Wat is een leukocytenformule en hoe wordt deze berekend?

Een van de componenten van een bloedtest is een leukocytenformule. Artsen bevelen de bepaling aan voor elke pathologie, omdat deze gevoelig is voor veel pathologieën. In het artikel analyseren we alle mogelijke veranderingen in het aantal leukocyten en wat ze betekenen.

Soorten leukocyten

Een volledig bloedbeeld bestaat uit verschillende indicatoren. Ze worden allemaal weerspiegeld in hun eigen meeteenheden, met aanduidingen in Latijnse letters.

Daarom, wanneer u een bloedtest (leukogram) op uw handen krijgt, is het decoderen van de waarden nuttig voor elke persoon:

InhoudsopgaveLatijnse naamNormale waarden bij een volwassene
ErytrocytenRBC4,4-5,4 * 10 12 / l
HemoglobineHGB125-165 g / l
BloedplaatjesPLT180-330 * 10 9 / l
LeukocytenWBC4.1-9.1 * 10 9 l

De leukocytenformule wordt afzonderlijk geregistreerd. Het geeft de verhouding weer tussen het aantal witte bloedcellen en elkaar. Dit is belangrijk voor de klinische diagnose, aangezien niet alle leukocyten hetzelfde zijn..

Er zijn verschillende soorten, die verschillen in hun functies in het menselijk lichaam:

  • Neutrofielen,
  • Lymfocyten,
  • Monocyten,
  • Eosinofielen,
  • Basofielen.

Neutrofielen

Een van de meest veelzijdige cellen. Ze worden geactiveerd bij elke ontsteking, of het nu bacterieel of viraal is. Neutrofielen vernietigen alle stoffen die lichaamsvreemd zijn, waardoor chemische componenten vrijkomen die andere ontstekingscellen aantrekken. Daarom wordt elke ontstekingsreactie in wezen veroorzaakt door neutrofielen..

Neutrofiele cellen delen zich ook op basis van hun mate van volwassenheid:

  • Myelocyten en metamyelocyten zijn zeer jonge, jonge cellen die geen enkele functie vervullen. Een gezond persoon heeft ze niet in zijn bloed.
  • Steekrijpe cellen die altijd in het bloed worden aangetroffen. Hun aantal neemt dramatisch toe tijdens het begin van de infectie..
  • Gesegmenteerd - de meest volwassen, volwassen cellen. Ze vervullen alle functies van het lichaam die inherent zijn aan neutrofielen. Gesegmenteerde neutrofielen zijn de allerlaatste fase in de ontwikkeling van myelocyten.

Lymfocyten

Dit zijn de cellen die de tweede fase van de immuunrespons uitvoeren. Ze komen op de plaats van ontsteking aan door te reageren op chemicaliën die door neutrofielen vrijkomen.

Er zijn verschillende soorten lymfocyten:

  • B-lymfocyten - maken antilichamen tegen virale en bacteriële infecties.
  • T-lymfocyten helpers en killers - start het werk van B-lymfocyten en vernietig onafhankelijk virale cellen.
  • Natural Killer-cellen - in staat om cellen te vernietigen die zijn geïnfecteerd door een virus of die tumorveranderingen hebben ondergaan.

Monocyten

Ze zijn vergelijkbaar in hun functies met neutrofielen. De belangrijkste taak van monocyten is om vreemd materiaal te vernietigen. Ze voeren hun taak uit met behulp van fagocytose.

Dit is het proces van opname door een monocyt van een bacterie, virus of een andere ziekteverwekker. In de cel sterft dit element, waardoor monocyten informatie krijgen over hun structuur. Dit zal in de toekomst B-lymfocyten helpen om antilichamen tegen deze specifieke ziekteverwekker te ontwikkelen..

Eosinofielen en basofielen

Dit zijn de cellen die betrokken zijn bij allergische reacties. Hun aantal neemt sterk toe als het menselijk lichaam allergisch wordt voor een stof..

Het is vanwege de chemische elementen die eosinofielen afgeven dat een persoon symptomen ontwikkelt van een acute allergische reactie:

  • Gezicht zwelt op,
  • Er verschijnt een hoest of loopneus,
  • De huid wordt rood,
  • Er treedt uitslag op.

Naast allergieën reageren eosinofielen ook op parasieten. Het is bewezen dat het aantal eosinofielen toeneemt als er een parasitaire infectie in het lichaam is, zoals lamblia of opisthorchiasis. Dit komt door de reactie van eosinofielen op parasitaire antigenen die het bloed binnendringen.

Leukocytenfuncties

Het is niet voor niets dat de leukoformula uit verschillende componenten bestaat. Elk van deze cellen is belangrijk om het lichaam van een gezond immuunsysteem te voorzien. Het begint allemaal met het binnendringen van een bacterie of virus in het menselijk lichaam. De pathogene microbe wordt geabsorbeerd door de neutrofiel, die zijn vertering uitvoert - fagocytose.

Na fagocytose houdt de neutrofiel een deeltje van de microbe vast en toont het aan de lymfocyten. T-lymfocyten en B-lymfocyten organiseren samen een aanval op de ziekteverwekker. B-cellen creëren een massa antilichamen die ideaal zijn voor deze bacterie. Alleen dergelijke gezamenlijke acties zorgen voor een immuunrespons bij elke infectie. Daarom is de verhouding van leukogramcellen zo belangrijk.

Normale leukogramwaarden

In elk laboratorium kunnen normaal verschillende waarden worden genomen, afhankelijk van de technologie en het reagens dat door de laboratoriumtechnici wordt gebruikt. Daarom moet dynamische observatie-analyse in één laboratorium worden uitgevoerd. Hierdoor blijft de juistheid van de waarden behouden en wordt de dynamiek duidelijk weergegeven..

Maar er zijn gemiddelde criteria die kunnen worden gebruikt in het geval dat het laboratorium zijn gegevens niet heeft verstrekt.

De norm van het aantal cellen hangt sterk af van het geslacht en de leeftijd van de persoon..

LeeftijdNeutrofielen,%Lymfocyten,%Monocyten,%Eosinofielen,%Basofielen,%
Pasgeborenen tot 28 dagen50-8215-3543071428870-1
Maximaal 1 jaar17-5045-7143012428870-1
Van één tot twee jaar30-5237-6142981428870-1
Tot 5 jaar35-6233-5642981428560-1
Tot 10 jaar45-6730-4642981428560-1
Tot 15 jaar45-6725-4143011428560-0,5
Boven de 16 en volwassenen45-7525-4043011427950-0,5

Hoe gaat de analyse

Bloed voor het bepalen van het aantal leukocyten kan op twee manieren worden afgenomen:

  • Capillair - van de vinger.
  • Veneus - van een perifere ader.

Analyse-indicatoren, op verschillende manieren genomen, kunnen zelfs voor één persoon verschillen. Maar meestal overschrijden deze veranderingen de normale waarden niet. Bloed bekijken onder een microscoop is altijd als teltechniek gebruikt. Het wordt uitgevoerd door een laboratoriumassistent, die het aantal cellen in de gezichtsvelden onder een microscoop telt.

De berekening wordt per 100 cellen uitgevoerd, dus het is handig om het eindresultaat als percentage in te stellen. Voordat neutrofielen of andere cellen worden geteld, wordt het gezichtsveld mentaal verdeeld in 3 secties van de ene rand naar de andere..

Tegenwoordig gebruiken veel laboratoria een automatische analysator. Dit is een apparaat dat alle mogelijke cellen telt die het ontmoet.

Bij gebruik van een hematologieanalysator kunnen in korte tijd meer cellen worden bekeken. Maar in controversiële gevallen gaat de voorkeur uit naar het bekijken onder een microscoop door een laboratoriumassistent. Een persoon kan kleine verschillen in het uiterlijk van cellen identificeren die op pathologie kunnen duiden.

Waarom de leukoformula bepalen

Een groot aantal indicatoren van leukoformula stelt het in staat om op veel ziekten te reageren. Een goed berekende analyse onder normale en pathologische omstandigheden zal de arts enorm helpen.

Wanneer een arts instructies geeft om het aantal leukocyten te bepalen, streeft hij verschillende doelen na:

  • Hulp bij het stellen van een diagnose,
  • Bepaling van de ernst of activiteit van het proces,
  • De dynamiek van herstel,
  • Reactie of gebrek aan reactie op medicijnen,
  • Vroegtijdige opsporing van complicaties.

Verandering in de hoeveelheid en de verhouding in het leukogram

Bij het berekenen van het percentage neutrofiele cellen wordt noodzakelijkerwijs de verhouding van volwassen en jonge vormen van leukocyten weergegeven. Hierdoor kunt u de ernst van het proces en de ernst ervan begrijpen..

Met een toename van het aantal steek- en jonge cellen in de analyse, zeggen ze over een verschuiving van de leukocytenformule naar links, aangezien deze cellen zich links in de vorm bevinden. Dit spreekt voor een actieve immuunrespons. In sommige gevallen kan het verschijnen van de meest onrijpe cellen in het perifere bloed een aanwijzing zijn voor een oncologische aandoening..

Tabel met de verhouding van vormen van neutrofielen als percentage van het totale aantal witte bloedcellen.

1 dag1 maand1 jaar1-5 jaar oud6-11 jaar oud12-17 jaar oudBij volwassenen
Gesegmenteerd,%40-7515-4515-4530-7535-7045-7050-75
Steken,%2 - 16veertienvijftienvijftienzestienzestien1-7
Jong,%Mag niet meer dan 1% bedragen

In controversiële gevallen of tijdens klinische onderzoeken kan de bepaling van de leukocytenintoxicatie-index (LII) worden gebruikt. Dit is de verhouding van onrijpe vormen van neutrofielen die verschijnen tijdens acute ontsteking tot andere cellen - lymfocyten, monocyten, eosinofielen.

Indexwaarden worden berekend op basis van leeftijd en geslacht. Het geschatte indexcijfer is 0,6.

Redenen voor een toename of afname van leukocyten

Een toename van het aantal neutrofielen treedt op wanneer:

  • Bacteriële infecties - tonsillitis, pyelonefritis, longontsteking,
  • Intoxicatie van welke aard dan ook,
  • Glucocorticosteroïden gebruiken - prednisolon,
  • Ziekte verbranden,
  • Gangreen, hartaanval.

Een afname van het aantal neutrofielen gaat gepaard met:

  • Ernstige bacteriële infecties - brucellose, tuberculose,
  • Virale infecties - mazelen, rubella,
  • Effecten van gifstoffen op beenmerg,
  • Stralingsziekte,
  • Auto-immuunziekten.

De belangrijkste reden voor de verandering in het aantal lymfocytische cellen zijn verschillende soorten infecties. B-lymfocyten rijpen in het beenmerg en T-lymfocyten in de thymus. Dit onderscheid benadrukt dat hun functies verschillen. Maar in de analyses maakt het niet uit welke factie wordt bevorderd. Het laboratorium onderzoekt het totale aantal lymfocyten.

Lymfocytose of een verhoogd aantal lymfocyten treedt op wanneer:

  • Chronische bacteriële infecties - tuberculose, syfilis, brucellose,
  • Acute virale ziekten - influenza, waterpokken, mazelen,
  • Tumoren van het bloedsysteem - lymfomen,
  • Hormonale disfuncties - hypothyreoïdie,
  • Macrocytische anemie - foliumzuurdeficiëntie,
  • Auto-immuunpathologieën - systemische lupus erythematosus.

Een verminderd aantal lymfocyten of lymfocytose gaat gepaard met:

  • Primaire immunodeficiënties - DiGeorge-syndroom,
  • Secundaire immunodeficiënties - HIV-infectie,
  • Glucocorticosteroïden gebruiken - prednisolon,
  • Acute bacteriële infecties - streptokokkenpneumonie,
  • Giftige effecten op het beenmerg - straling, zware metalen.

Monocyten hebben weinig of geen klinische betekenis wanneer ze afzonderlijk worden bekeken. Daarom worden hun veranderingen meestal beoordeeld in combinatie met andere leukocytenindicatoren..

Monocyten nemen gewoonlijk toe wanneer:

  • Bacteriële infecties,
  • Parasitaire invasies,
  • Tumoren van het bloedsysteem.

Een afname van het aantal monocyten treedt praktisch niet op zonder algemene leukocytopenie. Daarom heeft het geen diagnostische waarde. Het is het vermelden waard infectieuze mononucleosis. Dit is een virale infectie, waarvan het belangrijkste criterium de detectie van mononucleaire cellen in het bloed is..

Dit zijn cellen die op monocyten lijken, maar pathologisch zijn. Bij een gezond persoon is de detectie van mononucleaire cellen in het bloed onaanvaardbaar.

Eosinofielen en basofielen zijn een criterium voor allergische reacties en sommige infectieziekten. De schatting van hun aantal hangt ook sterk af van het totale aantal leukocyten in de bloedtest..

De meest voorkomende toename van het aantal eosinofielen treedt op wanneer:

  • Eosinofiel granuloom,
  • Eosinofiele leukemie,
  • Parasitaire invasies,
  • roodvonk,
  • Allergische reacties,
  • Chronische dermatosen: psoriasis, eczeem.

Lage eosinofielen begeleiden:

  • Gebruik van corticosteroïden,
  • Bepaalde ernstige infecties, zoals buiktyfus.

Leukocytenbloedbeeld - decodering bij volwassenen en kinderen, de norm

Uit het artikel leert u wat het aantal leukocyten is en de decodering van de analyse-indicatoren bij volwassenen en kinderen. Wat betekenen afwijkingen en hoe kunt u zich voorbereiden op analyse?.

Dankzij bloedonderzoek kan de arts veel nuttige en belangrijke informatie vinden over de gezondheidstoestand van de onderzochte patiënt. De studie van een indicator, de leukocytenformule genaamd, wordt uitgevoerd om het type ziekte, de aard van het beloop, de ontwikkeling van complicaties en het opstellen van voorlopige prognoses van de ziekte te bepalen.

Wat is leukocytenformule?

Leukocytenformule is een belangrijke indicator van de numerieke verhouding van alle soorten leukocyten, berekend als een percentage, op basis van het onderzoek van een gekleurd uitstrijkje. De leukoformula is een integraal onderdeel van de uitgebreide analyse van de UAC. Het wordt op verschillende manieren bepaald in perifere bloedmonsters:

  1. Microscopie van bloed van een vingertelling wordt handmatig gedaan door middel van microscopisch onderzoek.
  2. Studie van bloed uit een ader - tellen met geautomatiseerde methoden.

Leukocyten hebben, vanwege het verschil in celgrootte, een specifieke locatie in het testmateriaal: neutrofielen, basofielen en eosinofielen bevinden zich aan de randen en lymfocyten met monocyten bevinden zich in het centrale deel van het uitstrijkje.

Soorten leukocyten in het leukogram

  1. Eosinofielen worden gedetecteerd bij allergieën, parasitaire invasies, infectie- en auto-immuunziekten en bij kanker.
  2. Neutrofielen helpen bij het bestrijden van acute infecties door de celmembranen van pathogene micro-organismen en hun verdere fagocytose (opvang en vernietiging van vreemde cellen) te vernietigen. Ze zijn onderverdeeld in:
  • Myelocyten (ontluikende) en metamyelocyten (jonge) cellen mogen niet aanwezig zijn in normale monsters. Verschijnen alleen bij ernstige infectieuze pathologieën of bloedziekten, vergezeld van remming van de hematopoëtische functie van het beenmerg.
  • Stab (jong) - hun aantal begint te groeien met bacteriële infecties, wanneer gesegmenteerde neutrofielen hun taak niet aankunnen.
  • Gesegmenteerde cellen (volwassen) - kwantitatief superieur ten opzichte van de rest. Nodig voor de normale werking van het immuunsysteem.
  1. Lymfocyten zijn een soort reinigers: ze vinden, identificeren en vernietigen antigenen, en dragen ook bij aan de aanvullende vorming van antilichamen door het lichaam om het immuungeheugen te verzekeren (onthouden en snelle herkenning van vreemde stoffen).
  2. Monocyten - hun belangrijkste taak is het opnemen en verwerken van dode cellen, bacterieel, viraal, enz. agentia, atypische cellen, puin van hun eigen fagocyten, enz..
  3. Basofielen - de exacte functionaliteit van deze cellen is niet betrouwbaar bestudeerd. Het is bekend dat ze allergische reacties en bloedstollingsprocessen reguleren. Worden geactiveerd wanneer een brandpunt van ontsteking optreedt.

Plasmacellen (plasmacellen) zijn essentieel voor de aanmaak van antilichamen. Normaal gesproken zijn ze toegestaan ​​in de analyse bij kinderen, maar bij volwassenen niet. Plasmacyten verschijnen alleen tijdens acute pathologie.

Wat geeft de leukocytenformule aan?

Deze analyse is informatief voor diagnostiek:

  1. Virale en bacteriële infecties (maakt differentiële diagnose mogelijk).
  2. Parasitaire invasies.
  3. Ziekten van allergische genese.
  4. Kwaadaardige gezwellen en leukemieën (als een aanvullende methode voor primaire diagnose).
  5. De toestand van het immuunsysteem van de patiënt.

Ontcijfering van het aantal leukocyten bij volwassenen

Bij het beoordelen van een bloedtest voor een leukocytenformule bij een volwassen patiënt, controleren specialisten bepaalde indicatoren en hun naleving van normale waarden.

De norm voor het decoderen van de leukoformula bij een volwassene wordt weergegeven in de tabel:

InhoudsopgaveNormale waarde
%X 10 9 / l
Stab neutrofielen1-60,04-0,3
Gesegmenteerde neutrofielen45-722.0-5.5
Eosinofielen0,5-50,02-0,3
Basofielen0-10-0.065
Monocyten3-110,09-0,6
Lymfocyten19-371.2-3.0

Elke geregistreerde afwijking van normale waarden is een reden voor een grondiger onderzoek. Alle verkregen resultaten worden geëvalueerd samen met de historische gegevens, klinische symptomen, klachten van patiënten en de resultaten van andere analyses.

Ontcijfering van het aantal leukocyten bij kinderen

In de analyses van het kind treden constante veranderingen op, afhankelijk van de groei en ontwikkeling van het lichaam, daarom hangt de norm van de bloedformule bij kinderen af ​​van de leeftijd. Direct na de geboorte overheersen neutrofielen in de analyses van de baby (ongeveer 65-70% van het totale aantal cellen). Lymfocyten zijn goed voor 25-30%.

Gedurende de eerste vijf dagen stijgt het aantal lymfocyten en daalt het aantal neutrofielen. Op de 5e dag wordt het eerste fysiologische kruis waargenomen - het niveau van lymfocyten bereikt 50-60% en neutrofielen - van 35 tot 47%.

Dichter bij een maand oud produceert het lichaam van het kind meer lymfocyten dan neutrofielen, waardoor een sterke immuniteit ontstaat om bacteriën te weerstaan. In de gehele leukocytenmassa valt tot 65% op de lymfocyten zelf en ongeveer 15-20% op neutrofielen. Deze bloedleukoformule bij kinderen voorziet een baby van 1 jaar van een sterk immuunsysteem, wat belangrijk is voor de periode van actieve ontwikkeling..

Na het eerste jaar, wanneer het immuunsysteem al volledig is gevormd, neemt de hoeveelheid lymfocytenmassa geleidelijk af.

Op de leeftijd van vier vindt er weer een cross-over plaats, waarbij lymfocyten opnieuw worden vergeleken met neutrofielen, waardoor ze een barrière vormen voor de penetratie van pathogene micro-organismen. Daarna blijft het aantal neutrofielen groeien en blijft het aantal lymfocyten afnemen..

Dichter bij het zesde jaar doet de decodering van het aantal leukocyten van het kind steeds meer denken aan de analyse van een volwassene, waarbij het grootste deel op neutrofielen en lymfocyten valt.

Wat is een verschuiving in de leukocytenformule?

In de standaard leukocytenformule worden jonge neutrofielen van links naar rechts aangegeven, gevolgd door meer volwassen cellen. De eerste stap is om de verhouding tussen deze twee categorieën te overwegen. Shift is ingedeeld in 3 typen: links, verjonging en rechts.

Een verschuiving in het aantal leukocyten

Wat is een verschuiving van de leukocytenformule naar links

Een aandoening die aangeeft dat jonge cellen in de bloedbaan overheersen ten opzichte van volwassen cellen, maar vanwege hun zwakke biologische activiteit zijn ze niet in staat om hun immuniteit normaal te handhaven. De reden voor dit fenomeen is vaak:

  • Bloedverlies.
  • Ziekten die gepaard gaan met remming van de hematopoëtische functie van het beenmerg.
  • Aseptische ontstekingsprocessen.
  • Kwaadaardige neoplasma's.
  • Purulente infectie.
  • Bedwelming van het lichaam.

Wanneer een verschuiving van de leukocytenformule naar links met een vaste uitgesproken verjonging wordt vastgesteld, kan het resultaat bloedziekten (leukemie) betekenen.

Wat is een verschuiving van de leukocytenformule naar rechts

Een aandoening die optreedt wanneer de groei van rijpe leukocyten wordt gedetecteerd, met een overheersing ten opzichte van alle andere soorten cellen. Een dergelijke decodering is mogelijk onder dergelijke omstandigheden:

  1. Stoornis van de lever
  2. Nierstoornissen.
  3. Blootstelling aan ioniserende straling.
  4. Regelmatige bloedtransfusies.

Na de analyse berekent de laboratoriumassistent de zogenaamde shift-index, die het niveau van het totale aantal nieuwe leukocyten tot meer volwassen weergeeft..

Leukocytenbloedbeeld maakt differentiële diagnose mogelijk tussen infecties van virale en bacteriële genese, evenals om de aanwezigheid van parasitaire invasies en de aanwezigheid van neoplasmata van kwaadaardige genese te vermoeden.

Afwijkingen van noma bij volwassenen

Lymfocytose, gemanifesteerd door een toename van de concentratie van lymfocyten in de bloedbaan, kan wijzen op de ontwikkeling van een van de volgende pathologieën:

  • Waterpokken.
  • Syfilis.
  • Rodehond.
  • Leukemie.
  • Lymfoom.
  • Tuberculose.
  • Mazelen.

Een laag aantal lymfocyten kan worden opgemerkt tegen de achtergrond:

  • Immunosuppressieve aandoeningen.
  • Auto-immuunziekten.
  • Nierstoornissen.
  • Tekort aan voedingsstoffen en sporenelementen.
  • Bestralingstherapie.
  • Behandelingen met corticosteroïden.

Een toename van het aantal neutrofielen is een belangrijke indicator voor de volgende ziekten:

  • Acute bloeding.
  • Intoxicatie.
  • Ontwikkeling van ziekten van bacteriële etiologie.
  • Myocardinfarct.
  • Vasculitis.
  • Kwaadaardige neoplasma's.
  • Auto-immuunpathologieën.

Als de decodering van de analyse een lage concentratie neutrofielen laat zien, kunnen artsen de volgende pathologieën vermoeden:

  • Immunosuppressieve aandoeningen.
  • Effect van ioniserende straling.
  • Progressieve infectieziekte.

De groei van monocyten geeft de volgende voorwaarden aan:

  • Infecties door invloed van bacteriën.
  • Voortgang van reumatoïde artritis.
  • Infectieuze mononucleosis.
  • Parasitaire invasies.
  • Hemoblastose.

Een lage concentratie monocyten in de lymfocytenformule helpt bij het vermoeden van longtuberculose. Als een hoog gehalte aan basofielen wordt gevonden, kan men denken aan de aanwezigheid van chronische myeloïde leukemie of erythremie. Het ontcijferen van de leukocytenformule bij volwassenen kan een toename van eosinofielen laten zien, wat vaak wordt gedetecteerd tijdens:

  • Allergie.
  • roodvonk.
  • Parasitaire besmetting.
  • Huidpathologieën.
  • Eosinofiele leukemie.

Een afname van eosinofielen bij een volwassene kan worden veroorzaakt door progressieve buiktyfus of bijnierhyperactiviteit. Het decoderen van het leukogram wordt uitgevoerd met een beoordeling van nucleaire verschuivingen, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan de verhouding van rijpe en onrijpe neutrofielen.

Op dit moment wordt de leukocytenformule beschouwd als een van de belangrijkste indicatoren bij de diagnose. Het uitvoeren van een CBC met een beoordeling van het leukogram maakt het mogelijk om te praten over de aanwezigheid van acute pathologische aandoeningen, de effectiviteit van het voorgeschreven therapeutische beloop en mogelijke voorspellingen voor de toekomst.

Mogelijke afwijkingen van de norm bij kinderen

Alle veranderingen in het leukogram, of het nu gaat om een ​​verschuiving van de leukocytenformule naar links of naar rechts, evenals een toename of afname van de leukocytenindex van intoxicatie bij een kind, duiden altijd op het begin of de progressie van verschillende pathologieën.

Een hoge concentratie van lymfocyten (lymfocytose) wordt gediagnosticeerd wanneer het lichaam wordt aangetast door een infectie van welke etiologie dan ook:

  • Kinkhoest.
  • Griep.
  • Rodehond.
  • Mazelen.
  • Tuberculose, enz..

Naast het bovenstaande kan een toename van de celconcentratie ziekten veroorzaken zoals astma, auto-immuunpathologieën, reacties van allergische genese. Een significant tekort aan leukocyten op deze leeftijd (lymfocytopenie) duidt op een pathologische schade aan het beenmerg.

Een groot aantal neutrofielen (neutrofilie) of een neutrofiele verschuiving naar links in de eerste levensdagen is een fysiologische aandoening. Verder is er een cross-over van de leukocytenformule.

Pathologische neutrofilie kan wijzen op een ontsteking van de navelstrengwond (omphalitis), enterocolitis, streptokokkeninfectie, enz..

Een toename van het aantal monocyten wordt gekenmerkt als een aandoening (monocytose) die optreedt als gevolg van een schimmel- of virale infectie. In deze situatie moeten de symptomen worden beoordeeld aan de hand van enkele visuele tekenen:

  • Lymfadenopathie.
  • Ontsteking in de nasopharynx en larynx.
  • Hepatomegalie en gevoeligheid in het rechter hypochondrium.

Bovendien wordt een verschuiving van het aantal leukocyten naar rechts of links vaak geassocieerd met een tekort aan monocyten (monocytopenie). Een vergelijkbare aandoening kan zich ontwikkelen bij een tekort aan B-vitamines en foliumzuur. Dit probleem gaat vaak gepaard met ijzertekort of bloedarmoede met B12- en folaattekort..

Een toename van het aantal basofielen (basofilie) is een vrij zeldzame aandoening. De reden kan de aanwezigheid zijn van tuberculose bij de patiënt, laesies van de lymfeklieren, myeloïde leukemie.

Eosinofielen kunnen ook een verschuiving in de leukocytenformule naar links of naar rechts hebben. Eosinofilie kan te wijten zijn aan allergieën of de aanwezigheid van parasitaire wormen.

Indicaties voor analyse

Het verzamelen van biomateriaal voor de daaropvolgende beoordeling van het leukogram is aan te raden in een van de volgende gevallen:

  • Passage van professioneel onderzoek.
  • Zwangerschapsplanning.
  • Voorbereiding op een operatie.
  • Diagnostiek van elke pathologie (leukocytenformule verwijst naar een van de belangrijkste soorten marcherende KLA).
  • Verergering van chronische pathologie.
  • Acute buikpijn, meer zweten 's nachts, vermagering, kortademigheid, diarree, gezwollen lymfeklieren.

Klinische indicaties voor de aanstelling van een CBC met een leukogram:

  • Hyperthermie.
  • Koortsige toestand.
  • Pijnlijke gewrichten.
  • Pijn in het lichaam, algemene malaise.
  • Hoofdpijn.
  • De behoefte aan differentiële diagnose tussen virale en bacteriële infecties.
  • Gezwollen lymfeklieren.
  • Verhoogde bloeding.
  • Pustuleuze uitslag op het lichaam.
  • Immunosuppressiva gebruiken.
  • Chemotherapie of bestralingstherapie.
  • Nacht zweet.
  • Routineonderzoek tijdens ziekenhuisopname.
  • Routineonderzoek bij zwangere vrouwen.

Voorbereiding voor analyse

Om de meest betrouwbare testresultaten te verkrijgen, moet de patiënt zich zeker voorbereiden op de bloedafname:

  1. Bloed wordt 's ochtends strikt op een lege maag afgenomen (vanaf het moment van eten tot analyse is het noodzakelijk om meer dan 10 uur te weerstaan). Enige tijd voor de ingreep kunt u een glas gewoon water drinken.
  2. U moet vette, gerookte, pittige gerechten en tonische dranken (koffie, sterke thee, energiedranken) en alle alcohol 3-4 dagen voor de procedure van uw dagelijkse menu uitsluiten.
  3. 1-2 uur voor het geplande tijdstip van bloedafname, niet roken (sigaretten, waterpijpen), geen gewichten heffen, nerveus zijn.

Direct na afname wordt de reageerbuis met biomateriaal voor onderzoek naar het laboratorium gestuurd. De laboratoriumassistent bepaalt met een microscoop de verhouding van alle zichtbare leukocyten en berekent het leukogram. Bovendien kan een automatische analyser worden gebruikt voor nauwkeurigere en snellere resultaten..

Analyse techniek

Berekeningen van de leukocytenformule worden uitgevoerd door gekwalificeerde gezondheidswerkers door uitstrijkjes onder een microscoop te bestuderen.

Daarnaast wordt vaak een geautomatiseerde hematologieanalysator gebruikt. Als bepaalde afwijkingen worden vastgesteld, wordt een aanvullende microscopische beoordeling van het uitstrijkje uitgevoerd, met een beschrijving van de duidelijke morfologie van zichtbare cellen en verduidelijking van het leukogram.

Automatische apparaten maken het mogelijk om betere resultaten te verkrijgen: op apparatuur is het mogelijk om meer dan 2000 cellen te onderzoeken, en onder een microscoop slechts 200. Tijdens een bloedtest op de analysator zal het resultaat informatiever zijn.

Automatisch tellen heeft ook een aantal nadelen, omdat het geen onderscheid kan maken tussen neutrofielen naar gesegmenteerde en steeksoorten..

conclusies

Deze analyse is eenvoudig uit te voeren, vereist geen dure apparatuur en reagentia en kan dus in elk laboratorium worden uitgevoerd.

Het is zeer informatief en kan worden gebruikt voor primaire diagnostiek. Hiermee kunt u de aanwezigheid van infectie, parasieten en allergische reacties vaststellen, de aanwezigheid van kwaadaardige neoplasmata, immuunpathologieën, bloedziekten, enz. Vermoeden..

Leukocyten formule

Leukocytenformule - het percentage verschillende soorten leukocyten in een bloeduitstrijkje. Traditioneel bepaalt laboratoriumanalyse: neutrofielen, lymfocyten, monocyten, eosinofielen en basofielen. Laboratoriumspecialisten merken ook de aanwezigheid op van vormen van leukocyten, niet kenmerkend voor de leeftijd van de patiënt, evenals veranderingen in de structuur van cellen. Leukocytenformule wordt zelden afzonderlijk bepaald; meestal is de definitie ervan opgenomen in de algemene klinische bloedtest.

Leukocyten verschillen significant van andere bloedcellen, omdat ze een kern hebben, terwijl erytrocyten en kleine bloedplaatjes dit cellulaire element niet hebben. Alle leukocyten zijn verdeeld volgens twee algemeen aanvaarde schema's:

Het eerste schema is lang geleden geboren en is gebaseerd op de studie van hun structuur, die onder een microscoop kan worden bekeken. Volgens de regels zijn leukocyten onderverdeeld in granulocyten en agranulocyten. Granulocyten hebben een grote kern, verdeeld in 2 of meer segmenten, en bevatten korrels in het cytoplasma. Granulocyten zijn onder meer:

  • neutrofielen - van twee tot vijf segmenten in de kern van volwassen cellen, fijne granulariteit;
  • eosinofielen - twee segmenten in de kern, nogal grove granulariteit;
  • basofielen - er zijn twee of drie segmenten in de kern, zeer grote korrels, dicht, overlappen de kern.

Agranulocyten worden gekenmerkt door een afgeronde niet-gesegmenteerde kern en cytoplasma zonder insluitsels:

  • lymfocyten - de kern is excentrisch, met een rijke kleur, natuurlijke killercellen (NK-cellen) bevatten kleine individuele korrels in het cytoplasma met cytotoxinen voor aanval, de rest van de lymfocyten hebben geen korrels;
  • monocyten - een grote cel, een onregelmatige kern, geen korrels.

Bij een algemene bloedtest wordt dit specifieke schema gebruikt., omdat het bij uitstek geschikt is voor het onderzoeken van bloeduitstrijkjes en het tellen van verschillende vormen van witte bloedcellen.

Het tweede schema is gebaseerd op de kenmerken van hematopoëse (hematopoëse). Volgens dit schema worden leukocyten in groepen verdeeld, afhankelijk van de beenmergcellen die hun voorlopers waren. Er zijn twee van dergelijke groepen: myeloïde cellen (neutrofielen, eosinofielen, basofielen en monocyten) en lymfoïde cellen (alle lymfocyten). Bij de analyse van de leukocytenformule wordt dit schema niet gebruikt..

Korte informatie over de soorten leukocyten die zijn opgenomen in de leukocytenformule

  • Geheugen B-cellen - onthoud het antigeen en, wanneer het opnieuw verschijnt, produceren ze specifieke antilichamen die zorgen voor langdurige immuniteit
  • De rest van de B-lymfocyten, inclusief plasmacellen, zijn betrokken bij de productie van antilichamen in verschillende immuunsystemen

T-lymfocyten: de belangrijkste schakel van cellulaire immuniteit, zorgen voor herkenning en aanval op cellen die vreemde eiwitten bevatten, versterken de werking van leukocyten, die direct aanvallen, deelnemen aan de synthese van immunoglobulinen

Natural Killer-cellen (NK-cellen) - neutraliseren cellen die worden aangetast door virussen en tumorcellen

NaamAfspraakLevensduur
Granulocyten
NeutrofielenNeutraliseer bacteriën en schimmels direct, verwijder dode cellenVan 6 uur tot meerdere dagen (blijft binnen enkele dagen in de milt en weefsels aanwezig)
EosinofielenVal grote parasieten aan, beheers een allergische reactie als reactie op vreemde micro- en macro-organismen en lichamen8-12 dagen (duur van circulatie in het bloed 4-5 uur)
BasofielenLaat histamine vrij tijdens de reactie van het lichaam op vreemde organismen en lichamenVan enkele uren tot meerdere dagen
Agranulocyten
LymfocytenJaren voor geheugen-B-cellen, weken voor andere monocyten
MonocytenZe gaan van bloed naar weefsels, waar ze veranderen in macrofagen - cellen die onafhankelijk bewegen en micro-organismen, celafval, kleine lichamen van derden enz. Vangen..Van enkele uren tot meerdere dagen

Zoals bij de meeste bloedcellen, zoals erytrocyten, verandert het normale aantal van bepaalde typen witte bloedcellen dat wordt aangetroffen bij het berekenen van de leukocytenformule met de leeftijd, en de verkregen resultaten voor pasgeborenen verschillen aanzienlijk van die voor volwassenen:

CellenInhoud,%
bij de geboorte1 dag4 dagen2 wekenvolwassenen
Myelocyten0,50,5---
Metamyelocyten442.51.5-
Stab neutrofielen2726731-5
Gesegmenteerde neutrofielen3434392540-70
Lymfocyten22.52436,55520-45
Monocyten89.5elf11.53-8
Eosinofielen323.531-5
Basofielen0,750,25-0,50-1
Plasmacyten0,250,250,50,5-

Kinderen worden ook gekenmerkt door bepaalde verschillen in de leukocytenformule in vergelijking met volwassen patiënten. Voor de belangrijkste soorten leukocyten in de leukocytenformule is er zo'n verandering in hun norm voor kinderen (leeftijd van 1 tot 15 jaar, neutrofielen worden gegeven in de totale inhoud - steek- en jonge vormen samen met gesegmenteerd):

Leeftijd, jarenNeutrofielen%Eosinofielen%Monocyten%Lymfocyten%
1-234,52.511.550,0
2-336,51.510,051,5
3-438,01.010.549,0
4-545,01.09.044,5
5-643,50,510,046,0
6-746,51.59.542,0
7-844,51.09.045,0
8-949,52.08.539,5
9-1051,52.08.038,5
10-1150,02.59.538,0
11-1252,02.08.036,0
12-1353,52.58.535,0
13-1456,52.58.532,0
14-1560,52.09.028,0

Het aantal basofielen voor kinderen is niet meer dan één procent en gemiddeld 0,5%. Plasmacellen - van 0% tot 0,1%.

Veranderingen in het aantal leukocyten komen overeen met veel ziekten en kunnen niet worden geïnterpreteerd als een teken van een specifieke ziekte. Desalniettemin is de waarde van deze studie erg hoog in de diagnose, omdat het een idee geeft van de ernst van de toestand van de patiënt, de effectiviteit van de behandeling. Bij hemoblastose - tumorziekten van het bloed en lymfatisch weefsel, laat de studie van de leukocytenformule vaak toe om een ​​klinische diagnose te stellen.

Bij het analyseren van de resultaten van het berekenen van de leukocytenformule, moet worden bedacht dat deze methode niet erg nauwkeurig is. De resultaten worden beïnvloed door veel factoren, waarvan sommige niet volledig kunnen worden uitgesloten: fouten bij het afnemen van bloed, het voorbereiden en kleuren van een uitstrijkje, menselijke subjectiviteit bij het interpreteren van cellen. Bepaalde celtypen, vooral monocyten, eosinofielen en basofielen, zijn volledig onregelmatig in het uitstrijkje.

Voor het eerst werd in 1879 een moderne benadering van vlekuitstrijkjes voorgesteld door Paul Ehrlich, die een mengsel van twee kleurstoffen gebruikte: zuur (fuchsine) en basisch (methyleenblauw). In 1891 ontwikkelde Dmitry Romanovsky een kleuringsmethode waarbij hij een mengsel van eosine (zure kleurstof) en gemodificeerd methyleenblauw (alkalisch azuur) gebruikte, vergelijkbaar met de methode van Ehrlich. Het gebruik van dit mengsel leverde opmerkelijke kleuren op die verschillend waren voor verschillende intracellulaire elementen van bloedcellen..

Omdat het mengsel van Romanovsky onstabiel was, stelden James Wright en William Leishman, naar wie een groep ziekten - leishmaniasis, is genoemd, in 1902 voor om methanol als oplosmiddel te gebruiken, dat ook werd gebruikt om uitstrijkjes te fixeren. Ten slotte verfijnde de Duitse wetenschapper Gustav Giemsa in 1904 eindelijk de methode en standaardiseerde het verfmengsel en verhoogde ook de stabiliteit door glycerine toe te voegen. Ook populair is het Wright-Giemsa-mengsel, dat bestaat uit eosine, azuurblauw, methyleenblauw en soms andere kleurstoffen..

Bij het uitvoeren van deze analyse worden meestal 100 cellen geteld - leukocyten, waarvan de verdeling de leukocytenformule is. Bij leukopenie - lage concentraties leukocyten in het bloed, tellen sommige laboratoria minder dan 100 cellen. Soms wordt er voor 200 of meer cellen geteld. Als het aantal andere cellen dan 100 is geteld, moet dit worden weerspiegeld in het resultatenformulier.

De minst tijdrovende methode is om 100 leukocyten op een uitstrijkje te tellen. Er zijn echter talloze onderzoeken het is bewezen dat deze methode een significante fout bevat. Differentiële telling van honderden cellen is niet gevoelig genoeg om beslissingen te nemen bij de behandeling van patiënten; hij geeft alleen nauwkeurige informatie over het totale aantal neutrofielen.

Een studie wees uit dat er minstens 300 witte bloedcellen op een uitstrijkje gemeten moesten worden. De meeste experts waren het met deze stelling eens. Een toevallige fout doet zich voor wanneer onze schatting van het aantal verschillende soorten leukocyten, waarvan het totale aantal extreem groot is, gebaseerd is op een studie van slechts enkele van hun vertegenwoordigers. Zelfs als er geen fouten zijn in de techniek van het tellen of interpreteren van de gegevens, is de kans op toeval onvermijdelijk..

Er werd bijvoorbeeld aangetoond dat in een perfect gemaakt en gekleurd uitstrijkje, dat precies 20% lymfocyten bevatte, op een standaardmanier (per 100 cellen) geteld, slechts in 10% van de pogingen een nauwkeurig resultaat werd verkregen. De fout in de leukocytenformule is omgekeerd evenredig met de vierkantswortel van het aantal getelde cellen. Gebaseerd op deze en andere experimenten concludeerde dat er minstens 400 cellen moeten worden geteld om betrouwbare resultaten te verkrijgen. Het National Committee for Clinical Laboratory Standards beveelt ook een leukocytenaantal van 400 cellen aan.

De berekening van de leukocytenformule wordt zowel handmatig als geautomatiseerd uitgevoerd. In dit verband is er een voortdurende discussie over de omstandigheden waaronder geautomatiseerde systemen moeten worden gebruikt of de arbeid van een laboratoriumtechnicus moet worden gebruikt. Over het algemeen moet met het volgende rekening worden gehouden: het handmatig tellen van de leukocytenformule is een langdurig en moeizaam proces. Er is informatie dat een specialist tijdens de werkdag, met voldoende aandacht en nauwkeurigheid, de leukocytenformule alleen kan berekenen op 30 uitstrijkjes (100 cellen op elk). Zo'n aanzienlijke duur van de analyse is te wijten aan het feit dat de specialist telt niet alleen leukocyten en bepaalt hun type, maar merkt ook de aanwezigheid van veranderingen in celstructuren op, zoekt naar intracellulaire parasieten en repareert ook veranderingen in erytrocyten. Deze acties zijn nog steeds niet beschikbaar voor geautomatiseerde systemen. Het zoeken en interpreteren van intracellulaire veranderingen hangt uitsluitend af van de kwalificaties van de laboratoriumassistent.

Aan de andere kant kunnen geautomatiseerde systemen duizenden witte bloedcellen tellen bij het bepalen van het aantal witte bloedcellen. Dit leidt tot significant verhoogde nauwkeurigheid in vergelijking met handmatige methode, zelfs als ze 400 cellen werden geteld. Het aantal en de snelheid van de monsterverwerking is indrukwekkend - sommige systemen kunnen tot 120 monsters per uur verwerken. Een ander voordeel is de verhoogde veiligheid die geautomatiseerde analysers bieden, aangezien laboratoriumpersoneel minimaal contact heeft met het bloedmonster. In de afgelopen twee decennia zijn verschillende methoden ontwikkeld om de berekening van de leukocytenformule te automatiseren. Hiervoor gebruiken ze: elektrische impedantie, QBC-analyse, herkenning van celpatronen, flowcytometrie, elektromagnetische geleidbaarheid en hun combinaties..

Daarom moet worden geconcludeerd dat geautomatiseerde opsommingssystemen moeten worden gebruikt voor routinematige analyse van grote hoeveelheden monsters, bijvoorbeeld in screeningsonderzoeken. Als een pathologie wordt gedetecteerd of als de patiënt in het ziekenhuis ligt met een diagnose die veranderingen in de intracellulaire structuur van bloedcellen met zich meebrengt, is een berekening door een laboratoriumassistent vereist, die de grenzen van de diagnose zal verduidelijken en verleggen.

Bij veel ernstige infecties, septische en purulente processen verandert de leukocytenformule als gevolg van een toename van het aantal steekneutrofielen, metamyelocyten en myelocyten. Deze verandering wordt left shift genoemd; een toename van het aantal gesegmenteerde en meervoudig gesegmenteerde vormen wordt een verschuiving naar rechts genoemd. De ernst van de verschuiving van neutrofiele kernen wordt beoordeeld door de verschuivingsindex (IS).

waar M - myelocyten, MM - metamyelocyten, P - stab neutrofielen, C - gesegmenteerde neutrofielen. De normale IC-waarde ligt tussen 0,05 en 0,08. De IP-waarde is een belangrijk criterium voor het bepalen van de ernst van het beloop van een acute infectie en de algehele prognose. Met IS = 1,0 of meer - ernstige vorm, 0,3-1,0 - matige ernst, minder dan 0,3 - mild.

De leukocytenindex van intoxicatie (LII) wordt veel gebruikt om de ernst van intoxicatie te beoordelen:

waar mts. - myelocyten, Yu. - jonge (metamyelocyten), p - stab neutrofielen, p. - gesegmenteerd, mv. cl. - plasmacellen, limf. - lymfocyten, ma. - monocyten, b.v. - eosinofielen.

In de toekomst werd deze formule vereenvoudigd en om de leukocytenindices op onze rekenmachine te berekenen, werd bovendien de formule van Ostrovsky gebruikt (zie hieronder). Deze index wordt door sommige onderzoekers als betrouwbaarder beschouwd, omdat deze geen extra coëfficiënten gebruikt, die objectiever de essentie van de processen weerspiegelen. Het LII-tarief ligt in het bereik van 1,0 tot 1,6.

Bij milde intoxicatie is LII van 1,7 tot 2,8; de gemiddelde ernst komt overeen met de gemiddelde LII-waarde van 4,3, als de LII meer dan 8,1 is - dit is een ernstige vorm van intoxicatie.

Een toename van LII tot 4-9 duidt op een significant effect van bacteriële toxines op algemene intoxicatie, een matige toename (tot 2-3) duidt op een beperking van het infectieuze proces of intoxicatie met vervalproducten van de eigen weefsels. Leukopenie met hoge LII is een alarmerend prognostisch teken.

Naast LII, in de modificatie van Ostrovsky, benadrukken we de RON-modificatie - de reactieve respons van neutrofielen, die ook wordt berekend op de leukocytenindexcalculator. Normaal gesproken is RON maximaal 15, van 15 tot 25 geeft compensatie voor intoxicatie aan, 26-40 - subcompensatie en meer dan 40 - decompensatie (alarmerend teken).

Er zijn twee hoofdgroepen van leukocyten: granulocyten (granulair) en agranulocyten (niet-granulair). Granulocyten zijn onderverdeeld in de volgende typen: neutrofielen (myelocyten, juveniel, steek en gesegmenteerd), eosinofielen, basofielen. Agranulocyten omvatten lymfocyten en monocyten.

U kunt de waarde van de leukocytenformule ontcijferen en de leukocytenindices bepalen in combinatie met andere indicatoren van de algemene klinische bloedtest met behulp van het online automatische decoderingsprogramma.

Leukocytenindex calculator:

De gegevens in het formulier worden ingevoerd als een percentage. Als het type leukocyten ontbreekt in het testformulier, voer dan de waarde nul (0) in het overeenkomstige veld in.

Leukocytenformule (met microscopie van een bloeduitstrijkje wanneer pathologische veranderingen worden gedetecteerd)

Leukocytenformule - het percentage van verschillende vormen van leukocyten in het bloedserum en het tellen van hun aantal per volume-eenheid. In aanwezigheid van atypische celvormen wordt een bloedtest uitgevoerd onder een microscoop. In tegenstelling tot erytrocyten, waarvan de populatie homogeen is, zijn leukocyten onderverdeeld in 5 soorten die qua uiterlijk en functies verschillen: neutrofielen, lymfocyten, monocyten, eosinofielen, basofielen.

De verhouding van verschillende vormen van leukocyten in het bloed, differentieel aantal leukocyten, leukocytogram, leukogram, bloedbeeld, leukocytenaantal.

Engelse synoniemen

Leukocyten differentiële telling, perifere differentiaal, WBC-differentiaal.

* 10 ^ 9 / l (10 in st.9 / l).

Welk biomateriaal kan worden gebruikt voor onderzoek?

Veneus, capillair bloed.

Hoe u zich goed kunt voorbereiden op de studie?

  • Elimineer alcohol uit het dieet een dag voordat u bloed doneert.
  • Eet niet 2-3 uur voor de studie (u kunt schoon niet-koolzuurhoudend water drinken).
  • Elimineer fysieke en emotionele stress en rook niet 30 minuten voor de studie.

Algemene informatie over de studie

Leukocyten worden, net als andere bloedcellen, gevormd in het beenmerg. Hun belangrijkste functie is om infecties te bestrijden en om te reageren op weefselschade..

In tegenstelling tot erytrocyten, waarvan de populatie homogeen is, zijn leukocyten onderverdeeld in 5 soorten die qua uiterlijk en functies verschillen: neutrofielen, lymfocyten, monocyten, eosinofielen, basofielen.

Leukocyten worden gevormd uit beenmergstamcellen. Ze leven niet lang, dus ze worden constant vernieuwd. De productie van witte bloedcellen in het beenmerg neemt toe als reactie op eventuele weefselschade, die deel uitmaakt van de normale ontstekingsreactie. Verschillende soorten leukocyten hebben enigszins verschillende functies, maar ze zijn in staat tot gecoördineerde interacties door middel van "communicatie" met behulp van bepaalde stoffen - cytokinen.

Lange tijd werd de leukocytenformule handmatig berekend, maar moderne analysatoren maken veel nauwkeuriger onderzoek in automatische modus mogelijk (een arts kijkt naar 100-200 cellen, een analysator - enkele duizenden). Als de analysator atypische celvormen detecteert of significante afwijkingen van de referentiewaarden worden gedetecteerd, wordt de leukocytenformule aangevuld met microscopisch onderzoek van een bloeduitstrijkje, wat het mogelijk maakt om bepaalde ziekten te diagnosticeren, zoals bijvoorbeeld infectieuze mononucleosis, de ernst van het infectieuze proces te bepalen, het type atypische cellen te beschrijven dat is gedetecteerd bij leukemie.

Neutrofielen - de meest voorkomende van de witte bloedcellen - zijn de eersten die infecties bestrijden en verschijnen als eerste op de plaats van weefselschade. Neutrofielen hebben een kern die is verdeeld in verschillende segmenten, daarom worden ze ook gesegmenteerde neutrofielen of polymorfonucleaire leukocyten genoemd. Deze namen verwijzen echter alleen naar volwassen neutrofielen. Rijpingsvormen (juveniel, steek) bevatten een hele kern.

In het brandpunt van infectie omringen neutrofielen bacteriën en elimineren ze door fagocytose.

Lymfocyten zijn een van de belangrijkste onderdelen van het immuunsysteem, ze zijn van groot belang bij de vernietiging van virussen en de strijd tegen chronische infectie. Er zijn twee soorten lymfocyten - T en B (in de leukocytenformule voor het afzonderlijk tellen van soorten leukocyten). B-lymfocyten produceren antilichamen - speciale eiwitten die binden aan vreemde eiwitten (antigenen) op het oppervlak van virussen, bacteriën, schimmels, protozoa. De met antilichamen omgeven cellen die antigenen bevatten, zijn beschikbaar voor neutrofielen en monocyten, die ze doden. T-lymfocyten kunnen geïnfecteerde cellen vernietigen en de verspreiding van infectie voorkomen. Ze herkennen en vernietigen ook kankercellen..

Er zijn niet veel monocyten in het lichaam, maar ze vervullen een buitengewoon belangrijke functie. Na een korte circulatie in de bloedbaan (20-40 uur) gaan ze naar weefsels, waar ze in macrofagen veranderen. Macrofagen zijn in staat cellen te vernietigen, net als neutrofielen, en vreemde eiwitten op hun oppervlak te houden, waarop lymfocyten reageren. Ze spelen een rol bij het in stand houden van ontstekingen bij sommige chronische ontstekingsziekten zoals reumatoïde artritis.

Er zit een kleine hoeveelheid eosinofielen in het bloed, ze zijn ook in staat tot fagocytose, maar ze spelen vooral een andere rol - ze bestrijden parasieten en nemen ook actief deel aan allergische reacties.

Er zijn ook weinig basofielen in het bloed. Ze verplaatsen zich naar weefsels, waar ze in mestcellen veranderen. Wanneer ze worden geactiveerd, komt er histamine uit, wat allergiesymptomen veroorzaakt (jeuk, branderigheid, roodheid).

Waar het onderzoek voor wordt gebruikt?

  • Om het vermogen van het lichaam om infecties te weerstaan ​​te beoordelen.
  • Om de ernst van allergieën te bepalen, evenals de aanwezigheid van parasieten in het lichaam.
  • Om nadelige effecten van bepaalde medicijnen op te sporen.
  • Om de immuunrespons op virale infecties te beoordelen.
  • Voor differentiële diagnose van leukemie en om de effectiviteit van hun behandeling te beoordelen.
  • Om de effecten van chemotherapie op het lichaam te beheersen.

Wanneer het onderzoek is gepland?

  • Samen met een algemene bloedtest tijdens routinematig medisch onderzoek, ter voorbereiding op chirurgische ingrepen.
  • Met een infectieziekte (of een vermoeden daarvan).
  • Als er een ontsteking, allergie of parasitaire besmetting wordt vermoed.
  • Bij het voorschrijven van bepaalde medicijnen.
  • Met leukemie.
  • Bij het beheersen van verschillende ziekten.

Wat de resultaten betekenen?

Leukocytenformule wordt meestal geïnterpreteerd afhankelijk van het totale aantal leukocyten. Als het afwijkt van de norm, kan het focussen op het percentage cellen in de leukocytenformule tot verkeerde conclusies leiden. In deze situaties wordt de beoordeling gemaakt op basis van het absolute aantal van elk type cel (in liter - 10 12 / l - of microliter - 10 9 / l). Een toename of afname van het aantal celpopulaties wordt "neutrofilie" en "neutropenie", "lymfocytose" en "lymfopenie", "monocytose" en "monocytopenie", enz. Genoemd..

Compleet bloedbeeld - transcript

Hoofdpijn constant - diagnose van oorzaken en behandelingsmethoden