 76-103 fl bij mannen en 80-100 fl bij vrouwen.

Het gemiddelde hemoglobinegehalte in één erytrocyt (MCH) is normaal gesproken 26 - 35 pg bij mannen en 27 - 34 pg bij vrouwen..

De concentratie hemoglobine in één erytrocyt (MCHC) is normaal gesproken 32-36 g / dl.

De distributiebreedte van rode bloedcellen naar volume (RDW-CV) is normaal gesproken 11,5 - 14,5%.

Het gemiddelde bloedplaatjesvolume (MPV) bij normale volwassen mannen en vrouwen is 6-13 fl.

Bloedplaatjesvolumedistributiebreedte (PDW) is normaal bij mannen en vrouwen 10-20%.

Het absolute gehalte (aantal) lymfocyten (LYM #, LY #) bij volwassenen is normaal gesproken 1,2 - 3,0 g / l of duizend / μl.

Het relatieve gehalte aan monocyten, basofielen en eosinofielen (MXD%, MID%) is normaal gesproken 5-10%.

Het absolute gehalte (aantal) monocyten, basofielen en eosinofielen (MXD #, MID #) is normaal gesproken 0,2 - 0,8 G / L of duizend / μL.

Het absolute gehalte (aantal) monocyten (MON #, MO #) is normaal gesproken 0,1 - 0,6 G / L of duizend / μL.

Het absolute gehalte (aantal) neutrofielen (NEUT #, NE #) is normaal gesproken 1,9 - 6,4 G / L of duizend / μL.

Het absolute gehalte (aantal) eosinofielen (EO #) is normaal 0,04 - 0,5 G / L of duizend / μL.

Het absolute gehalte (aantal) basofielen (BA #) is normaal gesproken maximaal 0,04 G / L of duizend / μL.

Het relatieve gehalte aan onrijpe granulocyten - neutrofielen, basofielen en eosinofielen in procenten (IMM% of jonge vormen) is normaal gesproken niet meer dan 5%.

Het absolute gehalte (aantal) onrijpe granulocyten - neutrofielen, basofielen en eosinofielen (IMM # ​​of jonge vormen) is normaal gesproken niet meer dan 0,5 g / l of duizend / μl.

Het relatieve gehalte van alle granulocyten - neutrofielen, basofielen en eosinofielen (GR%, GRAN%) is normaal gesproken 48-78%.

Het absolute gehalte (aantal) van alle granulocyten - neutrofielen, basofielen en eosinofielen (GR #, GRAN #) is normaal gesproken 1,9 - 7,0 G / L of duizend / μL.

Relatieve inhoud van atypische lymfocyten (ATL%) - normaal afwezig.

Absoluut gehalte (aantal) atypische lymfocyten (ATL #) - normaal afwezig.

Tabel met normen voor een algemene bloedtest bij volwassenen

Hieronder geven we voor het gemak van waarneming de normen van een algemene bloedtest voor volwassenen in de vorm van een tabel.

InhoudsopgaveNorm voor mannenNorm voor vrouwen
Totaal aantal rode bloedcellen4,0 - 5,2 T / L of mln / μL3,5 - 4,8 T / L of mln / μL
Het totale aantal leukocyten4,0 - 9,0 G / L of duizend / μL4,0 - 9,0 G / L of duizend / μL
Neutrofielen (neutrofiele granulocyten) in het algemeen47 - 72%47 - 72%
Jonge neutrofielen0 - 5%0 - 5%
Rod neutrofielenvijftien%vijftien%
Gesegmenteerde neutrofielen40 - 70%40 - 70%
Eosinofielenvijftien%vijftien%
Basofielen0 - 1%0 - 1%
Monocyten3 - 12%3 - 12%
Lymfocyten18 - 40%18 - 40%
Hemoglobineconcentratie130 - 170 g / l120 - 150 g / l
Totaal aantal bloedplaatjes180-360 G / L of duizend / μL180-360 G / L of duizend / μL
Hematocriet36 - 5435 - 47
Bezinkingssnelheid van erytrocyten17 - 60 jaar oud - 3 - 10 mm / uur
Meer dan 60 jaar oud - 3-15 mm / uur
17 - 60 jaar oud - 5 - 15 mm / uur
Meer dan 60 jaar oud - 5 - 20 mm / uur
Gemiddeld erytrocytenvolume (MCV)76-103 fl80-100 fl
Gemiddeld hemoglobinegehalte in erytrocyten (MCH)26 - 35 blz27 - 34 blz
Concentratie van hemoglobine in één erytrocyt (MCHC)32-36 g / dl of
320-370 g / l
32-36 g / dl of
320 - 370
Breedte van de distributie van rode bloedcellen op volume (RDW-CV)11,5 - 16%11,5 - 16%
Gemiddeld bloedplaatjesvolume (MPV)6 - 13 fl6 - 13 fl
Bloedplaatjesvolume distributiebreedte (PDW)10 - 20%10 - 20%

De bovenstaande tabel toont de belangrijkste indicatoren van een algemene bloedtest met hun normale waarden voor mannen en vrouwen..

In onderstaande tabel presenteren we de waarden van de normen van aanvullende indicatoren, die hetzelfde zijn voor mannen en vrouwen..

InhoudsopgaveNorm
Absoluut gehalte (aantal) lymfocyten (LYM #, LY #)1,2 - 3,0 G / L of duizend / μL
Relatieve inhoud van monocyten, basofielen en eosinofielen (MXD%, MID%)5 - 10%
Het absolute gehalte (aantal) monocyten, basofielen en eosinofielen (MXD #, MID #)0,2 - 0,8 G / L of duizend / μL
Absoluut gehalte (aantal) monocyten (MON #, MO #)0,1 - 0,6 G / L of duizend / μL
Absoluut gehalte (aantal) neutrofielen (NEUT #, NE #)1,9 - 6,4 G / L of duizend / μL
Absoluut gehalte (aantal) eosinofielen (EO #)0,04 - 0,5 G / L of duizend / μL
Absoluut gehalte (aantal) basofielen (BA #)tot 0,04 G / L of duizend / μL
Het relatieve gehalte aan onrijpe granulocyten (IMM%)Niet meer dan 5%
Het absolute gehalte (aantal) onrijpe granulocyten (IMM #)Niet meer dan 0,5 G / L of duizend / μL
Het relatieve gehalte van alle granulocyten (GR%, GRAN%)48 - 78%
Absoluut gehalte (aantal) van alle granulocyten (GR #, GRAN #)1,9 - 7,0 G / L of duizend / μL
Relatieve (ATL%) en absolute (ATL #) inhoud van atypische lymfocytenAfwezig

Volledig bloedbeeld bij kinderen - normen

Hieronder geven we, om de waarneming te vergemakkelijken, de normen voor indicatoren van een algemene bloedtest voor kinderen van verschillende leeftijden aan. Houd er rekening mee dat deze normen gemiddeld zijn, ze worden alleen gegeven ter oriëntatie en de exacte waarden van de normen moeten in het laboratorium worden opgehelderd, omdat ze afhankelijk zijn van de soorten apparatuur die wordt gebruikt, reagentia, enz..

InhoudsopgaveNorm voor jongensNorm voor meisjes
Totaal aantal rode bloedcellen
  • Pasgeborenen in de eerste week - 3,9 - 6,6 T / L of mln / μL;
  • Pasgeborenen in de tweede week - 3,6 - 6,2 T / l of mln / μl;
  • Pasgeborenen van de 2e tot en met de 4e week - 3,0 - 5,4 T / l of mln / μl;
  • Kinderen van 1 tot 2 maanden - 2,7 - 4,9 T / L of mln / μL;
  • Kinderen van 3 tot 6 maanden - 3,1 - 4,5 T / l of mln / μl;
  • Kinderen van 6 maanden tot 2 jaar - 3,7 - 5,3 T / l of mln / μl;
  • Kinderen van 2 tot 6 jaar - 3,9 - 5,3 T / L of mln / μL;
  • Kinderen van 6 tot 12 jaar - 4,0 - 5,2 T / L of mln / μL.
Kinderen van 12 tot 18 jaar - 4,5 - 5,3 T / L of mln / μLKinderen van 12 tot 18 jaar - 4,1 - 5,1 T / L of mln / μL
Het totale aantal leukocyten
  • Kinderen jonger dan 1 jaar - 6,0 - 17,5 G / L of duizend / μL;
  • Kinderen van 1-2 jaar - 6,0 - 17,0 g / l of duizend / μl;
  • Kinderen van 2 - 4 jaar - 5,5 - 15,5 g / l of duizend / μl;
  • Kinderen van 4-6 jaar - 5,0 - 14,5 G / L of duizend / μL;
  • Kinderen van 6 - 10 jaar oud - 4,5 - 13,5 G / L of duizend / μL;
  • Kinderen van 10 - 16 jaar - 4,5 - 13,0 G / L of duizend / μL;
  • Adolescenten ouder dan 16 jaar - 4,0 - 9,0 g / l of duizend / μl.
Neutrofielen (neutrofiele granulocyten) in het algemeen, waarvan:Levensduur tot 5 dagen 47 - 72%
Vanaf de vijfde levensdag tot 4 - 5 jaar 30 - 55%
Van 4 - 5 jaar en ouder 47 - 72%
Jonge neutrofielen0 - 5%
Rod neutrofielenLevensduur tot 5 dagen 3 - 12%
Vanaf de vijfde levensdag tot 4 - 5 jaar 1 - 5%
Van 4 tot 5 jaar en ouder 1 - 5%
Gesegmenteerde neutrofielenLevensduur tot 5 dagen 40 - 70%
Vanaf de vijfde levensdag tot 4 - 5 jaar 30 - 55%
Van 4 - 5 jaar en ouder 40 - 70%
Eosinofielenvijftien%
Basofielen0 - 1%
Monocyten3 - 12%
LymfocytenLevensduur tot 5 dagen 15 - 35%
Vanaf de vijfde levensdag tot 4 - 5 jaar 22 - 55%
Van 5 tot 9 jaar - 30 - 50%
Van 9 tot 15 jaar - 30 - 45%
Ouder dan 15 jaar - 18 - 40%
Hemoglobineconcentratie
  • Baby's tot 2 weken - 134-198 g / l;
  • Baby's 2 - 4 weken - 107 - 171 g / l;
  • Baby's 1 - 2 maanden - 94 - 130 g / l;
  • Kinderen 2-6 maanden - 103-141 g / l;
  • Kinderen van 6 - 12 maanden - 114 - 141 g / l;
  • Kinderen van 1 - 5 jaar - 100 - 140 g / l;
  • Kinderen van 5 - 10 jaar - 115 - 145 g / l;
  • Kinderen van 10 - 12 jaar - 120 - 150 g / l;
12 - 15 jaar - 120 - 160 g / l
15 - 18 jaar - 117 - 166 g / l
12 - 15 jaar - 115 - 150 g / l
15-18 jaar - 117-153 g / l
Totaal aantal bloedplaatjes180-360 G / L of duizend / μL180-360 G / L of duizend / μL
Hematocriet
  • Baby's tot 2 weken oud - 41-65;
  • Baby's 2 - 4 weken - 33 - 55;
  • Baby's 1 - 2 maanden - 28 - 42;
  • Kinderen van 2 - 4 maanden oud - 32 - 44;
  • Kinderen van 4 maanden - 9 jaar - 32 - 42;
  • Kinderen van 9 - 12 jaar - 34 - 43.
12 - 15 jaar - 35 - 45
15 - 18 jaar - 37 - 48
12 - 18 jaar - 34 - 44
Bezinkingssnelheid van erytrocytenTot 16 jaar - 2 - 10 mm / uur
17 - 60 jaar 3 - 10 mm / uur
Tot 16 jaar - 2 - 10 mm / uur
17 - 60 jaar 5 - 15 mm / uur
Gemiddeld erytrocytenvolume (MCV)76-96 fl76-96 fl
Gemiddeld hemoglobinegehalte in erytrocyten (MCH)24 - 33 blz24 - 33 blz
Concentratie van hemoglobine in één erytrocyt (MCHC)30 - 37 g / dl
(300-370 g / l)
30 - 37 g / dl
(300-370 g / l)
Gemiddeld bloedplaatjesvolume (MPV)6 - 13 fl6 - 13 fl
Volumedistributiebreedte bloedplaatjes (PDW)10 - 20%10 - 20%

Compleet bloedbeeld - prijs

De kosten van een algemene bloedtest in verschillende medische instellingen variëren van 300 tot 1000 roebel.

Algemene (klinische) bloedtest: wat is het nut ervan? De norm van hemoglobine bij een kind, gestoken en gesegmenteerde neutrofielen - video

Auteur: Nasedkina A.K. Biomedisch onderzoeksspecialist.

Waarom zijn de leukocyten in het bloed verhoogd?

Wat is een hartblokkade, wat is de mate ervan, behandelingsmethoden